V Číne začnú testy elektrických automobilov s grafénovými batériami

Zástupcovia čínskej spoločnosti GAC vydali vyhlásenie, že do konca tohto roka budú spustené prevádzkové testy elektromobilov s nainštalovanými grafénovými batériami v reálnej mestskej premávke.

GAC Aion S

A ak sa testy automobilov s grafénovými batériami ukážu ako úspešné, stane sa to významným impulzom pre rozvoj elektrickej dopravy vo všeobecnosti.

Napokon, ako ukázali laboratórne testy, nabitie grafénovej batérie na 85% jej kapacity trvá asi 8 minút.

Realita grafénových batérií

Spoločnosť GAC používa technológiu grafénových batérií vyvinutú spoločnosťou Guangqi. V roku 2014 bola táto spoločnosť pohltená GAC a teraz má táto spoločnosť pod kontrolou všetky práce na vývoji a implementácii novej technológie.

GAC Aion V

Výroba nových batérií pre elektromobily s obsahom grafénu bola oznámená vlani v lete. Do dnešného dňa zariadenie spoločnosti vyrobilo dostatočné množstvo grafénových batérií na spustenie úplných testov v reálnych podmienkach.

Grafénové batérie a automobilová revolúcia

Napriek populárnosti elektromobilov ( zvlášť spoločnosti Tesla) je možno hlavnou prekážkou odrádzajúcou od ich nákupu dlhé nabíjanie, ktoré na týchto autách výrazne obmedzuje praktickosť cestovania.

Zavedenie nových rýchlo nabíjacích batérií na báze grafénu by mohlo spôsobiť revolúciu v automobilovom svete. A to všetko vďaka grafénu.

Pre pripomenutie:  Grafén je jedinečný materiál, ktorý objavili ruskí vedci. Jeho jedinečné vlastnosti umožňujú výrazne zvýšiť vodivosť elektrónov, čo umožňuje nabíjať batérie vysokými prúdmi bez obáv, že by sa v takom prípade zničili.  

Nabíjanie grafénových batérií za taký krátky čas zase umožní, aby elektromobily plne konkurovali automobilom na uhlíkové palivo aj v takom parametri, ako rýchlosť doplnenia energie.

No, na prvé výsledky prevádzkových testov grafénových batérií v elektromobiloch si treba ešte chvíľu počkať. Len potom budeme schopní povedať, či nastala nová éra elektrickej dopravy, alebo si bude treba ešte trochu počkať.

GAC Aion LX

Zdroj:
yandex