Cadillac Lyriq – krásne e-SUV na americký spôsob

 Spoločnosť Cadillac publikovala fotografie elektrického SUV pod názvom LYRIQ. Nový produkt dostal originálny dizajn, 30-palcový displej multimediálneho systému, ako aj funkciu rýchleho nabíjania z domácej siete. V USA je možné elektrické SUV kúpiť za cenu 59,990 USD (približne 49 800 EUR podľa aktuálneho  kurzu NBS).

Koncept luxusného elektrického SUV od  Cadillacu bol prvý krát predstavený  v auguste 2020 pod názvom  Lyriq. Prototyp bol vyrobený vo futuristickom štýle, v súvislosti s čím odborníci predpovedali, že  sériová verzia  modelu  podstúpi významné zmeny. Predstavený sériový model však ukázal, že elektrické vozidlo si stále zachovalo svoju príťažlivú koncepciu.

Sériový Lyriq dostal ostré  línie karosérie, mriežku chladiča s jedinečným vzorom a úzkou LED optikou, ako aj vertikálne LED denné svetlá. Kupujúci elektrického SUV na začiatku predaja budú mať k dispozícii dve metalické farby karosérie – kovová saténová oceľ (Satin Steel) a hviezdna čierna (Stellar Black).

Technické charakteristiky

Napriek podobnosti s prototypom získalo sériové  elektrické SUV ešte niektoré ďalšie zmeny v dizajne. Sériový model je vybavený klasickými zrkadlami namiesto kamier prezentovaných na koncepte. Okrem toho sériová verzia dostane menšie rozmery kolies a veľkú plochu presklenia.

Pohonná sústava Cadillac Lyriq bude pozostávať z elektromotora s výkonom 340 koní akrútiacim momentom 440Nm, ktorý bude napájaný batériou s kapacitou 100 kWh. Na jednom nabití batérie  elektrické SUV prekoná približne 480 kilometrov. Za 10 minút nabíjania bude elektrické auto schopné doplniť energiu na približne 120 kilometrov jazdy. Okrem toho bude sériovému autu Lyriq k dispozícii možnosť doobjednať si vysokovýkonnú nabíjačku pre nabíjanie z domácej siete. Pomocou špeciálnej nabíjačky bude stačiť hodina nabíjania z obvyklého napájania domácností na prejdenie sto kilometrov cesty.

Interiér a výbava

Rovnako ako v prípade konceptu, sériový CADILLAC LYRIQ si zachoval 33-palcový dotykový multimediálny displej, ktorý kombinuje digitálnu prístrojovú dosku a mediálno-informačný systém. Okrem toho Lyriq dostala systém aktívneho potláčania hluku, ako aj jedinečný audio systém s 19 reproduktormi, z ktorých niektoré sú zabudované do opierok hlavy.

Ceny

Sériová výroba Cadillac Lyriq začne na začiatku 2022. Prvý klienti značky si však budú môcť zarezervovať model na konci tohto roka. Ceny na základnú verziu elektromobily budú 59 990 USD (približne 49 800 EUR podľa aktuálneho  kurzu NBS ).

Zdroj: motor