Hengchi 5 – elektrické SUV s doživotným servisom a zárukou za 26 235 eur.

Prezentácia značky elektromobilov Hengchi sa uskutočnila ešte v roku 2020. Ide o nápad čínskeho investičného holdingu Evergrande Group, ktorý patrí medzi dvadsať najväčších spoločností v Číne. Hengchi je automobilová značka patriaca pod Evergrande New Energy Auto, dcérsku spoločnosť Evergrande Health Industry Group, ktorá zase patrí do China Evergrande Group. Už pri prvej prezentácii sa ukázalo šesť rôznych koncepčných áut, potom sa k nim pridali ďalšie tri predvádzacie autá tvoriace zostavu so sériovými číslami áut od 1 do 9. Najbližšie k výrobe bol sedan Hengchi 1, no potom celý projekt zastavil.

Holding Evergrande mal problémy s financovaním, takže práce na väčšine ohlásených modelov museli byť zmrazené a výstavba vlastného závodu v Tianjine bola spomalená. Spustenie sériovej výroby elektromobilov naplánované na druhú polovicu roku 2021 sa neuskutočnilo a preto Ministerstvo priemyslu a informatizácie ČĽR firme dokonca pohrozilo odobratím licencie na výrobu elektromobilov. Keďže “priateľské” upozornenia čínskych vládnych úradníkov neradno ignorovať, v posledných decembrových dňoch 2021 zišiel z montážnej linky prvý predsériový elektromobil Hengchi 5 a licencia zostala zachovaná. Hlavné ťažkosti zostali pozadu a teraz je elektromobil  pripravený na výrobu.

 Stratégia bola prepracovaná: sedan Hengchi 1 je odložený, prednosť má vyhľadávanejšie elektrické SUV Hengchi 5. Veľkosťou je porovnateľný s  autami ako sú Peugeot 5008 alebo KIA Sorento. Dĺžka – 4725 mm, šírka – 1925 mm, výška – 1676 mm s rázvorom osí kolies – 2780 mm. Elektrické Hengchi 5 vyzerá pekne s mnohými preracovanými detailmi, ako sú široké blatníky, športový strešný spojler a svetlá v tvare bumerangu. Má hladký aerodynamický vzhľad so zaťahovacími kľučkami dverí a štýlovými krytmi kolies. Hengchi 5 je k dispozícii v 6 farebných schémach: modrá + čierna strecha; červená + čierna strecha, šedá + čierna strecha; biela + čierna strecha; zlatá + čierna strecha, alebo celé čierne.

Hengchi 5 je postavený na vlastnej platforme s plne nezávislým pružinovým odpružením. O pohon Hengchi 5 sa stará jediný elektromotor s výkonom 150 kW (204 k) a krútiacim momentom 345 Nm na prednej náprave. Pokiaľ ide o zrýchlenie z nuly na 100 km/h, je to skôr mierne podpriemerná hodnota pre čínske elektromobily tejto triedy a to 7,8 sekundy. Nemá teda výkonnostné výhody, ktoré mnohí ľudia od elektromobilov očakávajú, ale zaujať zákazníkov chce určite niečím iným.

Na druhej strane má Hengchi 5 LFP batériu s kapacitou 72,8 kWh od CATL. S ňou na palube dokáže prejsť až 602 km podľa modernejšej čínskej metodiky CLTC. Okrem toho je prvé SUV Hengchi vybavené systémom autonómneho riadenia úrovne L2 s názvom „Hengchi H-Pilot“. Zahŕňa adaptívny tempomat, asistenta zmeny jazdného pruhu, samoparkovací systém, atď.

