HiPhi Y – nevšedný elektrický crossover sa chystá do Európy už začiatkom 2024

 Mladá čínska spoločnosť Human Horizons predstavila na autosalóne v Šanghaji svoj tretí model, crossover strednej veľkosti HiPhi Y a oznámila plány na vstup na globálny trh. Luxusný a plne elektrický crossover HiPhi Y sa v Európe objaví začiatkom roku 2024 . Jeho dizajn je futuristický ako koncept auta a zaútočí na európsky luxusný trh svojou silou a vysokou autonómiou jazdy.

Human Horizons, považovaný za jeden z najodvážnejších čínskych EV startupov, založil v roku 2017 podnikateľ Ding Lei (David Dean), ktorý má rozsiahle skúsenosti na vedúcich pozíciách v čínskom automobilovom priemysle. HiPhi je ochranná známka spoločnosti Human Horizons, pod ktorou vyrába vysokotechnologické a veľmi drahé elektrické autá s nevšedným dizajnom. Prvým modelom mladej značky bol veľký trojradový crossover HiPhi X , ktorý na čínsky trh vstúpil v roku 2021, v roku 2022 ho nasledoval veľký futuristický sedan HiPhi Z a na aktuálnom autosalóne v Šanghaji debutoval crossover strednej veľkosti HiPhi Y .

HiPhi X, HiPhi Y a HiPhi Z

HiPhi Y, rovnako ako ostatné dva modely značky, má veľmi zložitý dizajn: sklo dverí je bezrámové a zadné dvere sú dvojdielne: synchrónne so spodným „krídlom dverí“ sa časť strechy nad zadnými dverami dvíha nahor spolu so zadným bočným zasklením. Chýbajú kľučky dverí, nahrádzajú ich malé tlačidlá na odomknutie zámku a aktiváciu elektrického pohonu ich otvárania. Dvere batožinového priestoru sú vybavené veľkým spojlerom. 

V karosérii sú integrované orgány umelého videnia (vrátane Lidaru nad čelným sklom), ktoré sú nevyhnutné pre činnosť elektronických asistentov jazdy a autopilota (ADAS).  HiPhi Y má tie najmodernejšie sofistikované svetlomety, schopné zobrazovať rôzne obrázky pre iných účastníkov cestnej premávky. Svetlá zaberajú zvislé konce prednej časti auta a sú navzájom spojené tenkým pásikom LED svetla, ktorý sa tiahne aj pozdĺž okraja kapoty.

Celková dĺžka HiPhi Y je 4938 mm, šírka – 1958 mm, výška – 1658 mm, rázvor – 2950 mm. Je teda približne rovnako veľký ako nám dobre známe BMW X5. Nový crossover si požičal platformu od svojich starších „bratov“: predné zavesenie je na dvojitých priečnych ramenách, vzadu je viacprvkové. Základná verzia má na zadnej náprave jeden elektromotor s výkonom 247 kW (336 k). Verziu s pohonom všetkých kolies dopĺňa predný elektromotor s výkonom 124 kW (169 k) a spolu so zadným elektromotorom poskytuje autu maximálny kombinovaný výkon 371 kW (505 k). Kapacita batérie dodávaná CATL je 76,6 alebo 115 kWh, čo postačuje na dojazd na jedno nabitie od 560 do 810 km v cykle CLTC v závislosti od verzie. Maximálna rýchlosť je obmedzená na 190 km/h. Ďalšie technické špecifikácie ani interiérový dizajn zatiaľ neboli odtajnené.

Spoločnosť Human Horizons tiež na autosalóne v Šanghaji oznámila, že tento rok prinesie na európsky trh HiPhi X a HiPhi Z, prvé dve značkové predajne sa otvoria v Mníchove (Nemecko) a Osle (Nórsko), potom sa predajná sieť rozšíri na iné európske trhy, ako aj do krajín Blízkeho východu. HiPhi Y sa na európskom trhu objaví v roku 2024 a na domácom čínskom trhu už v priebehu roku 2023. Presný dátum a ceny zatiaľ nie sú známe, no očakáva sa, že HiPhi Y bude výrazne  lacnejší ako HiPhi X (od 570 000 juanov, približne 74 890 eur podľa aktuálneho kurzu NBS) a HiPhi Z (od 610 000 juanov, alebo 80 145 eur). Ak by tento odhad bol správny, potom tradiční európski výrobcovia luxusných áut, môžu mať o vrásku na čele viac. Ale nič to… veď, ako povedala naša najznámejšia Ursula- už v 2027 roku budeme mať svoju prvú fabriku na výrobu pokročilých čipov aj v Európe. My tým Číňanom ukážeme, kto vie robiť futuristické autá!!!

Zdroj: hiphi , bmw , živé aktuality