SC-01 – čínsky elektrický roadster s podporou Xiaomi

Slovné spojenie “čínsky športový automobil” znie v súčasnosti nezvyčajne, ale už sa stáva normou. Minulý mesiac sa ohlásil ďalší startup pod zjednodušeným názvom Small Sports Car, hoci celý názov spoločnosti je oveľa dlhší: Hefei Gongjiangpai New Energy Electric Sports Car Co Ltd. Založil ju mladý podnikateľ Fung Xiaotong, ktorý už má skúsenosti s tuningom automobilov – vlastní aj známe čínske značky Gongjiangpai a Auto Custom, ktoré vyrábajú náhradné diely a príslušenstvo.

S vývojom vlastného superauta začal v roku 2018 a teraz bol predstavený prvý prototyp s názvom Small Sports Car SC-01. Dvojmiestny roadster má elektrický pohon a stredné usporiadanie batérií: trakčná batéria je umiestnená za sedadlami. Podľa čínskych médií skupina Xiaomi Group ( u nás známa hlavne svojimi smartfónmi) investovala do tejto spoločnosti desiatky miliónov juanov. Liu Dezheng, spoluzakladateľ spoločnosti Xiaomi, navyše pôsobí v tejto spoločnosti ako jeden z riaditeľov.

SC-01 má typický exteriér malého športového vozidla. Jeho predná časť dostala športový nárazník s bočnými otvormi, nízku líniu kapoty a ostré svetlomety. Tento kompaktný plne elektrický automobil dostal iba jeden stierač čelného skla. V zadnej časti dostal SC-01 dve kruhové zadné svetlá.

SC-01 je malý elektrický roadster s rozmermi: dĺžka 4085 mm, šírka 1820 mm, výška 1162 mm a rázvorom 2500 mm. Podľa týchto prametrov je SC-01 o 658 mm dlhší a o 164 mm širší ako legendárny  Smart Roadster so spaľovacím motorom vyvinutým pod dohľadom Mercedes-Benz . Pohotovostná hmotnosť SC-01 dosahuje 1300 kg, je teda dvakrát ťažší ako Smart Roadster. Musíme však spomenúť, že SC-01 je elektromobil a má pomerne ťažkú trakčnú batériu.

priekopník v triede so spaľovacím motorom – Smart Roadster

Podvozok je upevnený na nezávislom zavesení s prítlačnými tyčami a karosériu tvorí priestorový rúrkový rám s vonkajšími kompozitnými panelmi. SC-01 má dva elektromotory (jeden na každej náprave) s kombinovaným výkonom 425 koní. Elektrický roadster s hmotnosťou 1,3 tony údajne zvládne šprint z 0 na 100 km/h za 3,9 sekundy a má dojazd 500 km podľa metodiky NEDC, čo znamená, že v skutočnosti prejde približne 300 km.

Možno si poviete, že v dnešnej dobe nemôže elektromobil týmto číslom nikoho ohromiť. Napríklad Tesla Model S v prevedení Performance dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h za 2,3 sekundy. Feng Xiaotong však na svojom účte na sociálnej sieti spomenul, že práve teraz mnohé automobilky  pochopili narastajúci dopyt po malých športových autách, ktoré sa ľahko ovládajú, sú zábavné, zaujímavé a cenovo dostupné. Vidíme teda, že výrobca SC-01 má úplne inú víziu športových vozidiel. Interiér vozidla ešte nebol predstavený, ale vývojári sľubujú, že bude čo najviac analógový – so skutočnými tlačidlami a prepínačmi.

Malé športové elektrické vozidlo SC-01 bude stáť menej ako 300 000 juanov (približne 42 000 USD, alebo  43 032 eur podľa aktuálneho kurzu NBS). Malosériová výroba sa začne vo štvrtom štvrťroku 2023. Kedy sa začne malý elektrický “drak” predávať na Slovensku ešte nie je známe.

Zdroj: carnewschina