Changan Qiyuan E07 – SUV a pickup v jednom aute so satelitnou komunikáciou

Changan tvrdí, že ide o prvé auto na svete vybavené technológiou satelitnej komunikácie vo vozidle, ktorá dokáže poskytnúť globálne pokrytie, kedykoľvek sa pripojiť k internetu a nikdy nestratí pripojenie. Začiatkom septembra 2023 spoločnosť Changan predstavila zaujímavý koncepčný automobil CD701 , ktorý prezentovala ako spojenie SUV a pickupu. Teraz sa koncept pretavil do reálneho vozidla, ktoré sa pripravuje do sériovej výroby s označením Changan  Qiyuan E07.

Changan  Qiyuan E07

Vozidlo je založené na inteligentnej elektrickej platforme Changan SDA s 5-miestnym usporiadaním interiéru.  Changan  Qiyuan E07 má dvojrežimové prepínanie vzhľadu medzi SUV a pickupom, ktoré si vodič nastaví otvorením zadnej presklenej strechy nákladného priestoru, čím sa SUV premení na pick-up. 

Predná aj zadná časť auta bola vybavená digitálnou obrazovkou, ktorá zobrazovala informácie, ako je názov vozidla a informácie o batérii. Changan tiež povedal, že vozidlo bude podporovať satelitnú komunikáciu na nízkej obežnej dráhe, aby sa bolo možné kedykoľvek pripojiť k internetu a nikdy sa nestratil kontakt so sieťou.

Changan  Qiyuan E07 má karosériu pickupu s pozvoľne klesajúcim sklonom línie strechy a hrubými strešnými nosičmi. Vzhľad je podobný konceptu CD701. Na prednej strane je uzavretá mriežka „chladiča“ spárovaná so sadou LED svetlometov v tvare C. Zadné svetlo má v zadnej časti oválny uzavretý tvar. Qiyuan E07 meria 5045 mm na dĺžku, 1996 mm na šírku, 1640 mm (1665, 1695) mm na výšku, s rázvorom 3120 mm a je umiestnený ako stredne veľké SUV. Štandardne sa do neho zmestí päť ľudí a jazdí na 20- alebo 21-palcových ráfikoch.

Changan  Qiyuan E07

Qiyuan E07 bude k dispozícii vo verziách s jedným a dvoma motormi, napájanými od ternárnych lítiových batérii. Maximálny výkon verzie so samostatným elektromotorom na zadnej náprave (RWD) je 252 kW a maximálna rýchlosť je 201 km/h. Maximálny výkon verzie s pohonom všetkých kolies (4WD) je súčtom výkonov predného a zadného motora s výkonmi 188 kW a 252 kW. Maximálna rýchlosť je 210 km/h. Ďalšie špecifikácie batérie v tejto chvíli neboli zverejnené.

Predné sedadlá Changan  Qiyuan E07 sa dajú sklopiť do jednej roviny so zadnými pre pohodlnejší odpočinok

Na základe informácií z materiálov čínskeho ministerstva priemyslu a informačných technológii (MIIT) bude nový elektromobil vybavený LiDarmi a kamerami. Auto bude pravdepodobne vybavené pokročilými asistenčnými funkciami pri riadení. Výroba tohto zaujímavého modelu je naplánovaná už v tomto roku. Či sa dostane vozidlo aj mimo Číny je ešte predčasné hovoriť, ale z dôvodu svojho civilnejšieho výzoru má Qiyuan E07 určite väčší predajný potenciál, ako Cybertruck od Tesly. Prinajmenšom v krajinách tzv. globálneho juhu. Cestné testy vozidla už prebiehajú.

Changan  Qiyuan E07 počas cestných testov pred spustením výroby

Zdroj: carnewschina