Wuling Starlight EV- elektrický sedan veľkosti Škody Octavie začína od 14 235 eur

Aj keď s blížiacim sa autosalónom v Pekingu, ktorý sa začne 25.4.2024 sa výrobcovia áut snažia zaujať hlavne veľkými a výkonnými autami, ktoré bez diskusie slúžia ako „návnada“ pre fanúšikov motorizmu, o nič menej zaujímavá nie je ponuka aj na opačnej časti spektra – v segmente cenovo dostupných elektrických vozidiel. 11. apríla 2024 značka  Wuling otvorila  predpredaj svojho čisto elektrického  modelu Starlight , ktorý bude dostupný v dvoch verziách s cenou 109 800 juanov (približne 14 235 eur podľa aktuálneho kurzu NBS) a 119 800 juanov (15 531 eur). Nové auto bude oficiálne predstavené na autosalóne v Pekingu koncom tohto mesiaca.

cena elektrických verzii Wuling Starlight podľa dojazdu

Od uvedenia plug-in hybridnej verzie Wuling Starlight PHEV na trh v decembri 2023 dosiahol jeho kumulatívny predaj 50 888 kusov. Elektrický sedan je postavený na architektúre platformy Tianyu EV , ktorá je kompatibilná so všetkými druhmi elektrických pohonov vozidiel: BEV, PHEV, HEV a EREV a s rozsahom veľkostí karosérie od 4600 mm do 5000 mm.

plug-in hybridná verzia Wuling Starlight

Celkový dizajn plne elektrickej verzie pokračuje v dizajne PHEV verzie Wuling Starlight, s výnimkou toho, že predná strana má uzavretý dizajn a LED svetlá pre denné svietenie boli zmenené do tvaru „L“. Boky a zadná časť karosérie zostávajú rovnaké. Spotrebitelia si môžu vybrať zo štyroch farieb exteriéru: Star Flame Red, Star Sand Grey, Star Curtain Black a Star Sparkle Gold.

Rozmery Wuling Starlight EV sú: 4835 mm na dĺžku, 1860 mm na šírku, 1515 mm na výšku s rázvorom 2800 mm. Vozidlo jazdí na 18-palcových ráfikoch a má veľmi dobrý koeficient aerodynamického odporu 0,228 Cd. Pohon vozidla zabezpečuje 100 kW elektromotor, ktorý je napájaný z lítium-železofosfátovej batérie s kapacitou 41,9 kWh alebo 54,3 kWh. Podľa kapacity batérie ponúkajú vozidlu dojazd 410 km a 510 km podľa metodiky CLTC. Maximálna rýchlosť elektrického sedanu je 150 km/h. Na porovnanie Škoda Octavia iV s rozmermi: dĺžka 4 689 mm, šírka  1 829 mm, výška 1 477 milimetrov, v plug-in hybridnom variante s výkonom  150 kW  sa ponúka za cenu 31 760 €.

Wuling Starlight EV je aerodynamicky dobre vyladené vozidlo

Vnútri je kokpit vybavený 8,8-palcovým LCD prístrojovým panelom, 10,1-palcovou centrálnou ovládacou obrazovkou multimediálneho systému (základné konfigurácie) resp. 15,6-palcovou centrálnou ovládacou obrazovkou (vyššie konfigurácie) a volantom v tvare D. Medzi ďalšie možnosti konfigurácie patria aplikácie ako iQiyi a QQ Music, 6-smerovo elektronicky nastaviteľné sedadlo vodiča, USB nabíjacie porty a úchyty ISOFIX pre detskú sedačku. Okrem toho je v aute 14 odkladacích priestorov. Pasažieri v aute majú k dispozícii batožinový priestor s objemom 540 litrov, do ktorého sa zmestia dva 24-palcové a štyri 20-palcové kufre.

moderný interiér Wuling Starlight EV

Operadlá predných sedadiel sa dajú sklopiť do vodorovnej polohy (opierky hlavy sú odnímateľné), takže si pri nabíjaní, alebo parkovaní po dlhej ceste môžete pohodlne oddýchnuť. Ďalšie vybavenie ešte nebolo oznámené, avšak s najväčšou pravdepodobnosťou, rovnako ako všetky moderné autá, má Starlight adaptívny tempomat, všestranné kamery, automatické brzdenie a systémy udržiavania v jazdnom pruhu.

Wuling Starlight EV pri vylaďovaní aerodynamiky

Značka Wuling už vstúpila na zahraničné trhy a tradičné značky tam začínajú mať ťažké časy. Keď si ešte stále niektorí politici a “odborníci ” v EÚ myslia, že všade vo svete čakajú na naše predražené auta “made in Europe”, potom ich asi čaká pomerne studená sprcha. Čína nespí a aktívne investuje v mnohých krajinách “globálneho juhu”, takže za niekoľko rokov si tam na Škodu a iné európske značky, možno už nikto nespomenie. Budú tam iné značky, lepšie, výkonnejšie a hlavne lacnejšie!

Zdroj: carnewschina, mojelektromobil