Weltmeister EX5 — hra o majstra sveta

Na autosalóne v Šanghaji v roku 2018 bol prvýkrát predstavený nový čínsky elektrický Weltmeister EX5 pre širokú verejnosť. Jedná sa o 5-dverový crossover, ktorý sa začal vyrábať v neznámej čínskej dedine na pobreží – Wenzhou ( s viac než 3 mil. obyvateľov nie je ani v prvej desiatke čínskych miest, pričom v celej provincii žije zanedbateľných 9 miliónov ľudí – menej ako v susedných Čechách).

Keď sa p.Freeman Shen, bývalý vrcholový manažér spoločnosti Volvo dostal do vedenia čínskej spoločnosti WM Motor, bola v  súvislosti s touto významnou udalosťou spoločnosť premenovaná na Weltmeister. Preložené z nemčiny, to znamená „majster sveta“!

Weltmeister EX5

V súčasnej Číne sú elektromobily skutočne veľmi populárne. Veď 60% celosvetového predaja týchto áut sa udeje práve v „Ríši stredu“. Vláda zaviedla širokospektrálny program ozdravenia spoločnosti cestou zníženia  emisíí a realizuje ho veľmi cieľavedome. Či už je to zatváranie zastaraných tepelných elektrární, masívnou podporou výroby a technológii obnoviteľných zdrojov elektrickej energie, ale v neposlednom rade aj významnou podporou elektromobility. Každý, kto si kúpi auto bez spaľovacieho motora, dostane automaticky 35% zľavu od štátu, krásne čísla ŠPZ bez čakania v rade a veľa ďalších dobrôt. Mimochodom, to je jeden z dôvodov, prečo taký prepracovaný elektrický automobil, ako je Weltmeister EX5, možno kúpiť za iba 17.500,-EUR. Ale poďme si to podrobne preštudovať – ​​možno nájdeme odpoveď prečo!

Dizajn

Časy, keď sa čínske autá mohli „triediť“ podľa európskych originálov, už dávno prešli. Niekde viac, niekde menej, ale všetky autá sú si navzájom podobné.  Za zmienku stojí  pohľad na  super jasnú optiku LED  podsvietenia  štýlu „Severný svit“.

Weltmeister EX5 Pro zo zadnej projekcie

Mimochodom, logo Weltmeister má tiež skrytý význam. Symbolizuje 5 komponentov: človek, auto, platforma, komunikačné kanály a „oblak“. Každý zákazník bude mať svoj univerzálny profil – Super ID. To je identifikátor, ktorý zabezpečuje stálu komunikáciu s elektrickým autom a celým svetom. A EX5 má navyše funkciu rozpoznania tváre. Používa  na to kameru umiestnenú v strednom stĺpiku.

Elektrický automobil vás privíta premietaným pozdravom na bočné sklo s aktuálnymi údajmi o stave auta.  
hi-tech interiér Weltmeister EX5

Interiér Weltmeister EX5: tu je premyslený každý detail. Dobre navrhnutý je každý panel, každý ohyb. Auto má však aj hlasového asistenta. Je pravda, že zatiaľ iba v čínštine, ale stále … Dokážete si predstaviť, ako sa bude zvyšovať potenciál elektrického vozidla, ak do neho zabudujete Alice alebo Asistent Google? A nahrať do systému program pre komunikáciu v slovenčine, je popri tom všetkom už len detail. Napokon, nazvať centrálnu obrazovku „multimediálnym systémom“ je naozaj nie celkom výstižné. Aspoň tablet, alebo dokonca počítač. Len zvážte – budete mať možnosť upraviť si aj uhol otvorenia kufra.

Technické charakteristiky  Weltmeister EX5

Prevádzkové vlastnosti elektromobilu Weltmeister EX5 sú celkom dobré, aj keď zďaleka  nie najlepšie. V elektromobile je inštalovaný elektromotor s výkonom160 kW (217 k) a krútiacim momentom 315 Nm. Tento motor umožňuje elektrickému autu zrýchliť z 0 na 100 km / h za 8,5 sekundy.

jeden z dvoch nabíjacích portov je vzadu

Batéria má niekoľko verzii. Prvá a najlacnejšia batéria je s kapacitou 48 kWh. Poskytuje dojazd 300 km. Druhou možnosťou je batéria 52,5 kWh. Umožňuje jazdiť až do 400 km. Tretia je batéria s kapacitou 56,9 kWh. Táto vám umožní jazdiť na jedno nabitie až do 500 km (všetko podľa cyklu NEDC). A konečne, najnovšia verzia EX5 Pro, dodávaná až od roku 2019, má batériu s kapacitou 59,5 kWh. Výrobca tvrdí, že elektromobil je možné nabiť z domácej siete za 10 hodín. A z výkonnejšej DC nabíjačky sa auto za 40 minút dobije o 50%.

WM motor zabudoval do auta inteligentný jazdný systém Living Pilot 2. úrovne. Je to automatický systém riadenia jazdy triedy 2, vyvinutý spoločnosťou WM Motor a Bosch. Hlavným zariadením Living Pilot je monokulárna kamera s vysokým rozlíšením smerujúca dopredu, tri radary s milimetrovými vlnami, štyri panoramatické kamery a dvanásť ultrazvukových radarov. Living Pilot obsahuje systém Traffic Jam Pilot, integrovaný systém tempomatu, automatickú pomoc pri parkovaní, ako aj adaptívny tempomat s funkciou Stop-and-Go, automatické núdzové brzdenie, pomoc s udržiavaním jazdného pruhu a ďalšie funkcie autopilotov 1. úrovne.

Cena Weltmeister EX5

V Číne si môžete kúpiť Weltmeister EX5 od 17.500,- EUR za základnú verziu a končiac na 28.360,- EUR za top. Táto cena už zahŕňa štátne dotácie na ekologickú prepravu. Cena Weltmeister EX5 závisí od toho, aká batéria sa s ním dodáva. Za obľúbenú verziu EX5 Z s najdlhším dojazdom bola štartovacia cena 18.770,-EUR (po započítaní čínskych „ komunistických štátnych“ dotácii na elektromobily).

Na záver naša obligátna žiadosť:

„ Naši osvietení páni bruselskí a hlboko urodzené dámy štrasburgské! Nehaňte ľud môj, že svojimi daňami len slabo prispieva na vaše zaslúžené mzdy a prevádzku vašich skromných kancelárii v Bruseli, Štrasburgu a každom väčšom okresnom meste našej milovanej únie európskej. Zle sme študovali a nedobre pracovali -zaslúžime si to! Preto vám naši drahí, doprajeme Porsche Taycan Turbo S, alebo nebodaj len takú Teslu X. Ale zhliadnite prosím, z okna svojej kancelárie aj na pospolitý ľud a doprajte im hoc len taký Weltmeister EX5 bez daní a 30% cla. Sľubujeme, nebudeme sa hrať na majstrov sveta, to prenecháme vám!“

Príbeh majstrov sveta  ( v hlavnej úlohe Weltmeister elektrický)

…opäť EX 5
a či tie pukance piekli na sviečkach…?
Poď, už nás čaká…
a chce nás zviesť,...
… dá “šťavu”, aby neskončila naša energia!

Zdroj:
zen.yandex