Zeekr 009 – výkonné elektrické MPV od Geely

V našich končinách sa posledné desaťročie automobilizmu nesie v duchu pre mnohých motoristov nepochopiteľného znevažovania segmentu veľkých rodinných vozidiel ( MPV) na úkor moderných SUV. Každá kategória má pritom svoje plusy aj mínusy. Motorista s početnejšou rodinou, alebo podnikateľ, ktorý má rád priestor a komfort vo svojom vozidle, či nadšený turista potrebujúci  občas previesť vo svojom aute čln alebo bicykel, neraz ocení práve bohaté priestorové parametre kategórie MPV. Keď sa navyše k tomu pridá štedrá porcia elektrických  koní pod kapotou, výsledkom môže byť veľmi zaujímavé auto.

Táto filozofia určite nie je vzdialená ani dizajnérom a konštruktérom v koncerne Geely, ktorý nedávno oznámil cez svoju značku Volvo plán, postaviť na východnom Slovensku nový závod na výrobu elektromobilov. Nedávno predstavený model výkonného elektrického rodinného MPV dáva záruky, že  vyrábaný elektromobil zo závodu pri Košiciach, bude mať k dispozícii množstvo špičkových technických riešení materského koncernu Geely.

Zeekr je značka špičkových elektromobilov patriaca pod skupinu Geely Group. Ich prvým a zatiaľ jediným autom bolo špotrové sedan-kupé Zeekr 001. Model 009 je tiež založený na architektúre Geely’s Sustainable Experience Architecture (SEA) akú má aj  Zeekr 001, Lotus Eletre a pripravovaný Polestar 5.

Elektromobil Zeekr 009 má zadné posuvné dvere, vyduté podbehy kolies a vizuálne plávajúcu strechu (tento efekt vytvárajú načierno lakované stĺpiky karosérie). Do masky chladiča Zeekr 009 bolo integrovaných 154 LED diód vo forme svetelných pásikov a do dizajnu zadnej svetelnej výbavy 402 LED prvkov. Elektrické MPV bude dostupné v 6- aj 7-miestnej verzii.

Geely nazýva dizajn mriežky „The Fountain of Light“ ( fontána svetla ) a je vybavená 154 LED pásikmi. Denné svetlá tvoria dve vertikálne LED diódy na každej strane. Hlavné svetlomety sú umiestnené nižšie a každý pozostáva z 3 jednotiek. Zeekr 009 má posuvné dvere na každej strane, pravdepodobne s elektrickým otváraním. Konfigurácia sedadiel je 2 2 2, pričom Zeekr ponúkne aj VIP verziu len s dvomi sedadlami v druhom rade. Nad prednými sedadlami je malé strešné okno a nad druhým a tretím radom oveľa väčšie.

Technické charakteristiky

 Veľkosť elektrického MPV je naozaj impozantná: na dĺžku má  5209mm, na šírku  2024 mm a na výšku 1856 mm. Rázvor 3205 mm zabezpečuje posádke na všetkých sedadlách elektromobilu kráľovské priestorové pomery.  Pohotovostnou hmotnosťou 2830 kg sa auto približuje už k mikrobusom. Pneumatiky majú 20 palcov. Najväčšie uznanie sa týka výkonu: Zeekr 009 využíva dvojmotorové hnacie ústrojenstvo, pričom každý motor má výkon 200 kW (272 koní), čo predstavuje kombinovaných 400 kW (534 koní). To je aj na veľké MPV viac ako dosť a Zeekr uvádza maximálnu rýchlosť 190 km/h. Predtým Zeekr uviedol, že 009 má dojazd 700 kilometrov v cykle NEDC. Očakáva sa, že batéria bude mať rovnakú kapacitu 100 kWh ako v modeli Zeekr 001, hoci sa povráva aj o väčšej 130 kWh batérii.

Oficiálne fotografie interiéru ešte neboli zverejnené, ale z uniknutých ” špiónskych” záberov interiéru počas testov elektromobilu je zrejmé, že vozidlo cieli na prémiový segment. Svedčia o tom kvalitné materiály čalúnenia sedadiel, s bohatou priestorovou ponukou aj v druhom a treťom rade sedadiel.

Palubná doska elektrického MPV zahŕňa aj projekčný HUD displej a centrálny displej multimediálneho systému v jej strede o rozmeroch podobných displeju v Zeekr 001.

Zeekr 009 je odvážne vyzerajúce MPV so zaujímavými dizajnovými detailmi. Dojazd 700 km na také veľké vozidlo je pôsobivý. Model 009 bude určite „hnevať“ konkurenciu na čoraz preplnenejšom trhu luxusných MPV. Verejná premiéra elektrického MPV je naplánovaná na autosalón v Chengdu, ktorý sa začne 26. augusta 2022. Na domáci trh v Číne by sa model mal dostať ešte pred koncom tohto roka.

Zdroj: carnewschina