Zeekr 001 od Geely – elektrický skvost

Automobilový koncern Geely ktorý nedávno vytvoril špeciálne pre elektrické autá značku  Zeekr uviedol na trh prvý sériový model pod názvom 001. Po týždni od uvedenia elektromobilu Zeekr 001 bol tento úplne odtajnený. Je to prvý model nového modelového radu Geely, ktorý je určený pre elektrické vozidlá prémiového segmentu.

Elektrické auto ZEEKR 001 má šifrovaný slogan v názve – zero emission, ktoré je preložené ako „nulové emisie“. Na konci mena sú 2 písmená KR, ktoré označujú Crypton – ušľachtilý plyn bez farby a vône. Bola vytvorená samostatná divízia technológie Zeekr Smart. Výrobou modelu sa zaoberá hlavný podnik nachádzajúci sa v Hangzhou. Sídlo spoločnosti Geely sa nachádza tiež tam.

Model je založený na novej platforme pre elektromobily SEA vyvinutej spoločnosťou Geely, ktorý sa následne  bude používať aj na niektoré elektromobily Volvo.

Technické charakteristiky

Mnohé z jeho vlastností môžu zapôsobiť dokonca aj na majiteľov popredných značiek automobilov a je jasné, že novinka bude konkurovať nielen čínskymi automobilkám Nio a XPeng, ale aj Tesle.

Avšak, najpôsobivejšia je hodnota týkajúca sa času dobíjania auta. Už v krátkom čase sa objaví celá sieť vysokorýchlostných nabíjacích zariadení s nabíjacím výkonom až 360 kW  pod značkou ZEEKR v Číne. A aby sa zvýšil dojazd elektromobilu o  120 km bude stačiť len 5 minút nabíjania.

Rozmery vozidla – dĺžka 4970 mm x šírka 1999 mm x výška 1560 mm pri rázvore osí kolies 3005 mm. Objem batožinového priestoru pri sklopených sedadlách je 2144 litrov.

Geely avizuje  3 modifikácie auta. Základná verzia s pohonom zadných kolies má elektromotor s výkonom 272 koní. Ale práve táto modifikácia dostane silnejšiu batériu s kapacitou 100 kWh, ktorá zabezpečí autu dojazd 712 km (vypočítaný podľa staršieho NEDC cyklu). Vo verzii s pohonom všetkých kolies má auto 2 motory s celkovým výkonom 544 koní. Z nuly na  100 km / h je vozidlo schopné zrýchliť za  3,8 sekundy a základný akumulátor s kapacitou  86 kWh zabezpečí pre  túto verziu dojazd 526 km. Tretia verzia kombinuje  systém pohonu všetkých kolies a 100 kWh batériu čo zabezpečí autu dojazd  až 606 km.

Takéto parametre  umožňujú stroju zrýchliť až na elektronicky obmedzených 200 km / h . Je pozoruhodné, že ak pri rýchlosti 100 km / h musí šofér zastaviť, bude na to potrebných len 34 metrov. Mysleli v Geely aj na tých, ktorí chcú odísť na ich Zeekr 001 aj na vidiecku cestu – pneumatické odpruženie je schopné automaticky nastaviť svetlosť podvozku v rozsahu od 117 mm do 205 mm.

Interiér

Interiér ponúka luxusné povrchové materály. Už v základnom prevedení má poťahy z kože Nappa, mäkké plastové diely a viacsmerovo nastaviteľné  predné kreslá s masážnou funkciou.

Vodičovi zobrazuje parametre auta  kompaktná obrazovka s uhlopriečkou 8,8 palca a na stredovej konzole výrobca umiestnil displej s diagonálou 15,4 palca. Mechanické ​​tlačidlá v kabíne nie sú takmer žiadne . Dokonca aj na lúčoch  volantu, sú ponúkané dotykové panely.

V zozname vybavenia je panoramatická strecha, audio systém YAMAHA, 3-zónová klimatizácia. Ak chcete klimatizovať zadné sedadlá môžeme použiť dodatočný dotykový displej.

Ceny

Zeekr 001 tiež potešil svojimi cenami – v Číne sa bude predávať za   266,000-360,000 juanov ( 34 097,76 EUR 46 916,46 EUR podľa aktuálneho kurzu NBS). Suma, samozrejme, nie je malá, ale ak sa pozrieme na ceny za TESLA Model 3 v USA, potom s údivom zistíme, že je ponúkaná v rovnakých cenách. Pritom ale Model 3 od Tesly aj vo verzii Performance   bude  pomalší ako ZEEKR.

Zdroj: autoreview