Ford F-150 Lightning – elektrický pick-up mieri na vidiek

Postupná elektrifikácia modelového radu automobiliek naberá na rýchlosti na všetkých kontinentoch a aj najtradičnejší výrobcovia automobilov si už nedovolia tento trend ignorovať.  Ku takýmto priekopníkom automobilizmu nesporne patrí aj Ford. Ani tento gigant nemohol nechať bez povšimnutia úspešné prijatie konkurenčných modelov od Tesly (Cybertruck), Rivianu ( model R1T), či elektrického GMC Hummeru. Elektrický pick-up od Fordu  je založený na 14. generácii série F, ktorá dlho dominuje v predaji súkromných vozidiel v Spojených štátoch. Minulý rok tam Ford predal asi 730 000 pick-upov F-Série.

 FORD  tvrdí, že elektrický  F-150 bude rovnaký univerzálny, ako aj obvyklé verzie so spaľovacím motorom a budú v ňom ponúkané  mnohé funkcie na zvýšenie jeho produktivity ako pracovného vozidla. Tieto budú zahŕňať napríklad palubné váhy, ktoré môžu vyhodnotiť hmotnosť užitočného zaťaženia a upravovať odhadovanú vzdialenosť jazdy vozidla s týmto nákladom, ako aj funkciu „profesionálnej pomoci“  s prívesom na uľahčenie jazdy.

Technické charakteristiky

F-150 Lightning dostane predný batožinový priestor s objemom 400 litrov vybavený štyrmi elektrickými zásuvkami a dvomi nabíjacími zariadeniami.

Ford zatiaľ ohlásil iba hodnotu kombinovaného výkonu dvoch elektromotorov ( po jednom na každej náprave), ktorý je v prípade silnejšej verzie 420 kW pri obrovskom krútiacom momente – 1050 Nm. V prípade nižšej verzie je výkon “len” 318 kW, čo je aj tak veľmi zaujímavá hodnota.

Predpokladaná kapacita batérie by sa mohla pohybovať od 130 do 180 kWh, v závislosti od verzie. Ford F-150 Lightning bude dostupný v dvoch výkonnostných verziách, čo sa premietne aj do dojazdu auta. Slabšia základná verzia ponúkne aj nižší dojazd – asi 370 kilometrov a vo vyššej verzii dojazd dosiahne až  480 kilometrov.

Ford dodáva k autu viaceré nabíjacie zariadenia s výkonom až 19,2 kW. Pri nabíjaní na rýchlonabíjacej DC stanici sa Ford F-150 vo verzii s vyšším dojazdom nabije z 15 na 80 percent za 41 minút.

A 2022 Ford® F-150 Lightning with the front trunk open parked on a job site with a worker using a table saw

Ford sa bude dať  taktiež využiť ako záložný zdroj energie. Vozidlo dokáže poskytnúť dostatok energie aj pre náročnejšie elektrické zariadenia, či dokonca dokáže prekryť výpadky elektrickej energie pre domácnosť, kedy batéria pickupu poslúži ako záložný zdroj. Batéria môže poskytnúť elektrinu do stredne veľkého (amerického) domu na 10 dní. Maximálny odber je pritom limitovaný až na 9,6 kW, čo je naozaj postačujúca hodnota pre drvivú väčšinu zariadení.

F-150 Lightning bude tiež prvým modelom s novým informačným a zábavným systémom FORD Sync 4A s dotykovým displejom s diagonálou 15,5 palca. Na palubnej doske je tiež navrhnutý 12-palcový digitálny prístrojový panel.

Cena 

V základnej verzii sa cena elektrického  Ford F-150 má začínať na $41,669 (34 200€ podľa aktuálneho kurzu NBS) a vyššej verzie na $54,669 (44 800€).  

F -150 Lightning bude vyrábaný v novom centre elektrických vozidiel Ford Rouge v Dirborn, Michigan a sériová výroba bude spustená v USA na jar 2022.

FORD to so vstupom do sféry elektrických úžitkových áut naozaj myslí vážne, keď  uvedenou počiatočnou cenou za elektrický F-150, ktorá je porovnateľná s verziami so spaľovacím motorom nasadil trend, ktorý budú musieť skôr, alebo neskôr akceptovať aj ostatní hráči na trhu. Ford sa po vyše storočí od spustenia prvej pásovej výroby automobilu, opäť môže stať priekopníkom. Tento krát v dobe elektrickej.  

Zdroj: Ford

Zdroj: autonews