Hyundai Kona prešiel tisíc kilometrov bez dobíjania

Dojazd elektrických áut je stálym predmetom kritiky zástancov áut s klasickými spaľovacími motormi.  Nehľadiac na to, že doby pionierov elektromobility sú už dávno preč, neutíchajúce stereotypy o malom dojazde elektrických áut sa objavujú znovu a znovu v takmer všetkých motoristických mainstreemových médiách. Veľavravnú odpoveď dostali od spoločnosti Hyundai, ktorá nedávno  testovala energetickú účinnosť crossoverov Kona Electric na nemeckom okruhu Lausitzring. Počas trojdňových pretekov zajazdili všetky tri elektrické vozidlá na jedno nabitie batérie viac než tisíc kilometrov.

Test dojazdu Hyundai Kona EV

Testovania sa zúčastnili tri  elektrické crossovery Kona Electric  spoločnosti Hyundai v továrenskej konfigurácii  a bez akýchkoľvek úprav. Klimatizačné a informačné systémy v každom elektrickom vozidle zostali vypnuté počas celej skúšky, ktorá trvala 35 hodín. Okrem toho, v súlade s pravidlami cestnej premávky, sa vozidlá počas skúšok pohybovali so zapnutými prevádzkovými svetlami.

Vodiči sa pohybovali po okruhu priemernou rýchlosťou 30 kilometrov za hodinu. Tento rýchlostný limit je typický pre dopravu v európskych mestách. V posledný deň skúšky sa každému elektrickému vozidlu podarilo prekonať viac ako 20 kilometrov pri 3% nabití batérie. Po úplnom vybití batérie sa Kona Electric úplne zastavili po niekoľko sto metroch.

elektromobil počas testu

Elektrické autá prekonali 1018, 1024 a 1026 km. Všetky údaje sa stali rekordnými pre vozidlá s kapacitou batérie 64 kilowatthodín. Spotreba elektriny bola 6,28; 6,25 a 6,24 kilowatthodín na 100 kilometrov. Tieto hodnoty boli  výrazne nižšie ako štandardná hodnota 14,7 kilowatthodín na 100 kilometrov pohybu zaznamenaná počas testov podľa štandardu WLTP.

Hyundai Kona EV

 Elektrická verzia Hyundai Kona bola predstavená začiatkom roku 2018. Základná verzia crossoveru je vybavená elektromotorom s výkonom 100kW (135 koní) a 39,2 kilowatthodinovou batériou. Podľa oficiálnych špecifikácií môže automobil prejsť až 300 kilometrov bez nabíjania. Dojazd špičkovej verzie Hyundai Kona dosahuje 452 kilometrov.

Na záver

 Vývoj nových typov trakčných batérii medzitým pokračuje vysokým tempom. Viacero spoločností ohlásilo výrazný pokrok v tejto oblasti, ktorých výsledkom je či už výrazné predĺženie životnosti batérii ( cez 1,6 milióna kilometrov), alebo zníženie ich výrobnej ceny  a v neposlednom rade aj výrazné zvýšenie dojazdu na jedno nabitie.  Na konci apríla 2020 austrálska spoločnosť Brighsun New Energy oznámila vývoj lítium-sírových batérií, ktoré umožnia elektromobilom prejsť dvetisíc kilometrov na jedno nabitie. Testovanie nových batérií by sa malo začať pred koncom roka.

A otázka na záver: Koľko benzínových áut prejde na jedno natankovanie 1000 km?

Zdroj:

yandex