Elektrický HOZON HiPhi X je už v sériovej výrobe

Čínska automobilka  Human Horizons  ( vystupujúca pod značkou HOZON AUTO) začala sériovú výrobu  luxusného  MPV pod názvom HiPhi X.

Rýchlo sa rozvíjajúca automobilka stihla za niekoľko rokov svojej existencie vyvinúť a spustiť sériovú výrobu  niekoľkých zaujímavých elektrických áut. Od mini SUV pod názvom HOZON Neta N01, cez vydarený elektrický crossover Neta U, mestské autíčko s príjemným dizajnom Neta V, až po novinku – elektrický sedan s úctyhodným dojazdom – Neta S. Ale na technologickom vrchole ponuky je bezpochyby model HiPhi X, ktorý pre  prvých kupujúcich pripravil akvizíciu „ uvítacej verzie“ Founder Edition.

S americkým konkurentom Hiphi X spája nielen časť názvu, ale aj podobný, hoci nie rovnaký systém otvárania dverí. Premiálne čínske MPV môže tiež vyklopiť dohora časť strechy nad zadnými sedadlami. Bočná časť zadných dverí sa otvára ale samostatne  a proti smeru pohybu auta. V skutočnosti má teda model HiPhi X až sedem dverí. Keďže model ponúka rozmery 5 200 x 1 990 x 1 618 mm (dĺžka x šírka x výška) a rázvor 3 150 mm, ide o veľké auto na rozhraní niekoľkých luxusných kategórii.

Pre model HiPhi X so špičkovou aerodynamikou pripravili konštruktéri pohon s dvomi elektromotormi, ktorých spojený výkon dosahuje 440 kW (590 koní) a 820 Nm krútiaceho momentu. Tesla Model X  v prevedení Long Range má 670-koňovú inštaláciu a je o 0,1 sekundy dynamickejšia v zrýchlení z nuly na 100 km/h.

V najvyššej konfigurácii je toto elektrické MPV vybavené lítium-iónovou batériou s kapacitou 97 kWh. Výrobca zaručuje, že batéria bude poskytovať dojazd až 630 km na jedno nabíjanie. V základnej konfigurácii je dojazd celkom slušných 550 km.

Interiér Hiphi X  je vybavený tromi obrazovkami s uhlopriečkou až do 19,9 palca, akutikou Meridián  a aromatizátorom vzduchu. Elektrické MPV bude produkované  štandardne v šesťmiestnej verzii, pričom luxusné verzie budú vybavené iba štyrmi samostatnými sedadlami. V tomto prípade budú mať cestujúci vzadu k dispozícii svoj vlastný multimediálny systém.

Ako píše Carnewschina , technologicky prepracované 5,2-metra dlhé elektrické MPV, ktorý je schopné zrýchliť na 100 km / h za 3,9 sekundy, výrobca ocenil na 800 tisíc Juanov v najvyššej konfigurácii (102 264 Eur podľa aktuálneho kurzu NBS), zatiaľ čo základná TESLA Model X je predávaná v Číne  o 50 tisíc Juanov drahšie . Cena HiPhi X  v  základnej konfigurácii bude 680 000 juanov, (alebo 86 927 EUR).

Rovnako ako TESLA, aj HOZON AUTO sa plánuje zamerať na priamy predaj áut cez internet, ale napriek tomu do konca roka 2021 otvorí až 120 predajných a servisných centier v Číne.

testovacia jazda HOZON HiPhi Zdroj: PandaWay

Zdroj: mag.auto