BMW X3 má elektrickú verziu iX3

„Aj ty, Brutus?“ možno aj takto by sa dala interpretovať správa o výrobe elektrifikovaného  BMW iX3 v spoločnom podniku BMW a čínskeho Brilliance kde inde,  ako v Číne! Po  VW, Mercedese,  výrobu špičkových elektrických áut realizuje v Číne aj BMW! Kto bude ďalší?

BMW predstavilo nový elektrický crossover iX3.  Novinka sa prakticky nelíši od palivového analógu X3 – elektrický automobil je možné rozoznať podľa konštrukcie prednej masky s nepravou mriežkou chladiča s  modrým lemom.

elektrický a špičkový BMV iX3

Technické charakteristiky

 Elektrický crossover je dlhý 4,73 metra, široký 1,89 metra, vysoký 1,67 metra a má rázvor 2,86 metra. Teda iX3 je o niečo dlhší, užší a nižší ako štandardný X3 s rovnakým rázvorom. Elektrický automobil váži 2 185 kilogramov – výrazne viac ako jeho náprotivok so spaľovacím motorom.

elektrickú verziu možno spoznať podľa modrých doplnkov karosérie

BMW iX3 je poháňaný elektrickým motorom umiestneným na zadnej náprave. Produkuje 210kW (286 koní) pri krútiacom momente 400 Nm, čo  umožňuje elektrickému SUV zrýchliť z nuly na „sto“ za 6,8 sekundy. Maximálna rýchlosť je obmedzená na 180 kilometrov za hodinu.

BMW iX3 je vybavený batériou s kapacitou 80 kWh, ktorá poskytuje elektrickému SUV dojazd 460 km podľa cyklu WLTP (520 km podľa NEDC). Pre porovnanie, najbližší konkurenti Mercedes-Benz EQC a Jaguar i-Pace majú dojazd 417 km a 470 kilometrov na jedno nabitie. Expresné nabíjanie  umožní dobiť iX3 z 30 na  80 percent za približne pol hodiny z  rýchlej 150kW DC nabíjačky.

 Interiér

Do elektrického SUV sa montuje trojzónová klimatizácia, panoramatické strešné okno, štandardné 19-palcové kolesá (20-palcové vo verzii Impressive ), zvukový systém Harman Kardon Surround Sound, kožený interiér a parkovací asistent. Rekuperácia brzdnej energie je nastaviteľná v troch krokoch, čo umožňuje ovládanie auta jedným pedálom. Bezpečnostnú zvukovú kulisu sprevádzajúcu pohyb elektromobilu v meste skomponoval známy hudobný skladateľ  Hans Zimmer.

BMW iX3 sa vyrába v spoločnom podniku BMW –  Brilliance v Číne. Zatiaľ elektrické SUV schádza z výrobných liniek v testovacom režime. Prvou krajinou, kde sa bude dať kúpiť je Čína. Predaj v Európe je naplánovaný až na rok 2021. Základná cena v Nemecku – 68 040 Eur.

Zdroj:
motor