NAWA Racer — elektromotocykel so superkondenzátormi

Futuristický koncept francúzskej spoločnosti Nawa Technology bol vytvorený s cieľom demonštrovať výhody superkondenzátorov v elektrifikácii vozidiel. Elektrický motocykel je kompaktný a ľahký práve vďaka jeho minimalistickej batérii. Pri kapacite batérie iba 9 kWh, poskytuje dojazd až 300 km. Avšak batérie nie sú jediným zdrojom napájania jeho elektromotora. Tým druhým zdrojom je superkondenzátor!

Elektrický motocykel NAWA Racer. Foto: nawatechnologies

Technické charakteristiky

Dizajn NAWA Racer bol navrhnutý odborníkmi z agentúry Envisage Group. Napájanie elektrického motocykla pozostáva z dvoch komponentov: spodnú časť tvorí lítiová batéria kapacity 9 kWh a horná jednotka pozostáva zo superkondenzátora od spoločnosti NAWA.

 Kapacita pohonnej jednotky je 99 koní, maximálna rýchlosť je 160 km / h. Na „sto“ sa elektromotocykel zrýchli za menej ako 3 sekundy.

Motorka  váži 150 kg, čo je asi o 25% menej, ako typický športový motocykel. Pokiaľ ide o sériové elektrické motocykle s takýmto dojazdom, je o viac ako 50% ľahší. Nabíjanie z domácej siete na 80% kapacity batérie trvá jednu hodinu, ale superkondenzátor sa nabíja za dve minúty.

Elektrický motocykel NAWA Racer. Foto: nawatechnologie

Použitá hybridná technológia vytvára synergický systém s dostatočnou kapacitou, vysokou hustotou akumulovanej energie a vysokou rýchlosťou nabíjania. Ak je počas rekuperácie ( pri spomalovaní) bežná batéria schopná prijať iba 30% vytváranej energie, superkondenzátor je viac ako 2,5-krát účinnejší a prijíma až 80% energie. Tento hybridný model využitia rekuperovanej energie  je použiteľný aj  pre elektrické vozidlá.

Perspektívy

Projekt je navrhnutý ako demonštrátor nových technológii NAWA. Spoločnosť oznámila absenciu plánov pre hromadnú výrobu. Napriek tomu nevylučujte výrobu modelu pod inou značkou.

Zdroj:

el-book