Elektrický sedan Renault Jiangling Yi dostal pohon všetkých kolies

Ešte v apríli 2021 RENAULT spolu s čínskym výrobcom automobilov  Jiangling predstavil koncept nového elektrického sedanu Yi. Elektrický štvordverový sedan, ktorý bol v Európe uvedený pod značkou Mobilize Limo vstúpil na čínsky trh pod názvom Renault Jiangling Yi a bol predstavený  ako „inteligentné kupé“. Na rozdiel od “európsko-francúzskej stratégie” sa v Číne elektrický sedan už predáva a to  za ceny od 139 800 do 195,800 Yuanov (18 443 EUR 25 830 EUR po prepočte aktuálnym kurzom NBS ).

Renault Jiangling Yi

Dizajn Renault Jiangling Yi sa zhoduje s európskym súrodencom Mobilize Limo aj keď rozmery nie sú presne rovnaké: dĺžka – 4675 mm (+ 5 mm), šírka – 1835mm (+5 mm), výška – 1480mm (+ 10mm), rázvor osí náprav – 2750mm (je rovnaký). Rozmer kolies je 18 palcov a pneumatiky Michelin Primacy 4 majú veľkosť 225/45 R18. Na kapote a veku batožinového priestoru sa nachádza logo JMEV, spoločného podniku Renault a Jiangling Motors.

Základná verzia Yi opakuje Limo: Výkon – 110 kW (150 koní, 225 Nm), dojazd – 500 km (NEDC). Dvojmotorová verzia s pohonom všetkých kolies, ktorá zatiaľ nie je v Európe ponúkaná, vyvíja združený výkon 170 kW (231koní, krútiaci moment 395 Nm) a zrýchľuje z nuly na 100km/h za 5,8 sekundy, ale má dojazd len 450 km.

Nabíjanie z 0 na100% kapacity vyžaduje 8-10 hodín, ale z 30% na 80% kapacity batérie je možné uskutočniť z rýchlej DC nabíjačky za pol hodiny.

Súčasťou elektrického sedanu sú 2 displeje na palubnej doske spojené do jednej združenej obrazovky. Francúzsko-čínska novinka je vybavená sedadlami s eko-koženým čalúnením, dvojzónovou klimatizáciou, tlačidlom štartu motora, multi-funkčným volantom a ďalšími možnosťami. Vstavaná elektronika podporuje ovládanie niektorých funkcii gestami. Tiež novinka dostala skryté kľučky dverí s elektrickým pohonom a matricovú  optiku na báze LED diód. Okrem toho sa ponúka aj panoramatické presklenie strechy auta.

interiér RENAULT Jiangling Yi

V komplexe Ezoom-Pilot 3.0 sa zhromažďuje tucet pokročilých bezpečnostných systémov. Pod označením E.C.H.O. sa skrývajú adaptívne matricové svetlomety, bezkľúčový prístup (pomocou smartfónu), dvojfarebné prevedenie karosérie. Voliteľná sada SF obsahuje dekorácie s červenými akcentmi a prvky s napodobením uhlíkových vlákien. Dvojmotorový Yi bude k dispozícii od novembra 2021.

Renault Yi má charakteristiky a ceny  porovnateľné s mnohými ďalšími modelmi svojej triedy. Najmä Geometry A a Aion S sa vyznačujú podobnými charakteristikami. Avšak, iba RENAULT Jiangling Yi možno zakúpiť v dvojmotorovom prevedení.

francúzsko-čínsky elektrický sedan by sa nemenej pekne vynímal aj pred slovenskými architektonickými skvostami

Príbeh Mobilize Limo a jeho čínskeho variantu Renault Jiangling Yi, je žiaľ typickým príkladom faktu, že naša milovaná Európa je naozaj “Starý kontinent”. Možno nie až tak “starý”, ako “zastaralý”. Najmä, ak si dáme do porovnania pružnosť a efektívnosť čínskeho a francúzskeho prístupu k zavádzaniu vysokých technológii, akými sú bezo sporu aj elektromobily. Takéto pekné a moderné autá už mali byť dávno v maloobchodnom predaji a to po celej Európe. Nuž, ale čo sa diviť, stačí si “ťuknúť” do internetu a zistíme aké technické “talenty” nám to vládnu. Žiaľ!

Zdroj: drive