Plávajúca slnečná elektráreň v Nemecku

Minulý rok bola na lomovom jazere Maywaldsee v Rechene v Bádensku-Württembersku inštalovaná plávajúca solárna elektráreň. Po roku prevádzky sa investícia vo výške jedného milióna eur z vyrobenej energie zaplatila.

Podľa spoločnosti dodávajúcej energiu Erdgas Südwest boli výrobné očakávania dokonca prekročené.

V priebehu roka vyrobila solárna elektráreň 860 000 kilowatthodín, čo je o 7,5% viac, ako sa plánovalo. 75% elektriny sa použilo priamo na pohon ťažkého zariadenia na ťažbu štrku, ktoré zahŕňa rýpadlá a dopravníky. Celkovo sa náklady spoločnosti na elektrinu v priebehu roka znížili o 10%.

Solárne elektrárne v kombinácii s inými zdrojmi výroby elektrickej energie

Solárne zariadenie odolalo extrémnym poveternostným podmienkam, ktoré sa tu vyskytli  za posledný rok. Horúce leto 2019 bolo pre FV plávajúcu elektráreň rovnako neškodné, ako veterný  február 2020. Pri rýchlosti vetra viac ako 100 km / h došlo iba k ohnutiu strechy nad invertormi, čo však  bolo rýchlo opravené. Solárne panely inštalované na vode sa ukázali ako odolné voči všetkým poveternostným podmienkam.

S touto solárnou elektrárňou sme mali iba pozitívne skúsenosti,“ hovorí Armin Ossola z FV plávajúcej elektrárne. „Bolo to správne rozhodnutie investovať do tohto projektu.“

So solárnou elektrárňou je spokojný aj Boris Heller, vedúci oddelenia vývoja projektov v Erdgas Südwest: „Koncept čistej výroby energie na jazere v zatopenom lome k nám prilákal mnoho záujemcov, dostali sme veľa žiadostí.“ Spotreba zelenej elektrickej energie priamo v mieste výroby sa tiež stala dôležitou súčasťou úspešného prechodu na obnoviteľné zdroje energie.

graf výroby energie z plávajúcej FV elektrárne

Medzitým vo Francúzsku …

Prvá plávajúca solárna elektráreň, Compagnie Nationale du Rhône (CNR), divízie francúzskeho energetického gigantu Engie, bola spustená v júni 2019 pri jazere Maden v juhofrancúzskom departemente Rhône.

Nie je to jediná solárna elektráreň vo Francúzsku. Spoločnosť plánuje vyhrať výberové konania na inovatívne FV projekty, ktoré sa uskutočňujú vo Francúzsku od začiatku minulého roka.

Tento pilotný projekt s výkonom 230 kW bol pre  spoločnosť prípravou na nedávno ohlásenú plávajúcu solárnu elektráreň s výkonom 30 MW, ktorú CNR plánuje postaviť v obci Châteauneuf-du-Rhône v departemente Drome.

Zdroj:
yandex