HiPhi Z – druhý model značky je futuristický sedan

HiPhi je značka patriaca pod Human Horizons Technologies. V roku 2021 spoločnosť uviedla na trh svoje prvé auto; rovnako poburujúce a revolučné HiPhi X. Nové HiPhi Z je nízky sedan s nadrozmernými 22-palcovými kolesami a zadnými dverami otváranými do protismeru. Má úplne originálny vzhľad, jednoducho žiadne iné auto podobne nevyzerá. HiPhi X sa ukázalo ako veľmi populárne vozidlo vyššej kategórie, práve preto, že je také odlišné. HiPhi Z sa pravdepodobne stane ďalším hitom pre značku HiPhi.

prvý model značky HiPhi je kríženec MPV a SUV s názvom HiPhi X
HiPhi Z

Dňa 26. augusta 2022 spoločnosť HiPhi oficiálne  uviedla na trh HiPhi Z v prvý deň autosalónu v Chengdu a ponúkla päťmiestne a štvormiestne verzie s počiatočnými cenami 610 000 (približne 82 184 eur podľa aktuálneho kurzu NBS) a 630 000 juanov (84 878 eur). Prvé sériové vozidlá HiPhi Z zišli z linky 20. decembra a už boli odoslané k predajcom do rôznych miest v Číne.

HiPhi Z už schádza z výrobných liniek

Vozidlo sa vyznačuje ľahkou hybridnou hliníkovo-oceľovou konštrukciou, celohliníkovým predným zavesením s dvojitými lichobežníkovými ramenami, päťprvkovým zadným zavesením, vzduchovým odpružením a kontinuálnou reguláciou tlmenia (CDC). Nechýba ani natáčanie zadných kolies a systém riadenia dynamiky vozidla IVC, ktorý dáva vozidlu s dĺžkou viac ako 5 metrov podobný priemer otáčania ako má Mini Cooper.

Model je vybavený výsuvným zadným krídlom, ktoré sa automaticky otvorí, keď vozidlo dosiahne rýchlosť 80 km/h, alebo ho môže používateľ v prípade potreby manuálne zasunúť a vysunúť. Pri rýchlosti 200 km/h poskytuje zadné krídlo podľa spoločnosti tlak 468 N smerom nadol. Predná časť používa „aktívny prívod vzduchu“ nie na chladenie, ale na aerodynamiku. Keď HiPhi Z dosiahne rýchlosť 80 km/h, prívod vzduchu nad časťou s poznávacou značkou sa automaticky otvorí, aby sa pridal prítlak a zlepšil sa aerodynamický výkon vozidla.

Model je vybavený programovateľnými matricovými svetlometmi druhej generácie, prostredníctvom ktorých je možné prehrávať filmy, vďaka čomu je vozidlo pohyblivým súkromným divadlom. Zadnú časť auta zdobí LED svetelná lišta, osvetlený nápis HiPhi v strede a ďalšia sada LED svetiel po stranách s možnosťou zobrazenia rôznych obrázkov.

Elektromobil meria 5 036 mm na dĺžku, 2 018 mm na šírku a 1 439 mm na výšku a má rázvor 3 150 mm. Pod kapotou má HiPhi Z vysokovýkonné batérie  s kapacitou 120kWh, alebo 94 kWh využívajúce technológiu Cell to Pack (CTP), ktoré poskytujú vozidlu dojazd 705 kilometrov , 655 km alebo 560 km v čínskom testovacom cykle CLTC.

Dvere sa automaticky otvoria, keď sa vodič priblíži k vozidlu.

HiPhi Z je vybavený dvomi motormi, ktoré zabezpečujú pohon všetkých kolies (AWD) so špičkovým výkonom každého z nich na úrovni 247 kW. Celkový maximálny výkon pohonnej sústavy vozidla je 494 kW a najvyšší krútiaci moment je úctyhodných 820 Nm. S toto sústavou HiPhi Z dokáže zrýchliť z nuly na 100 km/h za 3,8 sekundy.

Pre funkcie automatického riadenia je HiPhi Z vybavený čipom NVIDIA Orin X a operačným systémom QNX Neutrino v reálnom čase (RTOS), ktoré vykonávajú funkcie pre asistovanú jazdu a parkovanie, ako aj inteligentné privolanie zaparkovaného auta k vodičovi pomocou aplikácie pre smartfón. HiPhi Z je vybavený 32 asistenčnými senzormi vodiča, vrátane jedného LiDARu, 13 kamerami, 5 radarmi milimetrovej vlnovej dĺžky , 12 ultrazvukovými radarmi a maximálnym dosahom detekcie až 250 metrov pred vozidlom.

Interiér je rovnako futuristický ako exteriér. Netradičná prístrojová doska má zabudovaný aj projekčný HUD dislej. Dvojramenný volant vyzerá ako zo sady Star Wars. Na palubnej doske a v streche je LED dekorácia. HiPhi Z vybavený systémom  HiPhi Bot a inteligentným spoločníkom AI, ktorý dokáže automaticky prispôsobiť každý aspekt zážitku z jazdy na príslušný typ pasažierov. Medzi hlavné črty elektromobilu patrí centrálna obrazovka, ktorá sa dá otáčať z orientácie na šírku do orientácie na výšku, dvojramenný volant, tkanina Ultrasuede Bio Galaxy veľmi príjemná na dotyk, plynulé ambientné osvetlenie interiéru, audio systém Meridian s 23 reproduktormi a kožené sedadlá v pretekárskom štýle.

Osobitý kus interiéru je centrálny displej. Namiesto nudných ikon, ktoré sú v iných autách umiestnené pozdĺž horizontálnej a vertikálnej osi, HiPhi Z používa 3D kocku, ktorá obsahuje všetky aplikácie. Vodič môže otáčať kockou prstami, aby sa dostal k aplikácii, ktorú potrebuje. V hornej časti displeja sú hlavné ukazovatele ako rýchlosť, navigácia a dojazd na spodnej strane je niekoľko tlačidiel pre systém klimatizácie.

Obrazovka multimediálneho systému je pripevnená na robotické rameno, ktoré sa môže otáčať do všetkých strán. Systém sa nazýva HiPhi Bot a má pokročilé servo ovládanie. Obracia sa vždy na osobu, ktorá k nej hovorí. Ak teda vodič vydá príkaz, obrazovka sa otočí smerom k nemu. Keď pasažierka vydá príkaz, obrazovka sa otočí na ňu.

Obrazovka sa môže pohybovať aj v rytme hudby prehrávanej na 23-reproduktorovom audio systéme vozidla Meridian.

Volič jazdných režimov je krištáľové umelecké dielo s vyrytým názvom HiPhi.

Čoraz viac čínskych výrobcov automobilov vybavuje svoje vozidlá farebnými bezpečnostnými pásmi. Aj na HiPhi Z majú pásy rovnakú farbu ako sekundárna farba auta, ktorá je v tomto prípade fialová.

HiPhi Z má dve plne elektricky nastaviteľné kreslá aj v zadnej časti, obklopené luxusom a viacerými LED dekoráciami.

Hromadné dodávky HiPhi Z sa začnú v januári 2023, uviedla spoločnosť a dodala, že načasovanie testovacích jázd a dodávok sa bude líšiť v závislosti od regiónu v závislosti od dostupnosti dodávky a konfigurácie objednávky.

Zdroj: hiphi, cnevpost