Geometry EX3 – dostupné malé elektrické SUV od Geely

Značka Geometry bola vytvorená koncernom Geely s cieľom predávať pod ňou čisto elektrické autá  ešte v roku 2019. Najskôr značka predstavila elektrický sedan Geometry A a potom aj elektrický hatchback Geometry C. Nedávno výrobca oficiálne uviedol nové malé elektrické SUV s názvom EX3. V Číne je možné už na tento model  urobiť predbežnú objednávku. Jeho pomerne nízka cena 59,700 Yuanov ( približne 7 923 EUR podľa aktuálneho kurzu NBS) z neho robí jeden z najdostupnejších elektromobilov na miestnom trhu.

Geometry EX3

Rozmery Geometry EX3 sú: dĺžka – 4 005 mm, šírka – 1 760 mm, výška – 1 575 mm, rázvor osí kolies – 2 480 mm. Ide o štandardné rozmery pre kompaktné modely áut, ktorý je podobný ako má napr. Škoda Kamiq, alebo VW T-Cross. Výrobca pridal novému SUV ochranné plastové prvky, strešné nosiče a iné dekoratívne diely, ktoré poskytujú elektromobilu štýlový a harmonický vzhľad.

Geometry EX3 ponúka užívateľom dojazd 322 km podľa cyklu NEDC vďaka 37.23kWh batérii, ktorá môže byť nabitá z nuly na 80% za menej ako 30 minút s vysokorýchlostnými DC nabíjačkami. Vozidlo je tiež navrhnuté tak, aby ho  bolo možné ľahko nabíjať aj od normálnej 230V zásuvky v domácnosti.

EX3 má systém kvapalného riadenia teploty batérie, ktorý umožňuje vozidlu bezpečne sa nabíjať pri vysokých nabíjacích výkonoch  a efektívne fungovať v horúcich aj chladných teplotách. Vnútorná teplota batérie sa udržiava na  20 ° C, aby sa maximalizoval jej výkon vo všetkých podmienkach a predĺžila sa životnosť batérie.

EX3 je vybavený elektromotorom o výkone 70 kW, ktorý poskytuje 180 Nm krútiaceho momentu. Dobrý dojazd auta  je možný aj vďaka vysoko účinnému  rekuperačnému brzdovému systému.

interiér EX3 je vytvorený pre oslovenie hlavne mladšej klientely

Aj napriek kompaktnejším vonkajším rozmerom výrobca deklaruje, že EX3 má mimoriadne praktický interiér v ktorom môže cestovať až päť dospelých osôb bez akýchkoľvek problémov. Pre zabezpečenie ich komfortu má auto veľké množstvo výklenkov a odkladacích priestorov na ukladanie rôznych drobností v celkovom objeme až 26 litrov. Okrem toho EX3 ponúka 500 litrov  batožinového priestoru s možnosťou jeho rozšírenia až na 1050 litrov po sklopení zadných sedadiel.

Napriek svojej nevysokej cene je interiér malého SUV celkom útulný a štýlový. Štandardný model je navrhnutý s 10,25-palcovým digitálnym displejom prístrojovej dosky a 8 palcovým displejom multimediálneho systému. Okrem toho multimediálne zariadenie podporuje veľké množstvo moderných systémov a funkcií, ktoré uľahčujú a výrazne zjednodušuje používanie SUV pri jazde.

EX3 sa dodáva so systémom G-Link od Geely, ktorý poskytuje zrkadlenie mobilného zariadenia v multimediálnom systéme, natívnu hudbu QQ, navigáciu, Ximalaya Radio, hlasové ovládanie niektorých systémov auta, Wi-Fi pripojenie na internet a iné inteligentné aplikácie. Bezpečnostné zariadenia v Geometry EX3 zahŕňajú dvojité airbagy, rôzne snímače a kamery, systém monitorovania tlaku v pneumatikách, ako aj ABS a EBD.

Geometry EX3 chce zákazníkov uloviť aj na priestranný batožinový priestor

Donedávna boli pod čínskou značkou Geometry dostupné relatívne drahšie elektromobily, ako Geometry A a Geometry C. Malé elektrické SUV Geometry EX3 za 7 923 EUR je pre Gelly určite krok správnym smerom.

Na príklade obrovského úspechu Wuling Hong Guang MINI EV čínski výrobcovia áut pochopili, že cesta k väčšiemu predaju elektromobilov vedie práve cez výrobu dostupných elektrických áut. Čím ďalej, tým viac modelov sa posúva do cenovo dostupnejších úrovní. Preto je opodstatnená aj tendencia čínskej vlády postupne znižovať dotácie na kúpu elektromobilov. Načo aj dotovať, keď ich cena na čínskom trhu sa prakticky vyrovnáva s cenami na bežné autá so spaľovacím motorom.

Elektromobily si svoje miesto pod slnkom nájdu nie až tak cez dotácie, ako skôr cez menšiu ” nenažranosť” automobilových koncernov, ktoré chcú zarobiť na ich výrobe “teraz a hneď”! Gelly s modelom Geometry EX3 ukazuje na správnejší prístup k elektromobilite. Niet najmenšej pochybnosti, že ak by sa aj na Slovensku predával podobný model s podobnou cenovkou, žiadne dotácie na elektromobil by nebolo treba ani u nás!

Zdroj: cenyavto