Zeekr 003 – elektrické SUV pre európske cesty

Zeekr je značka pre vyspelé elektromobily patriaca pod Geely Group . Modelový rad značky v súčasnosti tvoria dve vozidlá: Zeekr 001 Zeekr 009 MPV . Obidve sú postavené  na platforme SEA .  V roku 2022 Zeekr predal viac ako 70 000 elektrických vozidiel. Plány značky sú ambiciózne, keďže už v tomto roku chce vstúpiť na európsky trh. Vyzerá to tak, že pripravované elektrické SUV pod pravdepodobným indexom 003 má šancu stať sa prvým elektromobilom Zeekru predávaným v Európe. Koncernu Volkswagen sa črtá nová konkurencia.

Zeekr 003 ( BX1E ) je kompaktné plne elektrické SUV, ktoré bude uvedené na trh tento rok. Toto vozidlo je zamerané na európsky trh. Zeekr chcel jasne zdôrazniť svoje zámery, a tak sa podelili o niekoľko obrázkov 003, ktoré prechádzajú cestnými testami v Európe. 

Dnes zverejnené obrázky v skutočnosti nie sú „špionážne zábery“, pretože Zeekr ich vytvoril a zdieľal sám. Je to bežná prax veľkej väčšiny čínskych automobiliek. Na záberoch je auto prekryté farebnou kamuflážou,  no aj napriek pestrofarebnej fólii môžeme vidieť niektoré jeho črty. Elektromobil má štrbinové svetlomety, aerodynamickú kapotu, výsuvné kľučky dverí a otvor na prívod vzduchu v spodnej časti predného nárazníka. 

Zozadu dostal Zeekr 003 športový strešný spojler, dve nezávislé jednotky zadných svetiel a maličký stierač zadného skla, ktorého plocha vyzerá pomerne malá.

Zaujímavá je aj kompozícia zverejnených záberov. Na niektorých z nich je Zeekr 003 hneď vedľa Audi e-tron GT. Z toho je možné porovnať obidve autá a vidieť približný rozdiel v ich rozmeroch. Z porovnania bočného profilu áut môžeme určiť približnú dĺžku karosérie a rázvoru Zeekr 003. Jeho dĺžka dosiahne približne 4380 mm. Čo sa týka rázvoru, ten sa bude pohybovať okolo 2750 mm. Je teda o 110 mm dlhší ako Smart #1 s rovnakým rázvorom. Celková, aj svetlá výška Zeekr 003  bude citeľne vyššia ako u nemeckého prémiového Audi e-tron GT, čo ho radí do kategórie SUV. Bočný profil prezrádza aj dobré aerodynamické kvality vozidla. Vozidlo pôsobí na snímkach pomerne mohutne. Ak dostane aj primeranú cenu, o úspech na trhu sa značka nemusí obávať.

Zeekr 003 má byť uvedený na trh v v prvom polroku 2023. Zdá sa, že skutočné auto budeme vidieť na autosalóne v Šanghaji v apríli tohto roku. Po debute v Číne sa dostane aj na európsky trh. 

Zdroj: carnewschina