FAW Bestune E01 – e-SUV s holografickým pomocníkom

Keď sa v bývalom Sovietskom zväze vyvíjal hlasový informačný systém pre pilotov vojenských lietadiel, konečná voľba padla na príjemný ženský hlas. Psychológovia zistili, že práve na hlas asi 30 ročnej ženy, vľúdny no zároveň rázny, piloti reagujú pozornejšie, ako na príkazy generála. Medzitým vývoj čosi pokročil a čínski inžinieri prišli s modernou holografickou verziou hlasového pomocníka do auta. Nie je to len nejaká amorfná ikonka s pekným hlasom, ale naozajstná pekná žena ( v opcii príťažlivý muž), ktorá/ý milo, ale aj trochu nájstojčivo pripomenie vodičovi/vodičke auta, že niečo treba vykonať. Ak bude na výber aj dostatočné množstvo variantov takéhoto žensko-mužského pomocníka, záujem o holografický doplnok bude garantovaný!

holografická hlasová pomocníčka FAW Bestune E01

Čínska vláda prijala pre pandémiu „koronakrízy“ veľmi tvrdé opatrenia voči domácemu priemyslu, ale s vynikajúcim efektom. Dnes sa najľudnatejšia krajina na svete rýchlym tempom vracia k predkrízovým hodnotám priemyselnej produkcie. V „ Ríši stredu“ nedávno predstavili ďalší čisto elektrický automobil Bestune E01.

FAW Bestune E01

Bestune je značka spoločnosti First Auto Works (FAW), známa skôr ako Besturn. Elektrický model E01 sa podľa zverejnených informácii na miestny trh dostane v auguste -septembri 2020. Z vizuálneho hľadiska má e-SUV dlhú kapotu, úzke svetlomety, ako aj nevýrazné prelisy bočných dverí, výsuvné kľučky dverí a aerodynamické zliatinové kolesá. Pri pohľade zboku sú viditeľné výsuvné kľučky dverí, ako aj aerodynamické podbehy kolies.

bočný profil FAW Bestune E01

Technické charakteristiky

Dĺžka elektrického SUV je 4639 mm, šírka 1880 mm a výška 1640 mm. Auto s rázvorom 2810 mm ponúka dostatok miesta na sedenie pre päť dospelých ľudí. Elektrické SUV váži 1810 kg. Zadná časť Bestune E01 obsahuje spojler, zadné LED svetlá a lištu zadného svetla po celej šírke auta.

SUV poháňa elektromotor s výkonom 190 k, ktorý vyvíja krútiaci moment 320 Nm. Za zabezpečenie energie pre tento motor zodpovedá batéria s kapacitou 61,34 kWh. Plne nabitá batéria vydrží na 450 km jazdy ( podľa cyklu NEDC). Maximálna rýchlosť modelu E01 je elektronicky obmedzená na 170 km / h.

Interiér

interiér FAW Bestune E01

Vo vnútri je FAW Bestune E01 naozaj zaujímavý. Na vrchnej časti palubnej dosky je krištáľovo tvarované „puzdro“, ktoré obsahuje malého holografického pomocníka. Klienti si môžu zvoliť medzi rôznymi holografickými figúrkami, ak chcú niečo odlišné od vyobrazenej úhľadnej dievčenskej postavy. V hornej časti palubnej dosky má Bestune E01 veľkú obrazovku infotainmentového centra a plne digitálny prístrojový štít. Tretí dotykový displej sa používa na ovládanie rôznych funkcií vozidla, napríklad klimatizácie.

holografická hlasová pomocníčka

V ľavom prednom stĺpiku je namontovaná infračervená kamera namierená na vodiča. Rozpozná ho podľa tváre a následne sa aktivujú jednotlivé úvodné nastavenia elektromobilu podľa preferencií vodiča, pričom sa aj ďalej  sleduje jeho fyzický a psychický stav. Únava, radosť, smútok a podobne sú zaznamenávané a vyhodnocované riadiacim systémom automobilu tak, aby sa následnými nastaveniami zabezpečil optimálny komfort vodiča pri jazde. Ak sa nahneváte, asistent v podobe hologramu (existuje možnosť výberu typu postáv) odporúča zmeniť hudbu (audio systém Jamo má 9-13 reproduktorov), navrhne vôňu (pripravených je 12 tematických vôní) a optimalizuje interiérové  osvetlenie … Viac informácií o funkciách FAW Bestune E01 bude na začiatku predaja koncom augusta 2020.

Zdroj:
drive2