SEAT Cupra Born – modifikácia VW ID.3 pre dynamickejších zákazníkov

SEAT predstavil elektrický hatchback  Cupra Born postavený na platforme Volkswagen ID.3. Novinka by sa mala stať viac emocionálnou modifikáciou ID.3.

Podvozková konfigurácia a výkonová štruktúra elektrického Volkswagenu a sesterského Cupra Born je identická. Španielske elektrické auto je však oblečené v dynamickejšom dizajne s novými nárazníkmi, ostrejšími líniami bočného profilu karosérie, alternatívnou optikou a dokonca imitáciou masívneho difuzéra vzadu.

Okrem toho, Cupra Born má navrhnuté športové 20-palcové disky. Športový imidž Cupra Born je tiež podčiarknutý  iným nastavením podvozku a stabilizácie, ako aj silnejšími brzdami v porovnaní s VOLKSWAGEN ID.3.

Technické charakteristiky

Rozmerovo je Cupra Born takmer identická s VW ID.3: pri mierne dlhšej karosérii auta s dĺžkou 4 322mm ( + 61 mm) /šírkou 1 809 mm / výškou 1 537mm ,  ponúka takmer rovnaký rázvor náprav – 2 767 mm.

 Rovnako ako u Volkswagen ID.3, aj  Cupra Born bude ponúknuť niekoľko variantov elektromotorov a trakčných batérií, pričom rovnako  ako na  ID.3, tieto poháňajú zadnú nápravu.

Základná verzia dostane 110 kW (150 k.) elektromotor a 48 kWh batériu s dojazdom 340 km ( v cykle WLTP ). Zrýchlenie od 0 do 100 km / h stihne za  8,9 sekundy. Drahšia verzia bude ponúkaná s motorom vyladeným na 150 kW (204 k. a 310 Nm) a 58 kWh batériou. Takéto auto zvládne bez nabíjania prejsť 420 km a čas zrýchlenia z 0 do 100 km / h bude 7,3 sekundy.

Najvyššou verziou bude Cupra Born s balíkom E-Boost, ktorý zvyšuje výkon elektromotora na 170 kW (231 k.)  s rovnakými hodnotami trakcie. S 58 kWh batériou, takéto auto prejde rovnakých 420 km, ale na 100 km / h môže zrýchliť za 6,6 sekundy. Táto verzia však navyše ponúka aj najsilnejšiu  77 kWh batériu. Je ťažšia, čo má za následok zhoršenie dynamiky do 7 sekúnd, ale dojazd narastie na 540 km. Okrem toho je k nej dodávaná nabíjačka s výkonom 125 kW, ktorá je schopná doplniť energiu batérie z 5% na 80% za 35 minút.

Interiér

V interiéri Cupra Born sa dizajnéri tiež snažili brnknúť na strunu športových emócii úpravou jeho niektorých prvkov – športovým volantom, posedením s pokročilejšou bočnou oporou a inými povrchovými úpravami.

V zozname rozdielov od Volkswagen ID.3 figuruje aj iná stredová konzola s roletkou, 12-palcový displej multimediálneho systému ( namiesto 10-palcového u ID.3), iné výplne  panelov dverí a  vlastná grafika palubných prístrojov.

Cena

Podľa informácie z Tesla magazínu sa dá model Cupra Born predobjednať už od dnes, pričom finálnu objednávku bude možné uskutočniť od augusta. Na začiatok bude k dispozícii základná a „stredná“ verzia, a to s „nemeckými“ cenami od 32 700 €, resp. 36 770 €.

 Výroba novinky pre Európu začne  v septembri na závode v Zwickau (Nemecko), kde sa od roku 2019 vyrába Volkswagen ID.3.

Zdroj: tarantas.news