Xiaomi MS11 – od mobilov k elektromobilom

Svet sa mení  a staré dobré hranice medzi výrobou áut a telefónov už neexistujú. Niektorí čínski výrobcovia automobilov, ako napríklad NIO a Geely, vyvíjajú smartfóny. A naopak, čínski výrobcovia smartfónov sa chystajú preniknúť na trh áut. Najnovší prírastok v tomto smere je elektrický sedan Xiaomi MS11 od popredného výrobcu smartfónov, ktorý bude uvedený na čínsky automobilový trh v prvom štvrťroku 2024. MS11 je kódové meno. Skutočný názov vozidla bude pravdepodobne „Modena“.

Zverejnené obrázky boli pravdepodobne odfotografované smartfónom, pričom sa zobrazovali na obrazovke počítača. Obrázky sú veľmi podrobné a zdá sa, že zobrazujú skutočné auto, nie iba sadu obrázkov z projekčnej kancelárie.

Nastavenie bŕzd s veľkými odvetrávanými diskami a strmeňmi Brembo, nasvedčuje tomu, že motorizácia elektrického sedanu bude dostatočne výkonná. Logo Xiaomi „MI“ v osi zliatinových kolies napomína o výrobcovi.

Xiaomi MS11/Modena bude používať batérie od CATL a BYD. Elektromotor bude vyvinutý a vyrobený interne spoločnosťou Xiaomi. Nie sú prvým výrobcom telefónov, ktorý vyrába elektromotory pre autá. Spoločnosť Huawei, známejšia pre svoje sieťové podnikanie, tiež vyvíja a predáva elektrické motory výrobcom automobilov.

Xiaomi je popredný čínsky výrobca spotrebnej elektroniky, založený v roku 2010 so sídlom v Pekingu. Spočiatku spoločnosť vyrábala iba smartfóny. Ale v priebehu rokov sa do jej výrobného programu dostalo mnoho najrôznejších vecí, vrátane televízorov, inteligentných reproduktorov, robotických vysávačov, zvlhčovačov a dokonca aj kuchynských spotrebičov, ako  fritézy a mixéry. Auto je teda logickým ďalším krokom, nie? Či budú nasledovať ponorky a lietadlá, zatiaľ môžeme iba hádať.

Spoločnosť Xiaomi Automobile vznikla v roku 2021. Sídli v Pekingskej zóne hospodárskeho a technologického rozvoja (BETDA). Xiaomi chce svoje autá vyrábať sám, namiesto toho, aby sa spoliehal na zmluvnú výrobu. Výstavba závodu začala v polovici roku 2022. Počiatočná kapacita bude 150 000 vozidiel ročne a v blízkej budúcnosti vzrastie na 300 000. Xiaomi tiež založilo spoločnosť s názvom Xiaomi Automobile Technology. Táto spoločnosť sa zameriava najmä na technológie autonómneho riadenia áut.

Zdroj: carnewschina