BYD Yuan UP – malý elektrický crossover s cenou od 12 353 eur osloví nielen mládež

Kým na západnom fronte automobilových výrobcov stále panuje ohľadom dostupného elektrického vozidla zlovestné ticho, v “Ríši stredu” sa zbrojí a konkurenčná vojna sa vedie na plné obrátky. Čínski výrobcovia áut síce škrípu zubami, ale cenovú vojnu tam nikto nereguluje a tamojšia “strana a vláda” to necháva na prirodzený vývoj. Z vyše stovky výrobcov áut sa mnohí neudržia na trhu, ale tí, ktorí prežijú budú v konečnom dôsledku silnejší a s potenciálne väčším trhovým podielom. Na druhej strane, zo silnej konkurencie a výrazného tlaku na pomer cena/kvalita sa tešia zákazníci, ktorým sa dostáva čoraz kvalitnejšia a zaujímavejšia ponuka.

26. marca 2024 spoločnosť BYD konečne spustila predaj dlho očakávaného modelu Yuan UP v Číne. Ide o najnovší prírastok do série BYD Dynasty s atraktívnou počiatočnou cenou 12 354 eur. Malý elektrický crossover BYD Yuan UP sa zameriava na širokú škálu spotrebiteľov, ale zvlášť na tých, ktorí preferujú menší, ale dostupný  elektromobil. Cieľovými zákazníkmi na vozidlo majú byť študenti a  mladé rodiny, ale určite dokáže osloviť aj ľudí v zrelom veku a dôchodcov. Ako to popisuje BYD, kompaktné SUV spája tradičné čínske prvky s prvkami moderných elektromobilov.

Predné LED svetlomety sú inšpirované „tvárou draka“ série Dynasty od BYD. Vozidlo má polozapustené kľučky dverí a dvojfarebné prevedenie karosérie – tzv.„plávajúcu strechu“. BYD Yuan UP je určený skôr na jazdu v meste, ako na drsný terén. Model Yuan UP je dostupný v štyroch farbách exteriéru: biela, zelená, ružová a sivá. Elektrický crossover využíva e-Platformu 3.0 integrovanú s technológiou CTB (integrácia batérie do podlahového roštu vozidla). Táto kombinácia maximalizuje vnútorný priestor a zvyšuje bezpečnosť, komfort a pevnosť konštrukcie. BYD Yuan UP je vybavený zavesením MacPherson na prednej náprave a torzným nosníkom v zadnej časti.

S rozmermi 4310 mm na dĺžku, 1830 mm na šírku, 1675 mm na výšku a rázvorom 2620 mm ponúka tento elektrický crossover priestor takmer na úrovni u nás obľúbenej Škody Karoq. Pohonná jednotka ponúka zákazníkom na  výber medzi dvoma elektromotormi s výkonom 70 kW a 130 kW. Menšia 32 kWh batéria poskytuje dojazd 301 km, kým väčšia 45,1 kWh batéria dokáže poskytnúť energiu na 401 km po plnom nabití batérie.

Napriek svojej cenovke má BYD Yuan UP celkom slušný interiér. Medzi kľúčové prvky patrí volant v tvare D s logom Yuan. Vodič auta má k dispozícii 8,8-palcový LCD prístrojový panel s projekčnou obrazovkou HUD. Elektromobil ponúka tiež charakteristickú 12,8-palcovú otočnú stredovú obrazovku ovládania multimediálneho systému od  BYD.

Sedadlá potiahnuté perforovanou koženkou štandardne ponúkajú vyhrievanie. Na stredovej konzole sa nachádza bezdrôtová nabíjacia podložka, kryštálový volič jazdných režimov a fyzické tlačidlá pre základné funkcie. Interiér rozjasňuje obrovská panoramatická strecha a zmiešané farebné schémy ako čierna a béžová, alebo ružová, tmavosivá a svetlosivá. Pre pasažierov na zadných sedadlách poskytuje vozidlo rovnú podlahu.

Počas predstavenia auta spoločnosť BYD oznámila, že Yuan UP bude ponúkaný v troch konfiguráciách:

  • dojazd 301 km nižšia výbava: 96 800 juanov ( približne 12 354 eur)
  • dojazd 401 km nižšia výbava: 109 800 juanov (14 013 eur )
  • dojazd 401 km vyššia výbava: 119 800 juanov (15 289 eur)

Uvedenie modelu  Yuan UP znamená posilnenie ponuky  BYD v segmente čisto elektrických kompaktných SUV. V tomto segmente bojujú o svoj podiel na trhu rivali ako Neta Aya (predtým Neta V), Baojun Yep , Wuling Bingo Plus a iné modely. BYD sa nielen zapojil do cenovej vojny, ale prišiel na trh aj s veľmi zaujímavým vozidlom. BYD Yuan UP by sa určite nestratil ani na európskom trhu, ktorý ako “soľ” potrebuje zvýšiť ponuku práve v segmente dostupných elektrických vozidiel pre široké spektrum obyvateľstva. S prémiovými modelmi luxusných elektrických áut sa trh a ani infraštruktúra nevybuduje, lebo nebude po nej dopyt. Nabíjaciu infraštruktúru najviac potrebujú tí, ktorí bývajú v bytovom dome na 7. poschodí, a nie tí, čo si z rozmaru kúpia nový elektrický Mercedes do svojej klimatizovanej garáže.

Zdroj: carnewschina, škoda