Elektrické čelné nakladače od KOVACO – dôvod na hrdosť

Slovensko bola ešte nedávno krajina, ktorá bola schopná vyrábať špičkovú strojárenskú techniku.  Ľudia v strednom veku si určite budú pamätať na chladničky a mrazničky z CALEXu v Zlatých Moravciach, ktoré na rozdiel od tých dnešných prežili nejednu generáciu, či malé motocykle Pionier alebo Manet z Považskej Bystrice, Babety z Kolárova, naše polia brázdili traktory z martinskej ZŤS-ky, po koľajniciach ťahali ťažké súpravy vagónov lokomotívy vyrobené v Dubnici nad Váhom či v Martine, rieky a moria brázdili riečno-morské nákladné lode z komárňanských lodeníc, ľahké  prúdové lietadlá  poháňali špičkové motory vyrobené v závode pod malebným Manínom, ťažké kmene stromov sťahovali z lesa LKT-čka z Trstenej a mohli by sme pokračovať veľmi dlho aj v iných priemyselných odvetviach ako je strojárstvo.

výrobky bývalého ZŤS

 Po prevrate sa mnohé zmenilo. Slovenské finálne výrobky môžeme na prstoch rátať. O to viac poteší počin, ktorý citujú aj cudzojazyčné odborné portály. S hrdosťou som si prečítal na uznávanom portáli venujúcom sa elektromobilite – insideevs, správu o elektrickom čelnom nakladači riadenom šmykom vyrobenom u nás, na Slovensku. V malebnom kraji na hranici údolia Žitavy a Pohronia, takmer na samom priesmyku za obcou Veľká Lehota,  sídli firma, ktorá „ napriek  snaženiam“ všetkých vlád vyrába výrobky ktoré dobré meno našich podnikateľov, inžinierov a šikovných robotníkov šíria lepšie, ako ktorékoľvek „ tvrdo pracujúce“ obchodné zastupiteľstvo našej vlasti v cudzine.

ELISE 900

Na tejto stránke sa venujeme elektrickým vozidlám, nabíjaniu a zeleným technológiám vo všeobecnosti. Táto vysoko technologická oblasť je zväčša doménou veľkých hráčov s obrovským kapitálom. Do prestížnej spoločnosti inovátorov v oblasti bezemisných technológii sa zaradila aj naša spoločnosť KOVACO  svojím vkladom, ktorý pravdepodobne onedlho budú nasledovať mnohé veľké spoločnosti.

Nakladač Elise 900 je svojou koncepciou veľmi moderný a nadčasový výrobok. Kto mal niekedy česť pracovať v uzavretých priestoroch, ako sú skleníky, výrobné haly, sklady, či podzemné banské priestory, vie čo to znamená dýchať vzduch presýtený exhalátmi spaľovacích motorov. Elise 900 je na elektrický pohon a teda bezemisný, tichý a šetrný k človeku aj k prírode. Vďaka množstvu prídavných zariadení je  vhodným pomocníkom pri nakladaní, hrnutí či premiestňovaní hornín,  kopaní úzkych rýh alebo vŕtaní jám, zametaní chodníkov a ciest, manipulácii s paletami v skladoch, vykladaní a nakladaní všetkého možného, ťahaní bremien, atď.

Celkovo ide o vyše 40 rôznych prídavných zariadení – pluhy, lyžice, čistiace rotačné kefy, kosačky a mnohé iné.

Technické charakteristiky

Elektrický čelný nakladač Kovaco Elise 900 je vybavený troma elektromotormi s výkonom po 10 kW (nominálny), resp. 27 kW (maximálny) a krútiacim momentom 120 Nm. Dva z nich zabezpečujú pohyb nakladača, tretí sa stará o prácu  hydraulického systému.

V každom kolese sa nachádza prevodovka, ktorá redukuje vysoké otáčky elektromotora a umožňuje dosiahnuť vysokú presnosť pohybu stroja. Elise 900 sa vie pohybovať v rýchlostnom rozmedzí 0,4-12 km/h. Jeho svetlá výška je 262 mm.

