Elektrické MPV Maple 80V s rýchlou výmenou batérii na SWAP staniciach Geely

Čínsky automobilový koncern GEELY to s postupným prechodom na bezemisné modely áut myslí naozaj vážne a vo svojom portfóliu má hneď tri podznačky,  špecializované na výrobu čisto elektrických modelov. Pre pospolitý ľud s trochu vyššími estetickými nárokmi je určená podznačka GEOMETRY, ktorá už uviedla do predaja plne elektrický  sedan Geometry A ,hatchback Geometry C a malé mestské SUV Geometry EX3. Pre pospolitý ľud zameraný viac prakticky, je určená podznačka MAPLE, ktorá má zákazníkov osloviť hlavne úžitkovými vlastnosťami elektromobilov za primeranú cenu a tá uviedla na trh najskôr malé mestské SUV Maple 30X, neskôr priestranné elektrické MPV Maple 80V a napokon dostupný sedan Maple 60S. Pre technických nadšencov vyrába Geely vysokovýkonné elektromobily pod značkou Zeekr.

Maple 80V

Technické charakteristiky

Elektrické MPV Maple 80V vo všeobecnosti vychádza z benzínového variantu auta Geely Jiaji, ale má do určitej miery upravený  dizajn. Mriežka  “nepotrebného chladiča” je v uzavretom formáte a v jej strede  sa nachádza logo spoločnosti. Hlavná optika svetlometov používa v základe halogénové zdroje a pre vyššie výbavy používa LED technológiu. Vonkajší dizajn vozidla svedčí o dobrých hodnotách aerodynamického odporu pre túto triedu.

svetlá výška Maple 80V svedčí o veľkej užitočnej nosnosti vozidla

Pokiaľ ide o veľkosť Maple 80V, sú uvádzané  nasledovné  hodnoty:  dĺžka 4706 mm x šírka 1909mm x výška 1699 mm. Rázvor osí kolies  je 2807 mm . Hmotnosť vozidla je 1700kg. Pohonná jednotka elektrického  MPV pozostáva z jedného  elektromotora s maximálnym výkonom 100 kW. Krútiaci moment elektromotora dosiahne hodnotu 230Nm. Podľa NEDC cyklu je dojazd vozidla 415 km.

moderný interiér Maple 80V

Elektromobil s možnosťou rýchlej výmeny batérie

Hlavnou zaujímavosťou Maple 80V je jeho adaptácia pre výmenníkové stanice akumulátorov ( SWAP stanice), ktoré majú čoraz väčšiu popularitu medzi čínskymi motoristami. Priekopníkom tejto technológie bola spoločnosť NIO, ktorá vyvinula technológiu rýchlej výmeny trakčných akumulátorov svojich elektrických vozidiel, s dobou výmeny batérie okolo 3 minút. Automobilka Geely vyvinula podobnú technológiu, ktorú ale inžinieri spoločnosti doviedli takmer do dokonalosti a podarilo sa im dosiahnuť čas výmeny vybitej batérie za plne nabitú, len za 1 ( jednu) minútu!

stanica rýchlej výmeny batérie od Geely

Počas 1 minúty mnohé benzínové autá nestihnú natankovať ani plnú nádrž benzínu. (To už nehovoríme ani o porovnaní ceny jazdy za nabitú batériu, alebo plne natankovaný benzínový automobil). Elektrický Maple 80V bol pre spoločnosť Geely aj skúšobným modelom na vyladenie všetkých technických a ekonomických aspektov služby rýchlej výmeny batérii. Geely na základe pozitívnych skúseností s touto technológiou už oznámila expanziu výstavby svojich SWAP staníc po celej Číne. Do konca 2025 chce mať spoločnosť v prevádzke až 5000 SWAP staníc s názvom E-Energee.

Na záver

Veľkostne aj hmotnosťou  elektrické MPV Maple 80V od Geely zodpovedá  u nás dobre známym 7-miestnym MPV vozidlám Citroen C8/Peugeot 807/Fiat Ulyssé, ktoré dodnes jazdia po našich cestách. Cena elektrického MPV Maple 80V od Geely začína od 159.800 yuanov ( približne 22 252 EUR podľa aktuálneho kurzu NBS). Výrobca poskytuje na elektrické auto záruku na 4 roky, alebo 150 000 km.

technológiou rýchlej výmeny batérii ukazuje Geely svoj chrbát celej konkurencii

Zdroj: cenyauto, mapleauto,

Zdroj videa: china uncut