Hozon Neta U – elektrický crossover s dobrou výbavou

Čínska spoločnosť Hozon Auto, ktorá bola založená v roku 2014, si dala za cieľ vyrábať cenovo dostupné, ale pritom technicky prepracované elektromobily rôznych segmentov. Zároveň sa novovytvorenej značke za pár rokov podarilo otvoriť Centrum pre výskum autonómnych vozidiel v Silicon Valley v Kalifornii a vlastné dizajnérske štúdio Beijing Design Center v Číne. Elektrický crossover Neta U je druhým sériovo vyrábaným modelom značky po mini SUV Neta N01. Tentoraz dizajnéri zamierili do vyššej kategórie vozidiel no aj napriek tomu s cenovkou od 18.905 Eur bude Neta U asi ďalšou šťukou v “búrlivých” vodách elektromobity. Minimálne v Číne, ale onedlho možno aj v Európe.

HOZON Neta U

Теchnické charakteristiky Neta U

Dizajnérom sa podarilo vytvoriť veľmi zaujímavé auto. Pri dĺžke 4530mm, šírke 1860m a výške 1628mm sa nachádza v segmente ako napr. Kia Sportage, ale rázvor náprav – 2770mm je väčší ako má tento populárny model. Rozmery pneumatík: 225/60 R18, 225/55 R19. Strecha môže byť lakovaná čiernou farbou, alebo vo farbe karosérie.

model Neta U ponúka aj dvojfarebné prevedenie karosérie

Dizajnéri dopriali modelu veľmi zaujímavú optiku predných aj zadných svetiel, samozrejme v úplnom LED prevedení, navyše s podsvietenou prednou maskou.

na ceste bude Neta U viditeľná a rozpoznateľná

Hozon U má tiež digitálneho asistenta, ako je NOMI AI asistent na NIO ES8, pomenovaný  (Xiao You)  čo znamená Malý Ty.  Xiao U je „inteligentný robot“. Vďaka zabudovanému biometrickému rozpoznávaniu vodiča vozidla, umelému hlasu, analýze veľkého množstva získaných dát a možnostiam umelej inteligencie, môže inteligentný robot Xiao You dosiahnuť emocionálnu interakciu a humanizovanú prirodzenú hlasovú komunikáciu. Xiao You podporuje pripomenutie únavy z jazdy u vodiča, úplné hlasové ovládanie vozidla, inteligentné vzdialené ovládanie domácnosti atď., Keď majiteľ nastúpi, alebo vystúpi z auta, Xiao U ho pozdraví, alebo sa rozlúči. V režime aktívnej pamäte sa Xiao U stane vašim inteligentným partnerom pre poznámky a bude vlastníkovi aktívne pripomínať plán dňa. V prípade núdze sa automaticky spojí s aktívnou záchrannou službou Hozon eCall a privolá pomoc.

žmurkajúci Xiao U je vždy ochotný pomôcť

Ďalšou zaujímavou technickou konfiguráciou je takzvaný monitorovací systém vitálnych funkcií. Pomocou technológie analýzy koncentrácie vydychovaného vzduchu sa vysoko presný snímač stará o detekciu koncentrácie kyslíka v uzavretej kabíne a v spolupráci s informáciami o prevádzkových nastaveniach vozidla sa automatickom postará, aby vo vozidle nezostávali škodlivé biologické látky. V prípade, že ventilovaním vozidla sa situáciu nepodarí zlepšiť, vozidlo automaticky pripomenie alarmom zhoršenú kvalitu vzduchu v interiéri.

