Wuling Bingo – elektrické auto do mesta s dojazdom 333km – bingo!

Kým európski výrobcovia potešujú svojich potenciálnych zákazníkov na malé a dostupné elektromobily výrazmi ako: onedlho, možno, niekedy, pripravuje sa, atď., čínski výrobcovia ponúkajú jeden pekný model elektrického auta do mesta, za druhým.

Čínske ministerstvo priemyslu a informačných technológii (MIIT) nedávno potešilo pospolitý ľud zverejnenými oficiálnymi obrázkami a niektorými technickými charakteristikami na štvormiestny elektrický hatchback Wuling Bingo. Jeho uvedenie na čínsky automobilový trh sa očakáva v priebehu prvého štvrťroka 2023. Cena sa bude pohybovať v rozmedzí približne 80 000 – 120 000 juanov ( približne 10 988 16 482 eur  po prepočte aktuálnym kurzom NBS). Bingo vyrába SAIC-GM-Wuling ( SGWM ), spoločný podnik na výrobu automobilov medzi  SAIC , General Motors a Wuling Motors.

Vonkajší dizajn Wuling Bingo je charakterizovaný okrúhlymi líniami a zaoblenými prvkami karosérie, ktoré podčiarkujú snahu o vytvorenie auta s výbornými aerodynamickými kvalitami. To je podčiarknuté aj  uzavretou prednou maskou chladiča, veľkými oválnymi svetlometmi na oboch stranách prednej masky zapracovanými do línie prednej kapoty. Z bočného pohľadu zaujme aj čiernymi rámami okien a chrómovým lemovaním okolo okien a spodnej časti karosérie. Nabíjacie rozhranie vozidla pre nabíjanie striedavým prúdom (AC) sa nachádza na ľavom prednom blatníku, zatiaľ čo port pre rýchle nabíjanie jednosmerným (DC) prúdom je na pravom blatníku. Auto jazdí na viaclúčových kolesách. Na základe jeho vzhľadu sa zdá, že Wuling Bingo môže cieliť na ženskú spotrebiteľskú skupinu.

Zadné dvere sú tvarované trochu ako sedan, s krátkou plochou vrchnou časťou a integrovaným spojlerom, čo ešte viac zvyšuje dynamický vzhľad auta. Okrúhle zadné svetlá sú veľké a tretie brzdové svetlo je umiestnené v spodnej časti okna.

Wuling Bingo je umiestnené nad Wuling Hongguang MINI EV , čomu nasvedčujú aj jeho rozmery: 3950 mm na dĺžku,1708 mm na šírku a 1580 mm na výšku s rázvorom 2560 mm. Pohotovostná hmotnosť 990 (1120) kg je na elektromobil pomerne nízka a určite sa priaznivo prejaví na dojazde auta zvlášť v mestských podmienkach. Motor je v elektromobile umiestnený vpredu, pričom  Wuling Bingo ponúkne dve možnosti jeho výkonu: 30 kW a 50 kW. Hnací motor s výkonom 50 kW (67 k) dodáva spoločnosť Zhuzhou CRRC Times Electric Co.. Základná verzia elektromobilu používa pohonnú jednotku s výkonom 30 kW (40 k), ktorý poskytuje pobočka spoločnosti v Liou-čou. Maximálna rýchlosť je pre obe verzie obmedzená na 100 km/h, čo pre mestské podmienky jazdy je plne dostačujúce. Energia je uložená v lítium-železofosfátovej batérii (LFP) s kapacitou 17,3 kWh alebo 31,9 kWh, ktoré zabezpečia autu dojazd 203 km a 333 km na jedno nabitie (podľa novšej čínskej metodiky CLTC).

Športový štýl pokračuje aj vo vnútri Wuling Bingo. Jeho predné sedadlá dostali pevné opierky hlavy. Okrem sedadiel si môžeme všimnúť plávajúcu dotykovú obrazovku. Čínske médiá informovali, že prístrojový panel a hlavná obrazovka sú integrované do jedného bloku. 

špionážna fotka s náznakom interiéru Wuling Bingo

Ako už bolo spomenuté, cenové rozpätie Wuling Bingo sa bude pohybovať medzi 80 000 až 120 000 juanov (približne 10 988 16 482 eur). Bude teda súperiť s pomerne silnou konkurenciou, ako je Baojun KiWi EV (tiež od SGWM), Leap T03, Chery QQ Wuije Pro, pripravovaný BYD Seagull, atď. konkurentov. Podarí sa mu zopakovať úspech Hongguang Mini EV?  Šancu na to ma!

Kedy si pospolitý ľud na Slovensku bude môcť kúpiť Wuling Bingo, alebo jeho konkurentov, zatiaľ nie je známe. Je ale isté, že prebiehajúca likvidácia slovenského priemyslu súčasnou vládnou garnitúrou, tento deň nevyhnutne približuje! Asi bude potrebné začať intenzívne uvažovať nad preorienáciou našej ekonomiky na rýchlo sa rozvíjajúce trhy na východ od nás. Inak asi čaká priemysel Slovenska a aj zbytku západnej Európy postupná samolikvidácia.

Leap T03
Baojun KiWi EV

Zdroj: carnewschina