BYD vyrobil 6 miliónte elektrifikované vozidlo-Fang Cheng Bao Bao (Leopard) 5

Doba sa očividne mení a kým donedávna na svetovom automobilom trhu dominovali nemecké značky a zvlášť koncern VW, dnes sa centrá výroby áut posúvajú výrazne na východ. Kým koncern VW pravidelne informuje o problémoch vo výrobe, zatváraní výrobných liniek a prepúšťaní zamestnancov, dnes zišlo z výrobnej linky v Číne  šesťmiliónte elektrifikované vozidlo od spoločnosti  BYD . Je to terénne SUV Fang Cheng Bao (FCB) Bao 5 , ktoré vstúpilo na trh 9. novembra 2023. Spoločnosti BYD trvalo len tri mesiace, kým vyrobila 1 milión nových energetických vozidiel (BEV+PHEV), čo naznačuje výrazný nárast objemu výroby v spoločnosti.

elektrifikované vozidlá FCB Bao 5 (Leopard 5) čakajú na zákazníkov

V súčasnosti má BYD v Číne deväť závodov na výrobu osobných automobilov. Tieto továrne sa nachádzajú v Xi’an (provincia Shaanxi), Jinan (provincia Shandong), Zhengzhou (provincia Henan), Changzhou (provincia Jiangsu), Xiangyang (provincia Hubei), Hefei (provincia Anhui), Changsha (provincia Hunan), Fuzhou (provincia Jiangxi) a Shenzhen (provincia Guangdong). Tieto závody dodávajú autá do 58 krajín vrátane Číny. Okrem toho BYD plánuje postaviť továrne v Thajsku, Brazílii atď.

FCB Bao 5 (Leopard 5) výrobné číslo BYD 6 000 000.

Závod BYD v Zhengzhou dnes vyrobil šesťmiliónte NEV. Podľa informácii spoločnosti, ide o nedávno uvedený FCB Bao 5, ktorý sa začal dodávať pred niekoľkými dňami. Továreň Zhengzhou tiež montuje elektrický sedan BYD Seal. 

Ako už bolo spomenuté, BYD trvalo len 3 mesiace, kým vyrobil 1 milión NEV. Pre porovnanie, BYD trvalo 13 rokov, kým vyrobila 1 milión NEV od spustenia výroby prvého elektrifikovaného modelu BYD v roku 2008. Prelomili hranicu druhého milióna NEV oveľa rýchlejšie za 12 mesiacov. Tretí milión si vyžiadal len 6 mesiacov. Potom BYD pridal 2 milióny vyrobených áut za 9 mesiacov . Teraz BYD naďalej zrýchľuje a vyrába 6-miliónte NEV. Pritom, spoločnosť BYD prestala vyrábať autá len so spaľovacím motorom v apríli 2022 a sústredil sa výlučne na NEV. Táto taktika im vychádza.

FCB Bao 5 (Leopard 5)

FCB Bao 5 (Leopard 5) je najnovšie terénne SUV BYD. Ide o plug-in hybridný off-road, ktorý stojí na platforme DMO. Dá sa kúpiť v cenovom rozpätí 289 800 – 352 800 juanov (37 11145 179 eur). Rozmery FCB Bao 54890 mm na dĺžku, 1970 mm na šírku, 1920 mm na výšku, s rázvorom 2800 mm. Má svetlú výšku 220 mm. Auto je  k dispozícii aj s odpružením Disus-P, ktoré umožňuje zvýšiť svetlú výšku až na 310 mm. Pohonný systém Bao 5 zahŕňa dva elektromotory a 1,5-litrový spaľovací motor.  Ich spoločný maximálny výkon dosahuje 505 kW (687 k). Zmiešaný dojazd Bao 5 dosahuje 1 200 km podľa CLTC.

interiér FCB Bao 5 (Leopard 5)

Zdroj: carnewschina