inteligentný interiér HOZON Neta U

Hozon U je tiež vybavený automatickým asistenčným systémom riadenia na úrovni L2, čipom umelého videnia Mobileye EyeQ4 a viac ako 20 konfiguráciami automatického riadenia asistencie, vrátane automatického parkovania jedným tlačidlom (APA), adaptívneho tempomatu ACC, automatický núdzový brzdový systém (k dispozícii už v základnej konfigurácii), systém na udržanie vozidla v jazdnom pruhu, rozpoznávanie dopravných značiek, atď. Ďalej ponúka mobilné bezdrôtové nabíjanie, elektricky otvárané dvere batožinového priestoru, elektricky nastaviteľné sedadlo v 6 smeroch, panoramatickú strechu, nabíjanie vozidla / automobilu V2L / V2V , atď.

priehľadné” bočné stĺpiky Nety U

Hlavnou inováciou nového SUV sú „priehľadné“ predné stĺpiky. V skutočnosti sú však  v nich nainštalované obrazovky AMOLED, ktoré zobrazujú obraz z kamier, ktoré snímajú mŕtve uhly z miesta vodiča za prednými stĺpikmi.

kamery v zrkadlách premietajú obraz na displeje v predných stĺpikoch

Elektromotory nového crossoveru sú osadené na novo vyvinutú univerzálnu platformu pre elektromobily  S-EDS (spoločný vývoj so spoločnosťou SAIC). Pokiaľ ide o pohonný systém, Hozon U používa vysokoenergetickú batériu NCM811, ktorá je vybavená termostatickým batériovým systémom Hozon EPT2.0 vyvinutým vlastnými silami. Neta U ponúka modely s pohonom predných, aj všetkých kolies.

Základnou verziou je model Neta 400 U s elektromotorom o výkone 120 kW (163 k a 210 Nm), zrýchlením na prvú stovku za 10 sekúnd, maximálnou elektronicky ohraničenou rýchlosťou 150 km / h.

Vo vyššej verzii Neta 520 U je výkon elektromotora 150 kW (204 k a 310 Nm), zrýchlenie z 0 na 100 km / h za 6,6 s a maximálna rýchlosť 155 km / h. Neta 520 U má dostatočný dojazd na úrovni niečo vyše 500 km. Elektrický pohonný agregát má tri režimy, Normal, Eco a Sport.

Najvyššia výbava s pohonom všetkých kolies má sumárny výkon motorov 220 kW a krútiaci moment 520 Nm. Tento variant ponúka zrýchlenie z 0 na 100 km / h za pekných 4,9 sekundy!

jazda na Nete U je radosťou

Výrobca uvádza kapacitu batérií 54 kWh.  Elektrický crossover je  ponúkaný v dvoch verziách 400 U a 520 U, ktoré sa líšia podľa dojazdu 400, alebo 500 km ( podľa cyklu NEDC). Dobitie akumulátora z 30% na 80% z rýchlej DC nabíjacej stanice bude trvať iba pol hodiny. Z domácej elektrickej zásuvky sa auto dobije za 8,5 hodiny. 

Interiér

Na prednom paneli sa pod jedným sklom nachádzajú dve 12,3-palcové obrazovky (prístrojový panel a centrálny displej s podporou Apple CarPlay a Android Auto). Na stredovom tuneli je 8-palcová dotyková obrazovka pre ovládanie klimatizácie. Opierky hlavy na predných sedadlách sú integrované do operadiel, sedadlo vodiča je elektricky nastaviteľné, auto má vyhrievané  predné aj zadné sedadlá. 

na vyhrievaných zadných sedadlách je priestoru dosť aj pre európske “konfekcie”
kufor Neta U s elektrickým otváraním dverí

Cena

Elektrický crossover Neta U vstúpil na čínsky trh 21. marca 2020 za veľmi atraktívnu cenu. Cena elektrického crossoveru je od 159 800 do 210 000 tisíc ¥ juanov ( približne 18.905 až 26.470 EUR podľa aktuálneho kurzu NBS).

Neta U na ceste do pokojných európskych vôd

Zatiaľ je novinka značky Hozon Auto ponúkaná iba v Číne, výrobca však plánuje predávať kompaktný crossover Neta U aj na americkom a európskom trhu.

Zdroj:
avtoaziya