Tri dobré správy o elektrických pickupoch.

V Amerike sa rozbieha boom elektrických vozidiel. Nielenže TESLA ohlasuje takmer každý mesiac nové rekordy predajov a ziskov, ale aj ikonický segment amerického automobilového trhu– pickupy – ohlasuje  jednu zaujímavú správu za druhou. V septembri sa uskutočnili tri udalosti naraz, ktorých celková hodnota je taká veľká, že ich bude možno pochopiť až po určitom období. Zároveň sú všetky tri udalosti spojené s výrobou úplne elektrických pickupov v Spojených štátoch.

  1. správa: Rivian R1T – začala sa sériová výroba

15. septembra sa v továrni v meste Normal štátu Illinois, začala sériová výroba elektrického pickupu Rivian R1T. Výrobca, ktorý ešte nedávno bol nazývaný start-upom, predbehol všetkých jeho významných konkurentov – Ford, General Motors a aj  Teslu.

sériová výroba Rivian R1T

Plne elektrický pickup Rivian R1T –  je jedinečné auto: s jednoduchým vzhľadom, ale dokonalou konštrukciou, ako aj s vynikajúcimi vlastnosťami, vrátane dojazdu. Na R1T sa napríklad používa rovnaké riešenie podvozku ako na športových autách McLaren – keď sú jednotlivé tlmiče nárazov spojené do spoločných hydraulických obvodov. Niet sa čomu diviť, veď  inžinieri Rivian sú špičkoví odborníci a samotný zakladateľ spoločnosti Robert Scaringe má diplom asi najuznávanejšieho  technologického inštitútu v Massachusetts.

Nebolo žiadnym prekvapením, že elektrický pickup Rivian R1T už počas prvých testov dostal vysoké hodnotenia amerických motoristických novinárov. Napríklad Christian Seabaugh z portálu MotorTrend na základe porovnania R1T a Dodge RAM 1500 TRX vo všeobecnosti uviedol, že elektrina je lepšia pre jazdu v teréne, ako benzín.

Neobvyklé nie sú len  autá Rivian, ale aj samotná spoločnosť: jej prístupy k marketingu, kupujúcim, ako aj  investorom.  Klienti a partneri Rivian často charakterizujú všetky uvedené aspekty  jednoducho slovom: čestnosť.

Americkí motoristickí novinári sa už uistili, že elektrický Rivian R1T má vynikajúcu priechodnosť v teréne

Mimochodom, jeden z prvých investorov, ktorí uverili v schopnosti Roberta Scaringea bol práve Ford, ktorý investoval do Rivian 500 miliónov dolárov. Najprv  Ford plánoval používať platformu R1 pre svoje budúce elektrické modely, vrátane crossoverov Lincoln, ale neskôr zdá sa, že zmenil názor. Aspoň Mustang Mach-E a F-150 Lightning boli vyvinuté  na svojich vlastných pôvodných platformách. Avšak generálny riaditeľ Ford Motor Jim Farley naďalej zdôrazňuje dlhodobú povahu spolupráce s Rivian takmer vo všetkých jeho rozhovoroch.

2.správa: Ford F-150 Lightningzačala sa výroba testovacej série

Partnerstvo partnerstvom, ale keď je niekto pred vami pri vstupe na trh, strácate peniaze. Preto  už doslova deň po oznámení Rivianu o spustení sériovej výroby elektrického pickupu Rivian R1T, to znamená 16. septembra 2021, Ford oznámil spustenie  výroby plne elektrického pickupu F-150 Lightning v novom  závode na produkciu elektrických vozidiel Ford Rouge.  Pravda, v tomto prípade nehovoríme o sériovej výrobe, ale len o predsériovej produkcii. To znamená, že autá vyrobené  na linke nedostanú zákazníci, ale sú odoslané na testy. Pre kupujúcich bude  F-150 Lightning k dispozícii len na jar budúceho roku.

Elektrický pick-up F-150 Lightning v produkčnom centre Ford Rouge

Napriek tomu má Ford samozrejme obrovskú výhodu pred Rivianom.  Za „modrou oválnou značkou“ je široká sieť predajcov a povesť spoločnosti, ktorá je už vyše pol storočia lídrom v predaji pickupov a každý rok ich predáva viac ako milión kusov. A to znamená aj priazeň veľkého a lojálneho publika klientov značky.

Ford F-150 Lightning je prezentovaný v prvom rade ako pracovné vozidlo. Dokonca má aj špeciálnu verziu Pro.

Na druhej strane, Rivian R1T a F-150 Lightning od Fordu nie sú príliš veľkí konkurenti a ich potenciálni zákazníci sa nie veľmi pretínajú. Rivian má povesť  auta pre dobrodružstvo (cestovanie), zatiaľ čo Lightning je viac prezentovaný ako pracovný „kôň“. A ich ceny sa výrazne líšia. R1T začína od 67.500 $  a F-150 Lightning – od 40.000 $. Rozdiel je viditeľný. Zároveň žiadny z oboch elektromobilov sa nesťažuje na nedostatok dopytu: Rivianzískal 50 tisíc predobjednávok na svoj elektrický pick-up a Ford vyše 150 tisíc. Ford však začal prijímať objednávky o  niekoľko mesiacov skôr.

3. správa: Blue Oval City & BlueOvalSK Battery Parknajväčšia investícia Fordu v histórii

Dve prvé správy by boli vnímané ako dôležité ale nie ambiciózne, ak by neexistovala tretia:  29. septembra Ford oznámil výstavbu dvoch obrovských výrobných komplexov, ktoré budú vytvorené v spolupráci s kórejskou spoločnosťou SK Inovation. Partneri majú v úmysle investovať 11,4 miliardy dolárov v tomto projekte.

Prvý komplex, nazývaný Blue Oval City, bude postavený v blízkosti mesta Stanton v štáte Tennessee. Bude  mať rozlohu takmer 6 štvorcových míľ a bude obsahovať dva závody. Jeden z podnikov je určený na montáž elektrických pickupov FORD F-Serie novej generácie, druhý – na výrobu batérií BlueOvalSK, ako aj na ich spracovanie. Výkon batériového závodu bude 43 GWh ročne.

Blue Oval City – projektový vzhľad

Druhý výrobný komplex s rovnako jasným názvom BlueOvalSK Battery Park bude umiestnený v štáte Kentucky, v meste Glendel. Zahŕňa dva závody  ako ten istý podnik v Tennessee.

BlueOvalSK Battery Park – projektový vzhľad

Podľa plánu musia byť obidva komplexy (všetky štyri závody) uvedené do prevádzky už v roku 2025. Stojí za zmienku, že priemyselná výstavba takýchto rozmerov v Amerike nebola snáď od času Henryho Forda.

Riaditeľ Ford Motor, pán Jim Farley povedal: “Toto je naša najväčšia investícia v histórii a ona pomôže vybudovať lepšiu budúcnosť pre Ameriku. Presúvame sa smerom k dodávaniu revolučných elektrických automobilov pre mnohých, nielen pre vyvolených. Hovoríme o vytváraní dobrých pracovných miest, ktoré podporia americké rodiny, super-efektívny výrobný systém s nulovými emisiami uhlíka a rastúcim biznisom, ktorý bude prinášať úžitok komunitám, predajcom aj akcionárom”.

Čo k tomu dodať! Len to, že radi by sme podobné slová počúvali  aj od našich vládnych predstaviteľov. Nielen to, kto kedy koho odpočúval! Z toho sa ľudia nenajedia!

Zdroj: yandex