Lexus UX 300e s garanciou na batériu 1 milión km

Svet sa mení. Japonská značka, ktorá bola dlhé roky synonymom luxusných hybridných vozidiel oznámila, že UX300e, prvý elektrický automobil tejto značky získa 10-ročnú záruku na batériu. Aby to inak priblížila potenciálnym zákazníkom , pretlmočila tento údaj  do nábehu 1 milión kilometrov. Ak si odmyslíme vodičov kamiónov, či diaľkových autobusov, asi nezostane veľa šoférov, ktorí by sa mohli pochváliť takýmto nábehom. Toto oznámenie má  byť tou potrebnou  senzáciou na trhu, ktorá by mohla presvedčiť zákazníkov, aby sa rozhodli pre elektrické autá značky Lexus. Jedná sa totiž o LEXUS a nie nejaký neznámy start-up z juhovýchodnej Ázie!

Lexus UX 300e

 Konštruktéri a technológovia  tejto značky asi odviedli pri  vývoji trakčnej batérie naozaj dobrú prácu, nakoľko  japonský výrobca oznámil záruku na batériu dvakrát dlhšiu, ako  na zvyšok vozidla. Prišli z revolučnou myšlienkou vzdušného chladenia 54,3 kWh batérie tohto vozidla. Väčšina výrobcov elektrických vozidiel ( včítane velikánov tohto segmentu, ako sú  Tesla, či Nissan) totiž používa vodné chladenie trakčných akumulátorov. Podľa predstaviteľov spoločnosti je to bezpečnejšia, ľahšia a jednoduchšia technológia, ktorá prinesie aj rad ďalších benefitov.

Vďaka chladiacemu vzduchu cirkulujúcemu vo vnútri jednotky batériových zdrojov môžete získať stabilné napätie batérie aj pri vysokej rýchlosti a pri viacerých rýchlych nabíjaniach, “komentuje Lexus a dodáva:„ Dokonca, používanie klimatizácie v kabíne vraj zvyšuje výkon auta, životnosť batérie a účinnosť nabíjania. V chladnom počasí sa teplý vzduch z klimatizácie kabíny používa na doohrev batérie a podporu udržania jej optimálnej teploty, tak aby sa zároveň udržali požadované výkonnostné parametre celej pohonnej sústavy.

Auto má zabudovanú 6,6kW nabíjačku pre AC nabíjanie a zároveň podporuje nabíjanie z 50kW DC rýchlodobíjacích staníc.

Podľa oficiálnych údajov má elektrický automobil motor s výkonom 150 kW a jeho dojazd v súlade s realistickým testom WLTP je 300 km.

interiér Lexus UX 300e

Zdá sa, že týmto prístupom sa spoločnosť Lexus snaží „zabiť“ svojich konkurentov. Pre mnohých ľudí, ktorí si chcú kúpiť elektrické auto, ale obávajú sa, že kapacita batérie klesne príliš rýchlo, môže byť dôležitá práve ponuka špičkového japonského výrobcu. Kto vie, možno je to ďalší spôsob, ako presvedčiť ľudí o pohodlí a spoľahlivosti elektrických vozidiel, a rozptýliť ich obavy z jednotlivých komponentov.

Prvý elektrický automobil Lexus bol už oficiálne uvedený. Teraz čakáme na trhové premiéry tohto elektrického vozidla na vybraných trhoch sveta. V súčasnosti je auto ponúkané iba v Číne, ale čoskoro sa „dostane“ do Európy a Japonska. Ak si ho budete chcieť kúpiť, šetrite! Očakávaná cena v Európe by mala byť okolo 45.000 USD.

Lexus UX 300e
niečo o záruke na batériu

Zdroj:
autoviny