Chery iCar V23 a iCar X25

Modelový rad iCar bol uvedený na trh pred rokom, jeho prvé vozidlo bol iCar 03. Na domáci čínsky trh vstúpil v decembri 2023. Zámer automobilky Chery – ponúknuť malý elektrický crossover pre “výlety do prírody” – sa zrejme vydaril a teraz automobilka ponúka doplnenie úspešného modelu o jeho terénnejšiu verziu.

Chery iCar V23

 Na autosalóne Pekingu automobilka    Chery  predstavila iCar V23 , ktorý sa potom  dostane do predpredaja v druhej polovici roka. Auto je druhým v rade Chery iCar a tentoraz je vytvorené spoločne s dcérskou spoločnosťou Xiaomi Smartmi, tiež známou ako Zhimi Technology . Predstavený bol aj nový koncept iCar X25.

Značka iCar je určená mladým obyvateľom miest, ktorí sa radi bavia na sociálnych sieťach, no zároveň sú pripravení kedykoľvek vyraziť na dovolenku s priateľmi mimo mesta. Logo iCar v tvare písmena „i“ navrhol Cao Xue, dizajnér maskota (pandy) zimných olympijských hier v Pekingu 2022. Vo vzhľade iCar V23 sa písmeno „i“ odráža v tvare ozdobných lemov pod smerovkami na predných blatníkoch. Vo všeobecnosti je dizajn iCar V23 “zbierkou citátov” z legendárnych SUV: v čínskom aute sa dajú vidieť črty Land Rover Defender, Jeep Wrangler, Mercedes-Benz triedy G a aj Toyoty Land Cruiser J40.

Chery iCar V23 je umiestnené ako malé, plne elektrické SUV so siluetou  terénneho vozidla určeného hlavne pre mladých ľudí. S rozmermi 4220 mm  na dĺžku, 1915 mm na šírku, 1845 mm na výšku a rázvorom 2730 mm je o niečo menší ako iCar 03 . Na výber sú 19- alebo 21-palcové kolesá. Verzie s pohonom zadných kolies (RWD) majú nájazdový uhol 42° a výjazdový uhol 40°, pričom svetlá výška je až  206 mm, pričom pre verzie s pohonom štyroch kolies (AWD) sú tieto čísla 43°, 41° a 212 mm.

Chery iCar V23

Aj keď je štýlom dosť podobný staršiemu súrodencovi  iCar 03, nový model iCar V23 vyzerá drsnejšie a je výraznejšie zameraný  na jazdu v teréne. Charakteristickým znakom vozidla je veľký pevný C stĺpik, ktorý pre viditeľnosť dozadu rozhodne nepomôže. Pozoruhodná je aj schránka, ktorú čínske médiá označujú ako „školskú tašku“ na bočne otváraných dverách batožinového priestoru. Toto je ďalší odkladací priestor a je prístupný len zvnútra auta. Štvorcová schránka na zadných dverách batožinového priestoru má zabudované svetlo a je určená na uloženie nabíjacieho kábla.

O pohonných jednotkách zatiaľ nie sú žiadne informácie, vie sa len, že iCar V23 vstúpi na trh v druhej polovici tohto roka ako elektromobil (pohon zadných kolies s jedným elektromotorom a pohon všetkých kolies s dvomi elektromotormi ). Neskôr bude model doplnený o plug-in hybridné verzie typu EREV s benzínovým motorom v úlohe generátora elektrického prúdu pre elektromotory a batériu s funkciou predlžovača dojazdu. Čínske médiá tvrdia, že auto bude mať 80 kWh batériu od  CATL. Verzia s jedným motorom (RWD) má mať dojazd 500 km, zatiaľ čo dvojmotorová verzia s pohonom všetkých kolies (4WD) má prejsť 400 km na jedno nabitie.

Chery iCar V23

Výpočtovú podporu inteligentného riadenia auta má na starosti čip Horizon Robotics J3 a čip Texas Instruments TDA4. Senzory na aute zahŕňajú štyri radary s milimetrovými vlnovými dĺžkami spolu s 8MP prednou kamerou a 3MP priestorovými kamerami, ktoré poskytujú  údaje pre inteligentné riadenie Chery úrovne  L2++.

Interiér iCar V23 má približne rovnakú štvorcovú vnorenú architektúru ako interiér iCar 03, ale líši sa od neho pokročilejším dizajnom a má samostatnú mikroklimatickú jednotku s tromi klasickými otočnými ovládačmi – čo je úplná rarita pre moderné čínske autá.

Vnútri má  Chery iCar V23 veľa zaoblených rohov a najmä niektoré výrazné ciferníky a tlačidlá pod centrálnym dotykovým displejom. Zdá sa, že tieto do značnej miery ovládajú aj klimatizáciu. Riadiaci procesor auta pracuje s čipom Qualcomm Snapdragon 8155 a HMI bude 3D.

iCar X25

Popri predstavení iCar V23, vyšiel na pekingské pódium aj zaujímavý jednoobjemový crossvan iCar X25 s pôsobivou svetlou výškou, kamerami namiesto zrkadiel a dvomi posuvnými bočnými dverami. O tomto modeli zatiaľ nie sú známe žiadne technické podrobnosti. Očakáva sa, že v priebehu nasledujúcich dvoch až troch rokov sa produktový rad iCar rozrastie na šesť až osem modelov.

iCar X25

Zdroj: carnewschina