Elektrické MPV Zeekr 009 s výkonom 544 koní oficiálne predstavené

Zeekr 009 bol oficiálne uvedený na čínsky automobilový trh. Plne elektrické MPV 009 je asi najzaujímavejšie nové čínske MPV, hoci v posledných mesiacoch ich pribudlo naozaj veľa. Zdá sa, že trieda rodinných a úžitkových MPV je v Číne populárnejšie ako kedykoľvek predtým. Mriežka „chladiča“ tohto elektromobilu má  veľa lesku a jej dizajn vyjadruje veľa sily, alebo možno aj sebavedomia čínskeho výrobcu elektromobilov.

Zeekr je prémiová značka elektromobilov v rámci skupiny Geely Group, ktorá bola založená v roku 2021. Ich prvým autom bol Zeekr 001 a Zeekr 009 je ich druhým autom. 

Zeekr 009 je  šesťmiestne MPV založené na platforme SEA od Geely, s posuvnými dverami na každej strane. Je to veľké auto: dĺžka 5209 mm, šírka 2024 mm, výška 1856 mm s rázvorom 3205 mm. Zeekr predáva dve verzie auta:

  1. Zeekr 009 WE – má 116 kWh batériu CATL Qilin a dojazd 702 kilometrov podľa metodiky CLTC. Cena je 499 000 juanov (približne 70 387 eur podľa aktuálneho kurzu NBS).
  2. Zeekr 009 ME – s 140 kWh batériou CATL Qilin (!) a dojazdom 822 kilometrov CLTC. Cena je 588 000 juanov (82 941 eur).
Zeekr nazýva dizajn mriežky „Spring of Light“. Mriežku tvorí 154 programovateľných bodových LED svetiel. 

Obe verzie využívajú dvojmotorový pohon všetkých štyroch kolies (AWD). Kombinovaný výkon obidvoch elektromotorov je 400 kW (544 koní) a krútiaci moment 686 NmZeekr tvrdí, že  elektrická 009 šprintuje z 0 na 100 za 4,5 sekundy a zabrzdí z rýchlosti 100 km/h na 0 na vzdialenosti 36,9 metra. Rýchle nabitie trakčnej batérie z 10 na 80 % trvá 28 minút. Naozaj veľmi pôsobivé hodnoty. Na tomto príklade názorne vidíme, ako sa významne zlepšuje hodnota kapacít moderných trakčných batérii. 

Model 009 je nabitý „viac ako“ 30 inteligentnými asistenčnými jazdnými funkciami vrátane aktívneho tempomatu pri plnej rýchlosti (LCC+ACC), automatického parkovania, zmierňovania následkov kolízie zozadu, automatického varovania pri zmene jazdného pruhu, upozornenia na prekročenie rýchlosti, núdzového brzdenia pri cúvaní pri nízkej rýchlosti a asistencia na semaforoch. Asistenčný systém vodiča je riadený duálnymi 7nm vysokovýkonnými čipmi EyeQ5H od Mobileye, ktoré sú podporované siedmimi 8-megapixlovými HD kamerami, štyrmi 2-megapixlovými priestorovými kamerami, jedným milimetrovým radarom s ultra dlhým dosahom a dvanástimi ultrazvukovými radarmi s krátkym dosahom.

Interiér elektrického MPV je nasýtený technológiami v luxusnom prevedení. Koža Nappa je už v štandarde. Kapitánske sedadlá „Sofaro“ v druhom rade majú šírku 70 cm, hrúbku vankúša 12 cm, sú samozrejme plne elektricky ovládateľné, vyhrievané, ventilované a so zabudovanou funkciou masáže.

 Zvukový systém pochádzajúci od Yamahy poteší cestujúcich špičkovým zvukom prúdiacim cez 20 reproduktorov, vrátane reproduktorov v opierkach hlavy v prvom a druhom rade. 

Osviežením druhého radu sedadiel je 15,6-palcová televízna obrazovka s trvalým 5G pripojením na internet. Má funkciu bezdrôtového premietania obrazovky mobilného zariadenia, funkciu videokonferencie v rozlíšení FullHD a deti si môžu pripojiť svoju hernú konzolu Nintendo Switch. Lakťové opierky skrývajú aj  praktické stolíky, ako je vidieť na tomto PR obrázku Zeekr. 

Zeekr umiestnil dotykovú obrazovku ‘SMART BAR’ aj na posuvných dverách. Dotykový displej meria 3,4 palca a ovláda sedadlá, klimatizáciu, zámky dverí a slnečné clony. Elektrické MPV má vzduchové odpruženie a systém, ktorý znižuje auto pre ľahké nastupovanie, rovnako ako majú niektoré autobusy.

Elektrický Zeekr 009 láka zákazníkov, akými sú aj typická moderná čínska rodina s dvoma deťmi a psom.

Elektrické MPV Zeekr 009 je zmes luxusu, výkonu a špičkových technických riešení. Európskym a americkým výrobcom vyrástla v Číne za posledných niekoľko rokov veľmi zdatná konkurencia. Keď sa ale zahľadíme podrobnejšie na súčasnú ponuku špičkových čínskych výrobcov, vynorí sa nám nepríjemná otázka: ” Nie sme náhodou v pozícii dobiehajúcich už my v Európe?” Geely v podobe avizovaného závodu na výrobu elektromobilov Volvo pri Košiciach nám možno už za pár rokov prinesie odpoveď na túto otázku!

Zdroj: carnewschina, zeekrlife