Z Volva XC40 sa stal elektromobil Recharge

Na jeseň roku 2019 Volvo predstavilo svoje prvé sériové elektrické vozidlo. Nejde o úplne nový model, ale o úpravu benzínového kompaktného crossoveru XC40. Novinka dostala prívlastok Recharge – Nabíjateľné a neskôr tento názov dostanú ďalšie elektromobily a hybridy značky.

elektrické Volvo XC40 Recharge

Technické charakteristiky

Elektrický model XC40 sa navonok líši od ostatných verzií modelu zástrčkou namiesto mriežky chladiča a odlišnou konštrukciou nárazníkov. Rozmery zostali rovnaké, ako u verzií so spaľovacím motorom: dĺžka 4425 mm, šírka 2034mm a výška 1652mm. Rázvor osí náprav je 2702mm. Vpredu má crossover 31-litrový kufor, ale objem toho hlavného sa zmenšil zo 460 na 413 litrov.

Volvo XC40 P8 AWD Recharge bolo vybavené rovnakým pohonným systémom ako Polestar 2 s ktorým zdieľa aj rovnakú platformu, ako má tento liftback. Jedná sa o dva rovnako výkonné elektromotory (jeden na každú nápravu) s celkovým výkonom 300 kW 408 k. (660 Nm) a trakčná batéria s kapacitou 78 kWh, umiestnená pod podlahou priestoru pre cestujúcich.

Elektrickému pohonu všetkých kolies XC40 akcelerácia z 0 na 100 km / h trvá 4,9 sekundy a najvyšší obmedzovač rýchlosti sa rozbehne na 180 km / h – od roku 2020 rovnaký limit pre všetky modely Volvo. Crossover dokáže bez dobíjania prejsť viac ako 400 kilometrov. Vďaka DC rýchlonabíjaniu (zo 150 kW nabíjačky) je možné batériu umiestnenú pod  podlahou nabiť na 80% za 40 minút.

predný batožinový priestor s objemom 31 litrov

Interiér

Vo vnútri je jediným rozdielom digitálny prístrojový panel a nový informačno-zábavný systém – po prvýkrát u modelu Volvo beží na platforme Android. Multimédiá sa aktualizujú bezdrôtovo a podporujú všetky hlavné služby Google, vrátane Asistenta Google, Mapy Google a Obchod Google Play.

Elektrický model XC40 bude tiež prvým modelom značky, ktorý obsahuje modulárny systém Advanced Driver Assistance Systems (ADAS). Jedná sa o komplex aktívnej bezpečnosti, ktorý obsahuje veľa radarov, kamier a ultrazvukových senzorov. V budúcnosti sa počíta s vytvorením plnohodnotného autopilota na základe systému.

Cena

Elektrický crossover bude dostupný v šiestich základných farbách karosérie. Závod v Belgicku začne dodávať model pre európsky trh až od začiatku roku 2021. Cena elektrického modelu v Nemecku začína od 60 437 EUR.

Zdroj:
mag.auto