Elektrický crossover BMW iX – technologický klenot

BMW začína týmto modelom novú etapu svojej existencie. Plne elektrický model, navrhnutý  a vyrobený za účelom dosiahnutia špičkovej kvality a prestížneho postavenia v triede elektromobilov. Ale takéto charakteristiky a BMW  už idú spolu od dávna.

BMW iX

 Koncept BMW Vision iNEXT, predstavený už v septembri 2018, sa stal realitou. Začiatkom novembra bol predstavený elektrický crossover BMW iX, ktorý bol vytvorený na jeho základe a  začne sa sériovo vyrábať v budúcom roku.

Elektrický crossover  obsahuje všetok najnovší vývoj koncernu v oblasti dizajnu, elektrifikácie, autonómneho a prepojeného riadenia. Srdcom stroja je piata generácia platformy eDrive, ktorá kombinuje dva elektromotory, výkonovú elektroniku, nabíjací systém a vysokonapäťovú batériu. Model BMW iX bol od počiatku navrhnutý pre elektrický pohon, čo umožnilo prehodnotiť vnútorný priestor a proces interakcie medzi autom a človekom.

Technické charakteristiky

Maximálny výkon elektromotorov presiahne 370 kW, teda 500 koní. To umožní veľkému crossoveru, porovnateľnému dĺžkou a šírkou s BMW X5, zrýchliť z 0 na 100 km / h za menej ako 5 sekúnd.

Vysokonapäťová batéria s kapacitou presahujúcou 100 kWh poskytujú vozidlu dojazd viac ako 600 km v cykle WLTP. Nová technológia rýchleho nabíjania na jednosmerný prúd s výkonom 200 kW nabije energiu z 10% na 80% za menej ako 40 minút. Pokiaľ si vychutnáte jednu dobrú kávu, pri nabíjaní z takejto nabíjačky  zvýšite dojazd vozidla o viac ako 120 kilometrov – len za 10 minút !

Exteriér vozidla je novou víziou proporcií veľkého crossoveru BMW. Maska ukrýva senzory a kamery potrebné pre fungovanie asistenčných systémov a autonómneho riadenia. Ich dáta bude spracovávať nová elektronická platforma s 20-násobne vyšším výpočtovým výkonom, ako majú súčasné modely BMW.

Minimálne použitie prerušovaných čiar a veľkých rovných plôch, ako ich navrhli dizajnéri, by malo vytvárať pocit dôvery. Vďaka polyuretánovému povlaku môžu malé škrabance na paneli zmiznúť samy – do 24 hodín pri izbovej teplote a do 5 minút s prívodom teplého vzduchu.

Interiér

V interiéri upúta pozornosť úplná absencia stredového tunela, čo vytvára pocit veľkého priestoru. Počet monitorov a ovládacích prvkov v kabíne bol minimalizovaný: BMW Curved Display kombinuje 12,3-palcový informačný displej so 14,9-palcovým ovládacím displejom. K dispozícii je BMW Head-Up Display.

Automobil podporuje 5G mobilnú komunikáciu a jeho výkonný elektronický mozog dokáže spracovať dvakrát toľko údajov ako v iných modeloch BMW. Samozrejme boli implementované najpokročilejšie bezpečnostné a autonómne riadiace systémy.

Základné prevedenie crossoveru bude vybavené audio systémom s 12 reproduktormi a 205-wattovým zosilňovačom. Voliteľný bude priestorový zvukový systém Harman / Kardon s výkonom 655 W s 18 reproduktormi a zvukovým systémom Bowers.

„Z technologického hľadiska je to mimoriadne zložité auto, ktoré však vytvára mimoriadne silný a jednoduchý pocit. BMW iX poskytuje mobilný životný priestor, v ktorom sa ľudia cítia dobre a najjemnejšia inteligencia vozidla k tomu neustále prispieva, “hovorí BMW.

BMW iX zanecháva konkurenciu za sebou

Zdroj:
3dnews