Obnovený Baojun KiWi EV už schádza z výrobnej linky

13. júla 2022 zišiel z výrobnej linky prvý sériový zmodernizovaný Baojun KiWi EV. Aktualizovaný Baojun KiWi EV je mini elektromobil v rámci spoločného podniku SAIC-GM-Wuling (SGMW) a prvé sériovo vyrábané elektrické vozidlo na svete, ktoré je vybavené technológiou autonómneho riadenia DJI od výrobcu dronov.

obnovený KiWi EV už schádza z výrobnej linky

Už v roku 2019 SGMW a DJI Automotive, dcérska spoločnosť DJI, spustili plán strategickej spolupráce. V posledných rokoch obe strany investovali miliardy juanov do vytvorenia spoločného vývojového tímu, ktorý sa bude zameriavať na autonómne riadenie. Nový KiWi EV je prvým výsledkom tohto plánu.

Aktualizovaný Baojun KiWi EV má tri nové farby karosérie: Mocha, Twilight a Matcha. Nedávno Baojun predstavil nového „digitálneho hovorcu“ – rozumej hlasovú asistentku pre vozidlo KiWi EV s názvom Lil KiWi – vysoko realistickú verziu skutočnej hovorkyne značky KiWi EV, pani  Song Qian.

virtuálna asistentka LiL KiWi a jej skutočná predloha – hovorkyňa spoločnosti Song Qian

Na spustenie inteligentnej virtuálnej asistentky Lil KiWi musia používatelia povedať „ni hao, Xiaoqi“ (v čínštine Ahoj, Lil KiWi) a budú môcť komunikovať s virtuálnym asistentom v reálnom čase. Okrem toho môže Lil KiWi reagovať na viacero príkazov v jednej vete a udržiavať nepretržitý dialóg. Podporuje tiež použitie prispôsobiteľných slov na udržanie pozornosti vodiča v prípade jeho únavy.

Lil KiWi je realistický hlasový asistent na KiWi EV

Lil KiWi prichádza s funkciou, ktorá mu umožňuje rozpoznať hlas vodiča a odlíšiť ho od hlasu ostatných cestujúcich, aby sa predišlo nesprávnej identifikácii. Robí to pomocou funkcie lokalizácie zdroja zvuku. Majitelia si tiež môžu prispôsobiť hlas Lil KiWi nahraním hlasovej poznámky cez mobilnú aplikáciu a jej synchronizáciou s platformou AI auta. Ďalšou funkciou digitálneho hovorcu je hlasová konzultácia. Ak by sa vodič stretol s problémom pri používaní auta, Lil KiWi môže použiť funkciu hlasových pokynov na prečítanie návodu na užívanie auta a zároveň vytvárať ilustrácie s obrázkami.

Lil KiWi so schopnosťou udržiavania komunikácie s posádkou v reálnom čase

KiWi EV navyše zdedila prednosti značky, čo sa týka vzhľadu. Nové auto je umiestnené ako luxusné elektrické miniauto a na niektorých miestach auta bolo aplikované laserové gravírovanie. Kolesá využívajú aerodynamické kryty v štýle štvorlístka. Elektromobil má osvetlené výplne dverí a 6-vrstvový lak s vysokou ochranou, ktorý je odolný voči oxidácii, chemickej korózii a mechanickému namáhaniu.

Pribudla aj uvítacia svetelná šou pri otváraní dverí . Celkovo je vozidlo roztomilé a futuristické, zamerané na mladšiu skupinu spotrebiteľov. Konkávny tvar prednej časti ešte viac zvýrazňuje umiestnenie hornej časti vozidla. Zboku vyzerá horná časť vozidla ako zavesená vesmírna kapsula.

Logo auta vpredu je nahradené slovom „KiWi“, predtým to bolo „BAOJUN“.

Nový Baojun KiWi EV je vybavený batériou s kapacitou 31,9 kWh a elektromotorom na zadnej náprave s maximálnym výkonom 40 kW a maximálnym krútiacim momentom 150 Nm. Maximálny dojazd podľa metodiky NEDC je 305 km. V režime rýchleho DC jednosmerného nabíjania trvá nabitie batérie z 30 % na 80 % 1 hodinu.

KiWI EV  obstál dobre v cestných testoch a najazdil obrovské množstvo testovacích kilometrov. Prešiel desiatkami tisíc testov inteligentného parkovania pokrývajúcich rôzne jazdné a parkovacie scenáre. KiWi EV je prvým sériovo vyrábaným vozidlom na svete vybaveným vysoko výkonným palubným inteligentným systémom DJI. Z hľadiska intelektuálnych možností má medzi autami rovnakej triedy nesporný náskok. Nové vozidlo má výkonné programové vybavenie schopné reagovať na  najrôznejšie jazdné situácie, realizovať vysokorýchlostné zadávanie a spracovanie údajov z kamier a snímačov, pričom je schopné zvládať aj zložité dopravné scény v meste. V nedávno skončenej súťaži World Intelligent Driving Challenge 2022 získal KiWi EV ocenenie „Intelligent Parking Gold Award“ a „Intelligent Driving Gold Award“, čo tiež dokázalo vysokú konkurencieschopnosť nového vozidla.

interiér KiWi EV

Elektromobil má niekoľko kamier a senzorov: jedna nad poznávacou značkou, iné sú pripevnené k spätným zrkadlám, dve na prednom blatníku a ďalšie dve na zadnom blatníku. Okrem toho je aktualizovaný KiWi EV vybavený pokročilejšími binokulárnymi kamerami, pravdepodobne od DJI, zatiaľ čo väčšina automobilov v tomto segmente a dokonca aj vo vyšších používa iba monokulárne kamery. Obnovený Baojun KiWi EV bude dodávaný s autonómnym riadením od DJI a asistenčnými funkciami úrovne 2 vrátane adaptívneho tempomatu, asistentom zmeny jazdného pruhu, udržiavania v jazdnom pruhu, vyhýbania sa prekážkam a automatického parkovania.

štandardom vozidla je aj kamera v spätných zrkadlách

Interiér je vybavený dvojicou 10,25-palcových obrazoviek. Centrálna ovládacia obrazovka multimediálneho systému je vybavená hlasovou interakciou a navigáciou. Veľká plocha interiéru je pokrytá príjemným semišovým materiálom.

KiWI EV má moderný a pomerne luxusný interiér
dizajn interiéru a použité materiály mu môžu závidieť aj prestížnejšie značky

Baojun KiWi EV bol prvýkrát uvedený na trh v auguste 2021 s cenovým rozpätím 77 800 – 86 800 juanov ( približne 11 300 12 607 eur podľa aktuálneho kurzu NBS). Cena zmodernizovanej verzie malého elektromobilu bude zverejnená až pred spustením predpredaja, ktoré sa očakáva 28.7.2022. Ak sa bude pohybovať okolo odhadovaných 14 000 eur, potom to bude ďalšia hodená rukavica tradičným európskym výrobcom. Za auto nasýtené pokročilými elektronickými systémami o ktorých v európskych malých autách zatiaľ môžeme iba snívať, to bude príťažlivá ponuka!

Zdroj: carnewschina