BYD e2 Honor Edition od 11 457 eur – tak má vyzerať dostupný elektromobil

Kým európski výrobcovia áut neprestajne presviedčajú občanov “rajskej záhrady” ( podľa niektorých predstaviteľov európskej komisie našu Európsku Úniu) o tom, že dostupný elektromobil už -už príde na trh, v ďalekej Číne, kde vládne despotický režim, tamojší ľud pod vedením komunistickej strany už ľudové elektrické vozidlo má. A nie jedno, ale celý rad značiek a modelov, ktoré umožnia výber toho pravého elektromobilu hádam pre každého.

V tomto trende nemohol zostať bokom ani automobilový gigant, spoločnosť BYD, ktorá svojim ctiteľom ponúka tiež celý rad bezpečných a pekných elektrických modelov, ktoré nezruinujú ani peňaženku bežného čínskeho pracujúceho. 13. marca 2024 pribudol do rodiny BYD „Honor“ nový člen. Oficiálne bola spustená edícia BYD e2 Honor Edition, ktorá obsahuje dva modely s čisto elektrickým pohonom a dojazdom 405 km podľa metodiky CLTC (Čínske štandardizované testovanie) a oficiálnou cenou od 89 800 (11 457 eur) do 96 800 juanov (12 350 eur). Táto edícia obnovuje predchádzajúci BYD e2 uvedený na trh v apríli minulého roka. Najvýraznejším rozdielom je cena, pričom jeho štartovací model je o približne 1400 eur lacnejší ako jeho predchodca. 

BYD e2 Honor Edition je súčasťou série BYD Ocean. Je vybavený viac ako 12 základnými funkciami vrátane „žiletkových“ batérií, klimatizačného systému s tepelným čerpadlom, NFC kľúča do auta s pripojením na smartfón a možnosťou rýchleho nabíjania.  Konštrukcia vozidla využíva vysokopevnostný dizajn 3H, pričom vysokopevnostná oceľ tvorí viac ako 50 % konštrukcie.

Vonkajší dizajn BYD e2 Honor Edition pokračuje v duchu série Ocean s novo navrhnutou uzavretou prednou maskou, tenkými svetlometmi a trojdielnou spodnou mriežkou nasávania vzduchu pod prednú kapotu. Bočný profil sa vyznačuje elegantným tvarom karosérie s výtaznými bočnými prahmi, ktoré prebiehajú spredu dozadu, zvýraznené ozdobnými lištami. Rozmery nového BYD e2 sú: 4260 mm na dĺžku, 1760 mm na šírku, 1530 mm na výšku , s rázvorom 2610 mm. Pre porovnanie, BYD e2 je o niečo dlhší ako napríklad aktuálna Škoda Kamiq s dĺžkou 4 241 mm, šírkou, 1 793 mm a výškou 1 531 mm a rázvorom osí kolies 2 651 mm. Pritom, Škoda si za Škodu Kamiq so základným 70kW benzínovým 1,0 TSI motorom pýta 18 160 eur.

Vozidlo dostalo e-platformu 3.0 a integrovaný systém elektrického pohonu osem v jednom. Uvádza sa, že vysoká integrácia a zvýšená hustota výkonu systému výrazne zlepšujú celkovú účinnosť pohonného systému. Systém tepelného čerpadla, štandardne pre všetky verzie auta, reguluje teplotu batérie pomocou technológie priameho chladenia a vykurovania, a to aj v zimných podmienkach pri nízkych teplotách, čím sa zvyšuje dojazd o viac ako 10 %. BYD e2 je poháňaný synchrónnym elektromotorom s permanentným magnetom s maximálnym výkonom 70 kW. BYD e2 Honor Edition dostal štandardnú  vysokobezpečnú batériu LFP blade , ktorá kombinuje bezpečnosť batérie s hustotou energie systému.

Interiér BYD e2 Honor Edition si zachováva štýl „oceánskej“ série.. Nová inteligentná otočná podložka displeja multimediálneho systému bola vylepšená na 10,1-palcovú obrazovku ( pre základný model Comfort) alebo 12,8-palcovú obrazovku (luxusný model), vybavenú inteligentnou konektivitou DiLink a inteligentnými systémami hlasovej interakcie. Pred vodičom auta je 8,8-palcový full LCD prístrojový panel.

Čo sa týka ďalších funkcií, BYD e2 Honor Edition ponúka technológiu dodávania energie vonkajším spotrebičom VTOL, ktorá umožňuje externé vybíjanie s výkonom až 3,3 kW. Používatelia BYD e2 Honor Edition môžu navyše použiť NFC kľúč od auta na svojich smartfónoch na zamykanie a odomykanie vozidla.

Čo na záver? Čínska rodina má dôvod na radosť. Výber kvalitných a dostupných elektrických vozidiel je na tamojšom trhu bohatý. A my v “rajskej záhrade Európy” s nádejou očakávame dostupný elektromobil od značky VW, alebo Škoda. Ale to čakanie nás už prestáva baviť!

Zdroj: carnewschina