Hydraulické ramená dosiahnu výrazne vyššie ako klasická konkurencia, až 3,64 m. Konkurenciu prekonáva aj systémom umožňujúcim  automatické vyrovnávanie lyžice do vodorovnej polohy. Dokáže jazdiť v stúpaní až do 35° a zvládne 1,4 tony nákladu. Max. bočný náklon je 47°.  Pomocou mobilnej aplikácie je možné nakladač ovládať na diaľku a to prostredníctvom smartfónu. Smartfón zároveň slúži k zobrazovaniu všetkých potrebných informácií.

Elektrický čelný nakladač Kovaco Elise 900  využíva „jednoducho vymeniteľné a 100 % recyklovateľné“ olovené batérie. Tie sú dostupné s kapacitou 23 a 39 kWh a zabezpečia prevádzkovú dobu stroja 6, resp. 8 hodín. Na 80 % kapacity sa nabijú za 3 hod, na 100 % to potrvá 5,3 hod. Ich životnosť je viac ako 3 000 nabíjacích cyklov. Ťažké olovené batérie navyše zvyšujú stabilitu  nakladača proti prevráteniu na šikmých plochách a pri manipulácii s ťažkými bremenami.

výmena batérii na Elise 900

Výmena vybitých batérii sa môže vykonať veľmi jednoducho pomocou   paletového vozíka a je časovo nenáročná. To sa odráža aj na prevádzkových nákladoch, ktoré predstavujú len 1 Euro na jednu motohodinu. Ak by sme to zhrnuli, v priemere tieto riešenia  ušetria 50 Eur za jeden pracovný deň.

Kompaktnejší diaľkovo ovládaný model MiniZ

Slovenská spoločnosť ponúka aj druhý plne elektrický nakladač Kovaco MiniZ. Ten je obzvlášť vhodný na práce v ťažko dostupných interiéroch. A to vďaka svojim kompaktným rozmerom 2 425 x 790 x 1 150 mm (dĺžka x šírka x výška). Ďalšie špecifikácie:

  • Maximálna nosnosť: 400 kg
  • Výkon (menovitý): 11 kW
  • Maximálna rýchlosť: 5 km/h
  • Kapacita batérie: 10,8 kWh
  • Pracovná prevádzka: až 8 hodín
  • Doba nabíjania: 5,3 hod
KOVACO MiniZ

Tento malý bezpilotný  nakladač nemá kabínu, diaľkové ovládanie je teda nevyhnutnosťou. To sa vykonáva prostredníctvom špeciálneho ovládača s 2 joystickmi a dotykovým panelom, ktorý má dosah 50 m.

diaľkové ovládanie k MiniZ

Na záver

Takmer každá vláda, ktorá nám tu za posledné desaťročia vládne, hovorí o podpore slovenských inovatívnych výrobkov. V mnohých prípadoch žiaľ, iba hovorí.  Táto súčasná výnimkou nie je. Takže, vážení páni a vážené dámy „tam hore“, ak by ste si náhodou nevedeli predstaviť moderné stroje na zametanie peších zón počas noci v našich mestách, odmetanie snehu zo zasnežených chodníkov skôr ako sa zmenia na klzisko, odpratávanie snehu z parkovísk v národnom parku Nízke, či Vysoké Tatry, dovybavenie okresnej správy ciest v ľubovoľnom okrese našej vlasti o malé ale výkonné nakladače, mám pre vás typ.

Ak odbočíte z cesty R1 v Novej Bani a poberiete sa cez toto staré banícke mestečko stále hore popri Starohutskom vodopáde, kúsok za priesmykom po ľavej strane cesty jedného výrobcu nájdete. Naplňte svoje sľuby o podpore našich podnikateľov. Začať môžete tam! Podotýkam – začať! A neskončiť!

KOVACO Elise 900