Baojun Yep – malé e-SUV do mesta od SGMW s 35-litrovou chladničkou

25. mája 2023 bolo v Číne uvedené na trh elektrické mini SUV Baojun Yep Základná konfigurácia modelu začína na 79 800 yuanoch ( približne 10 515 eur podľa aktuálneho kurzu NBS), čo je menej, ako sa očakávalo. Elektrické SUV do mesta má dojazd 303 km podľa metodiky CLTC, podporuje rýchle nabíjanie a obsahuje veľa skvelých funkcií, ako je zdieľanie správ s ostatnými vodičmi, alebo chladnička pod prednou kapotou.

Pod prednou kapotou je 35 litrová nádoba, ktorá môže fungovať ako chladnička alebo ohrievač, aby ste si mohli počas kempovania udržiavať správnu teplotu nápojov. Na streche elektromobilu nájdete voliteľné retro strešné nosiče s nosnosťou až 30 kg. Vozidlo je vybavené 15-palcovými kolesami a možno k nim dostať voliteľné terénne pneumatiky. Baojun označuje celý exteriér ako dizajn Square Box.

Baojun Yep je trojdverové štvormiestne auto. Jeho rozmery : 3381 mm na dĺžku, 1685 mm na šírku, s výškou 1721 mm a rázvorom 2110 mm ho predurčujú do funkcie „mestského približovadla“, alebo na prvé vozidlo pre mladých s „nevychladnutým atramentom na vodičáku“, či pre výlety „len tak“ vo dvojici za mesto. Zadné sedadlá sa dajú sklopiť, čím vznikne nákladný priestor s objemom 715 litrov. Zadné dvere sa otvárajú na vertikálnom závese do strany – Baojun ich označuje ako „chladničkové“ zadné dvere.

Baojun Yep má jediný zadný motor s výkonom  50 kW a maximálnym krútiacim momentom 140 Nm. Maximálna rýchlosť je obmedzená na 100 km/h. Batéria má kapacitu 28,1 kWh s energetickou hustotou 130 Wh/kg a dodáva ju Guangxi Ningfu. Podľa vyjadrenia predstaviteľov značky Baojun sa dokáže nabiť z 30 na 80 % za 35 minút.

Interiér sa nazýva JoyBox a obsahuje 10,25″ dvojitú obrazovku. Jedna časť funguje ako prístrojová doska a druhá polovica je centrálna ovládacia obrazovka multimediálneho systému. Okrem toho má Yep na palubnej doske univerzálnu lištu, ktorá umožňuje pripevniť na ňu rôzne veci, ako napríklad ďalšiu obrazovku pred cestujúcimi, alebo položiť tam nejaké zábavné veci.

Pod obrazovkou vidíme dvojicu vetracích otvorov a blok fyzických tlačidiel. Volant Baojun Yep je základný, s okrúhlym tvarom a tromi lúčmi. Stredový tunel modelu Yep má otočné radenie, volič jazdných režimov, tlačidlo elektrickej parkovacej brzdy a tlačidlo AutoHold.

Priestor pre cestujúcich vo vnútri Baojun Yep sa zdá , že je dosť priestranný. Na nohy predného spolujazdca je asi 1045 mm a od sedadla po strechu asi 1011 mm. Ak sa niekto chce dostať do druhého radu, mal by stlačiť tlačidlo na prednom sedadle a sedadlo sa posunie dopredu. Tam bude od sedadla po strechu až 986 mm priestoru. Priestor pre kolená pre cestujúcich na zadných sedadlách však “pre istotu” nebol špecifikovaný. Ale napriek tomu to vyzerá v poriadku, hoci sa môže hodiť skôr pre deti alebo možno aj pre dospelých v prípade krátkeho výletu.

Softvér v aute sa nazýva KiOS a je spojený so systémom jazdnej asistencie ADAS vyvinutým spoločnosťou DJI s názvom LingXi, ktorý  podporuje automatické parkovanie Lane Centric Control (LCC). Elektromobil Yep je vybavený 360-stupňovou kamerou.

Keďže Baojun Yep je zameraný na mladých ľudí, aplikácie pre smartfóny dokážu ovládať veľa vecí. Veľká zadná obrazovka, Car-watch , dokáže sprostredkovať obrázky alebo texty ostatným vodičom. Jednoducho aktualizujete svoj status na telefóne a každý ho uvidí na zadných dverách vášho auta. Podľa Baojunu to pomôže mladým ľuďom prejaviť svoju osobnosť. Hoci táto funkcia stojí ďalších 1 518 juanov (200 eur)  pre niektoré typy mladých ľudí to môže byť vítaným spôsobom vyjadrenia svojich pocitov okolitému svetu – alebo osobe.

Aplikácia dokáže ovládať aj ovládanie okien, klimatizáciu, primárnu diagnostiku a polohu vozidla.

Baojun Yep nie je len roztomilé mestské mini SUV, ale vie ísť aj poriadne divoko.

Na výber sú dve výbavy, základný model Flagship Edition za 79 800 juanov (10 515 eur) a najvyššia špecifikácia Deluxe Edition za 89 800 juanov (11 833 eur). Oba varianty zdieľajú rovnaké technické špecifikácie uvedené vyššie. Spoločnosť SGMW vytvára svoju vlastnú triedu a je vysoko pravdepodobné, že sa bude toto auto predávať ako teplé rožky.  Yep je cenovo dostupné mestské auto zamerané na mladých kupujúcich. A zdá sa, že má presne to, čo potrebujú.  

je to tak pre čínsku mládež je Baojun Yep ďalšie víťazstvo

Žiaľ, “vláda odborníkov” na Slovensku nevydala rozhodnutie, ktoré by našu mládež týmto autom potešilo. Má asi iné starosti – svietiť a kúriť!

Zdroj: carnewschina