Geely MAPLE 30X

V marci spoločnosť Geely Holding oznámila oživenie značky Maple, ktorá v rokoch 2000 až 2010 ako dcérska spoločnosť SMA (Shanghai Maple Auto) vyrábala nelegálne klony modelu Citroen . Teraz sa pod starou značkou budú vyrábať jednoduché a lacné elektromobily. Prvým modelom bude malý elektrický crossover k Maple 30X.

Od prvého dňa je model dostupný v modernom dvojfarebnom prevedení, pričom strecha bude v čiernej farbe. Je to síce moderná farba, ale vzhľadom na postupujúci trend oteplovania klímy, je otázne, či na streche nemala byť radšej rovnako módna perleťovo biela! Celkovo je model orientovaný výrazne na mladých ľudí, ktorých má natrvalo získať svojím sviežim dizajnom a parametrami jeho elektrický pohonu.

Elektrický automobil je s minimálnymi úpravami prestavaný z päťdverového benzínového Geely Vision X3.. Vzhľad sa príliš nezmenil a hlavné inovácie v kabíne sa týkajú elektroniky: sú tu virtuálne zariadenia a multimediálny systém s osempalcovým displejom a funkciou diaľkového ovládania zo smartfónu. Všetky palubné systémy spája jedna inteligentná platforma Maple 30X GKUI. Softvérový balík predstavuje OS s vlastným dizajnom zodpovedný za mediálny systém so zábavou. Štandardné vybavenie obsahuje dva airbagy, ABS a klimatizáciu.

Technické charakteristky

O pohon 4005 mm dlhého kompaktného crossoveru sa stará na prednú nápravu namontovaný elektromotor s výkonom 95 koní a krútiacim momentom 180 Nm. Kapacita trakčnej batérie umiestnenej pod podlahou nie je deklarovaná, spoločnosť však uviedla, že nabíjanie na 80% z „rýchlej“ DC nabíjačky bude trvať pol hodiny a úplné nabitie z bežnej zásuvky bude trvať sedem hodín. MAPLE 30x má deklarovaný dojazd – 306 km. Tento je uvedený v zastaralom cykle NEDC, teda v reálnych podmienkach bude asi 200 – 210 skutočných kilometrov. To na mestské a prímestské vozenie sa mládeže za povinnosťami alebo zábavou určite postačí. No rovnako dobre poslúži aj mladej rodine na rozvoz detí na krúžky, do školy, či na cestu za bežným nákupom. Maximálna rýchlosť je 120 km / h.

Cena

Geely Holding začala výrobu elektrických vozidiel Maple 30X v januári 2020, ale kvôli karanténe sa musela výrobná linka zastaviť a debut trhu sa odložil. Predaj automobilov sa začal koncom apríla 2020. Ceny vrátane štátnych dotácií sú od 9800 do 11300 dolárov (v závislosti od výbavy).

Značka Maple má zámer následne ponúknuť plnohodnotnú modelovú škálu, ktorá bude pozostávať z relatívne jednoduchých a dostupných automobilov. Pre záujemcov o prémiovejšie a luxusné modely spoločnosť Geely pripravuje rad moderných elektrických vozidiel pod značkou Geometry.

Zdroj:
electrive