Geometry M2 – ďalší konkurent v triede Wuling Mini EV

Čínske ministerstvo priemyslu a informačných technológii potešilo priaznivcov elektromobilov zverejnením certifikačných fotografii k zaujímavému malému mestskému elektromobilu, tentokrát z dielne automobilového koncernu  Geely, ktorý je v pozadí aj u nás pripravovaného závodu na výrobu elektromobilov Volvo pri Košiciach.

 Mini elektromobil Geometry M2 je ďalší adept na kus koláča z trhu malých mestských automobilov. V preplnených čínskych veľkomestách táto  kategória áut prudko naberá na popularite. Obrovským stimulom pre čínske automobilky je práve obrovský predajný úspech modelu Wuling Mini EV. V tejto kategórii sa už objavujú aj prví vážni konkurenti tohto modelu  ako sú  model QQ Ice Cream od koncernu Chery a Dongfeng Fengguang Mini EV. Geometry je značka vytvorená koncernom Geely práve pre výrobu čisto elektrických áut.

Geometry M2 je dvojdverový štvorsedadlový malý  hatchback s  dĺžkou 3065 mm, šírkou 1522 mm a výškou 1600 mm. Pri rázvore osí kolies 2015 mm sa nedajú očakávať bohaté priestorové parametre vozidla, ale na potreby jazdy po meste plne postačuje. Pohotovostná hmotnosť vozidla je iba 715 kg. Elektromobil je obutý do 13 palcových pneumatík. Pohon vozidla zabezpečujú elektromotory v dvoch výkonových úrovniach: 20 kW (27 koní) a 30 kW (41koní), ktoré poháňajú prednú nápravu a sú napájané energiou od LFP batérie s neuvedenou kapacitou.

Na označení vozidla sa udiala malá zmena oproti doterajším zvyklostiam značky. Geometry je už síce samostatná značka, ale predsa má vozidlo na zadných dverách aj  nápis GEELY. Ostatné vozidlá Geometry tam majú iba nápis GEOMETRY. Nevieme prečo, ale možno má skupina Geely v úmysle predávať model M2 aj na exportných trhoch, ale už pod značkou Geely. Čínske znaky sú: zľava: 吉利汽车, Jílì Qìchē, Geely Auto, to odkazuje na skupinu. Vpravo: 几何, Jǐhé, čínsky názov Geometry.

Geometry E na porovnanie. Čínske názvy pravej a ľavej strany sú rovnaké. Ale uprostred je nápis  GEOMETRY namiesto GEELY na pripravovanom M2.

Kupujúci môžu ozvláštniť svoju  Geometry M2 výberom farby okolia masky v prednej časti a aj výberom tvaru zliatinových diskov kolies. Okrúhle svetlomety sú vo vydarenom retrodizajne. Nabíjací bod sa nachádza vpredu za strieborným logom Geely. Toto logo je rovnaké ako na ostatných vozidlách Geometry. ň

Geometry M2 je obutá na obyčajných oceľových diskoch, čo svedčí o snahe výrobcu o dosiahnutie čo najnižšej výrobnej ceny. Panoramatická strecha je na tak malé vozidlo obrovská keď pokrýva takmer celú časť strechy, ale aspoň bude interiér auta krásne presvetlený. Na obrázku sú vidieť aj dve samostatné sedadlá vzadu. Na prístrojovej doske vidíme len obrazovku pred spolujazdcom. Obrazovka pre vodiča sa pravdepodobne nachádza na vrchu stĺpika riadenia.

Export Geometry M2 na slovenský trh by určite nebol na škodu a výrazne by osviežil stojaté vody elektrických vozidiel v tomto segmente u nás.

Zdroj: carnewschina