NIO plánuje v Európe uviesť na trh elektromobily s cenou pod 30 000 eur

Čínska spoločnosť NIO má za cieľ získať podiel na trhu v segmente elektrických vozidiel od Volkswagenu uvedením modelu s cenou pod 30 000 eur na európsky trh, citoval nemecký časopis predstaviteľa NIO p.Williama Li.

William Li, zakladateľ, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ čínskej spoločnosti na výrobu elektrických vozidiel, podľa správy o pláne povedal nemeckému magazínu Der Spiegel nasledovné: “Áno, z hľadiska ceny to znamená, že tiež útočíme na Volkswagen silnejšie ako predtým,” citoval Der Spiegel  predstaviteľa spoločnosti NIO bez toho, aby uviedol ďalšie podrobnosti. Pán Li už pri niekoľkých príležitostiach povedal, že NIO vytvára dve podznačky s kódovým označením ALPS a Firefly, ktoré by sa zamerali na masový segment elektromobilov.

William Li, zakladateľ, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ čínskej spoločnosti NIO

Spoluzakladateľ a prezident NIO pán Qin Lihong 26. januára 2023 pri osobnej komunikácii s majiteľmi uviedol, že NIO pripravuje modely pre podznačku s kódovým označením ALPS, pričom dodávky sa očakávajú v roku 2024. Projekt Firefly je tiež v štádiu plánovania a bude predložený najskôr európskym spotrebiteľom, povedal Qin. Menší model NIO je vo vývoji a bude debutovať v Európe, pričom sa očakáva, že bude dostupný v už treťom štvrťroku 2024, podľa Qin.

Zdroj pre CnEVPost 31. januára uviedol, že továreň NIO F4 pre projekt Firefly sa bude nachádzať v Chuzhou v provincii Anhui, zatiaľ čo továreň F3 pre projekt ALPS bude aj naďalej umiestnená v Hefei, ktorý je domovom dvoch súčasných závodov NIO. Závod F4 bude tiež montovať vozidlá pre projekt Firefly a vyrábať niektoré diely, uviedol zdroj s tým, že značka bude spočiatku vyrábať vozidlá hlavne na export do Európy, pričom výroba je naplánovaná na tretí štvrťrok 2024. Závod v Chuzhou bude vyrábať malé autá s cenou okolo 100 000 juanov (13 138 eur), uviedol zdroj.

Závod F3, ktorý zostane umiestnený v NeoParku, bude podľa zdroja vyrábať najmä modely pod značkou strednej a vyššej triedy s interným kódovým označením ALPS so zameraním na elektromobily s cenami od 150 000 do 300 000 juanov (19 707 až 39 415 eur).

NeoPark NIO

21. februára miestne médiá Cailian s odvolaním sa na zdroje oboznámené s touto záležitosťou informovali, že štvrtý závod NIO na montáž vozidiel sa bude nachádzať v Chuzhou v provincii Anhui a bude vyrábať modely Firefly.

Model Firefly sa bude najskôr predávať v Európe so zameraním na trh triedy Volkswagen POLO, uviedol Cailian s odvolaním sa na zdroj a dodal, že rovnako ako ostatné produkty NIO budú aj tieto elektromobily podporovať systém pre rýchlu výmenu batérií.

V porovnaní s hlavnou značkou NIO a podznačkou ALPS budú mať modely Firefly slabšie inteligentné jazdné vlastnosti, no stále budú mať výraznú prevahu v týchto systémoch oproti ponuke najväčšej európskej automobilky, uviedol zdroj.

NIO v súčasnosti prevádza modely založené na platforme NT 1.0 na platformu NT 2.0, zatiaľ čo projekt ALPS, ktorého cena je okolo 200 000 juanov (26 277eur), bude založený už na platforme NT 3.0, uviedla správa Yicai z 21. februára .

Modely hlavnej značky NIO sú pre európskych spotrebiteľov príliš veľké a menšie modely projektu Firefly budú u európskych spotrebiteľov obľúbenejšie, uviedol Yicai s odvolaním sa na nemenovaného výkonného predstaviteľa spoločnosti NIO.

Zdroj: cnevpost