Rovnako ako mnoho iných čínskych výrobcov áut, aj Hengchi dúfa, že pritiahne kupujúcich pokročilou elektronikou. Na plochom prednom paneli pod jedným sklom sú preto naraz tri obrazovky: 10,25-palcová obrazovka prístrojového panelu, 14,6-palcová centrálna obrazovka multimediálneho systému a 10,25-palcová obrazovka pred spolujazdcom. Multimediálny systém má procesory Qualcomm . Tento systém s tromi obrazovkami má pripojenie 5G a funguje v ekosystéme Baidu. Nechýba športový volant s plochým spodkom. Na stredovom tuneli môžeme vidieť podložku na bezdrôtové nabíjanie telefónu, tlačidlo Štart/Stop a niekoľko pevných tlačidiel.

Pravá páka pod volantom je zodpovedná za prepínanie jazdných režimov. Hengchi 5 má „kožený“ interiér, panoramatickú strechu, elektricky nastaviteľné a ventilované predné sedadlá, systém odomykania dverí pomocou protokolov Bluetooth a NFC. K dispozícii budú však aj jednoduchšie konfigurácie elektromobilu.

Hengchi chápe, že jej materská spoločnosť má pochybnú povesť. Snažia sa teda upútať pozornosť kupujúcich niektorými zaujímavými nákupnými výhodami. Napríklad po zakúpení Hengchi 5 ho klient môže vrátiť do 15 dní. Hengchi 5doživotnú záruku na vozidlo (vrátane batérie). Jeho kupujúci navyše získajú doživotnú údržbu dvakrát ročne, bezplatnú domácu nabíjačku (s bezplatnou inštaláciou), doživotnú bezplatnú cestnú asistenciu a bezplatné 5-ročné (10 G/mesiac) palubné internetové pripojenie.

Zatiaľ bol predstavený len jeden model s predpredajovou cenou 179 000 RMB ( približne 26 235 eur podľa aktuálneho kurzu NBS ). Označujú ho ako „luxusný“ (豪华版). Zatiaľ nie je známe, kedy sa na trh dostanú ďalšie verzie Hengchi 5. Sériová výroba tohto SUV je naplánovaná na 20. septembra 2022. Hengchi 5 sa bude montovať v závode Evergrande New Energy Auto Plant. V roku 2021 spoločnosť Hengchi tvrdila, že objem jeho výroby by mohol dosiahnuť 1 milión vozidiel ročne. Toto číslo je zatiaľ veľmi otázne, aj keď veľkosť a finančné možnosti materskej spoločnosti môžu tieto plány priviesť do reality v nie tak vzdialenej budúcnosti.

Počas online prezentácie predstaviteľ spoločnosti spomenul, že Hengchi 5 je najlepšie elektrické SUV s cenovkou pod 300 000 RMB (44 750 USD). Vyzerá to skôr ako hrubý, agresívny marketing a toto tvrdenie je naozaj otázne. Za 300 000 RMB si v Číne môžete kúpiť Volvo C40, XPeng G3i, Weltmeister W6, GAC Aion LX, Rising Auto Marvel R, BYD Tang EV, atď. Existuje teda obrovské množstvo silných konkurentov s veľmi kvalitnými elektrickými autami.

Tento elektromobil možno nezaboduje oslnivými výkonmi, ale priznajme si, možnosť doživotnej záruky na auto včítane trakčnej batérie, zákazníckeho servisu a bezplatnej údržby po celú dobu životnosti auta pre mnohých motoristov stojí za to menšie stádo koní pod kapotou. Napokon, aj tak to nie je žiadny lenivec, zvlášť v porovnaní s benzínovou konkurenciou. Za auto väčšie a výkonnejšie ako Škoda Kodiaq zaplatia zákazníci cenu výrazne nižšiu ako má české SUV (29 120 eur). Elektrické čínske Hengchi 5 s doživotnou zárukou ukazuje smer, ktorým sa môže raz vybrať elektromobilita aj u nás. Spoločnosť Geely prostredníctvom investície Volva prichádza aj na Slovensko! Časy sa menia!

Zdroj : Evergrande

Zdroj: carnewschina