GM Baojun Yep Plus – hravé elektrické SUV nielen pre mládež

Kým európski výrobcovia áut akoby stále spali zimným spánkom, zvyšok sveta naspí a zvlášť inovatívne počiny čínskych výrobcov elektrických vozidiel zdá sa, nemajú konca. Nedávno predstavila značka Baojun oficiálne obrázky modelu, ktorý by sa určite nestratil ani na slovenských a európskych cestách. Malé elektrické päťdverové SUV Baojun Yep Plus od spoločného podniku SAIC-GM-Wuling (SGMW) boduje jeho osobitým a príťažlivým vzhľadom, ktorý evokuje zmenšený Land Rover Defender. Na trh príde v 1. štvrťroku 2024  a svojich majiteľov poteší  elektromotorom s výkonom 75 kW, maximálnou rýchlosťou 150 km/h a dojazdom 401 km podľa metodikyCLTC. Na malé auto pre mládež a začínajúcich šoférov, to nie sú zlé hodnoty.

Pre nových čitateľov tejto stránky pripomenieme, že Baojun je mladá značka v rámci spoločného podniku SGWM, ktorý tvoria čínske SAIC, Wuling a American General Motors. Zameriava sa na výrobu elektromobilov vhodných pre veľké mestá. Minulý rok Baojun uviedol na trh mestské elektrické auto Yep , ktoré vyzerá ako riadne terénne SUV. Má troje dvere, dĺžku karosérie 3381 mm, elektromotor s výkonom 50 kW a LFP batériu s kapacitou 28,1 kWh postačujúcou na dojazd 303 km.  V roku 2023 dosiahol kumulatívny predaj elektrického Baojun Yep úroveň 14 683 kusov. Nie je to impozantné číslo, vzhľadom na jeho nízku počiatočnú cenu 83 800 juanov ( približne 10 814 eur), ale vozidlo sa začalo predávať len od polovice roka 2023, takže predaje sa iba rozbiehajú.

Baojun Yep Plus prebral dizajnový jazyk trojdverovej verzie. Má začiernené stĺpiky, bielu strechu, krátke previsy, päťlúčové sivé ráfiky a hranaté svetlomety. Zo zadnej strany má Baojun Yep výklopné dvere kufra. Hlavnou črtou modelu Yep Plus je päť dverí. V dôsledku toho sa jeho rázvor predĺžil z 2110 mm na 2560 mm. Rozmery Baojun Yep Plus sú nasledovné: 2996 mm na dĺžku, 1760 mm na šírku a 1726 mm na výšku.

Baojun Yep Plus bude mať na zadnej náprave jediný elektromotor s výkonom 75 kW (101 k). Kapacita jeho batérie nie je známa. Baojun však spomenul, že dojazd modelu Yep Plus dosiahne 401 km podľa metodiky CLTC. Maximálna rýchlosť tohto SUV dosiahne 150 km/h.

predná maska Boajun Yep Plus

Boajun Yep Plus bol na oficiálnych obrázkoch zobrazený bez obrazovky na zadnej časti auta, ktorá je k dispozícii pre trojdverový model. Možno tento variant dostane neskôr aj päťdverová verzia. Baojun Yep Plus sa dostane na čínsky trh v Q1 2024. Jeho cenovka ešte nebola odhalená. 

Zdroj: carnewschina