Autosalón v Pekingu 2024 začne o pár dní

S pribúdajúci jarnými dňami sa blíži aj  sezóna autosalónov. Rozvíjajúci sa sektor elektromobilov je  u nás i vo svete prezentovaný na najrôznejších podujatiach, ale predsa len, klasické autosalóny určené pre odbornú aj laickú verejnosť ešte dlho nič nezamení. Kým v našich končinách  je prezentácia svetu elektrickej dopravy založená na iniciatíve nadšencov, ktorí napriek minimálnej podpore zo strany štátu organizujú už niekoľko rokov salóny elektromobilov prebiehajúce v niekoľkých mestách po Slovensku,  na najvýznamnejšom automobilovom trhu sveta v Číne, je  situácia podstatne odlišnejšia.

Salón elektromobilov na Slovensku v roku 2023

Podpora a propagácia  elektrickej dopravy je organizovaná na viacerých úrovniach, od  reprezentačných autosalónov na celoštátnej úrovni, až po lokálne festivaly elektromobility, ktoré sa premiestňujú za zákazníkmi po celej krajine. Výsledky týchto cielených akcii, spolu s drobnou prácou vysoko profesionálnych novinárov a najrôznejších blogerov,  je potom vidieť v predajných číslach, keď v prvej polovici apríla 2024 bolo vyše polovice zo všetkých predaných áut v Číne založených na elektrickom pohone. Keď sú ľudia dostatočne oboznámení s výhodami aj nevýhodami rôznych typov pohonu, vedia si sami najlepšie vybrať.  Žiaľ, do tejto úrovne informovanosti sme sa na Slovensku ešte nedopracovali.  

Asi najvýznamnejší sviatok elektromobility Autosalón v Pekingu 2024 alebo Auto China 2024 sa začne o päť dní. Dnes boli zverejnené podrobné plány stánkov pre vystavovateľov. Výstava sa bude konať od 25. apríla do 4. mája, s mediálnymi dňami od 25. do 26. apríla a vstupmi pre verejnosť od 27. apríla do 4. mája 2024.

Autosalón bude mať dve výstavné miesta – čínske medzinárodné výstavné centrum Shunyi New Venue a čínske medzinárodné výstavné centrum Chaoyang Hall. Miesto konania Shunyi predstavuje predovšetkým osobné autá, úžitkové vozidlá, niektoré technologické spoločnosti a médiá súvisiace s automobilovým priemyslom.

Vo výstavnom areáli Shunyi budú 25. – 26. apríla dni médií, 27. – 28. apríla dni odborných návštevníkov a 29. apríla – 4. mája dni pre širokú verejnosť. Návštevné hodiny odborných návštevníckych dní a dní širokej verejnosti sú okrem 4. mája od 10:00 do 18:00 a 4. mája od 10:00 do 16:00.

Výstavné centrum v areáli Chaoyang počas troch dní od 25. do 27. apríla vystavuje hlavne komponenty, automobilové vybavenie a súvisiace produkty. Návštevné hodiny sú od 25. do 26. apríla od 9:00 do 17:00 a 27. apríla od 9:00 do 15:00.

Tieto dve miesta majú celkovú plochu 220 000 metrov štvorcových a podľa informácií, ktoré včera zverejnili organizátori podujatia, sa na autosalóne predstaví 278 nových modelov elektrifikovaných vozidiel (NEV). Pre lepšiu predstavu, ak by sa všetky výstavné plochy uložili vedľa seba, zaujali by priestor s dĺžkou 1000 m a šírkou 220 metrov.

Na výstave bude celosvetovú premiéru 117 modelov áut vrátane 30 od nadnárodných výrobcov automobilov. Na podujatí sa predstaví aj 41 koncepčných áut.

Medzi vystavovateľov patria tradičné značky ako BMW, Mercedes-Benz, Audi a Volkswagen, ako aj nové značky automobilov ako Nio , Xpeng, Neta, Leapmotor Xiaomi . Samozrejme nebude chýbať množstvo domácich značiek: BYD, Geely, SAIC, GAC, Dongfeng, JAC, Great Wall, s množstvom ich elektrických podznačiek, ako: MG, Smart,  Deepal, Exceed, Zeekr, Ora, IM, Avatr, atď.

Tesla  podľa máp stánkov, ktoré zverejnili organizátori podujatia nebude prítomná na autosalóne.

Nižšie je uvedená mapa autosalónu pre miesto konania Shunyi, ako ich oznámilo podujatie Auto China 2024.

Zdroj: cnevpost, mojelektromobil, carnewschina