FORD pripravuje prechod na elektrické autá v Európe

Americká automobilka plánuje do roku 2025 zdvojnásobiť svoje investície do elektrických vozidiel a zvýšiť investície do autonómnych vozidiel. Začiatkom roku 2018 sa Ford zaviazal, že do roku 2022 vynaloží na elektrifikáciu svojho modelového radu 11,5 miliárd dolárov, avšak výrobca teraz potvrdil, že do roku 2025 zvýši túto investíciu na 22 miliárd dolárov a uvedená suma pritom nezahŕňa 7 miliárd dolárov, ktoré už investoval na vývoj elektromobilov od roku 2016. Okrem toho vynaloží 7 miliónov dolárov na vývoj autonómnych vozidiel.

  Počas prezentácie svojej správy za Q4 2020 Ford potvrdil, že väčšina modelov ktoré bude spoločnosť vyrábať, budú elektrické vozidlá, pričom ale spoločnosť bude vyrábať aj hybridy a plug-in hybridy. Dodatočná investícia do elektrifikácie nezahŕňa pripravované investície do výroby batérií, čo je oblasť, ktorú Ford zatiaľ skúma, uviedol výkonný riaditeľ Jim Farley.

Pokiaľ ide o investíciu do technológie autonómnej dopravy v hodnote 7 miliárd dolárov, spoločnosť Ford uviedla, že táto suma zahŕňa výdavky na operačný systém Argo AI a spustenie autonómnych komerčných služieb v roku 2022.

Do polovice roku 2026 budú mať všetky osobné automobily na európskom trhu elektrifikované verzie svojho radu, to znamená nabíjateľné hybridy. A v roku 2030 chce spoločnosť predávať v Európe iba čisté elektrické vozidlá. Plán pre ľahké úžitkové vozidlá je mierne odlišný: verzie s elektrickou zástrčkou sa objavia na všetkých modeloch už v roku 2024, celkový prechod na elektrickú trakciu sa však zatiaľ nepredpokladá. Do roku 2030 budú iba dve tretiny predaja pochádzať z elektrifikovaných automobilov.

Spoločnosť Ford už má v Európe veľa rôzne veľkých hybridov, ale zatiaľ predáva iba jeden plnohodnotný elektromobil – to je crossover Ford Mustang Mach-E, ktorý sa dodáva z Ameriky. Dodávka batériového Ford E-Tranzit je na ceste.

závod Fordu v Kolíne nad Rýnom

Prvý masový elektromobil sa očakáva až v roku 2023 a vyvíja sa na modulárnej platforme MEB koncernu Volkswagen: dohoda bola uzavretá pred rokom a pol. Budúci elektromobil sa bude vyrábať v hlavnom závode európskeho Fordu v Kolíne nad Rýnom (na snímke): rekonštrukcia podniku sa už začala, bola na ňu vyčlenená miliarda dolárov. Rokovania o vytvorení druhého modelu MEB už prebiehajú. A globálne má Ford v úmysle minúť do roku 2025 na elektrifikáciu 22 miliárd dolárov.

Zdroj:
autoreview