Elektrická Toyota Proace City

Do roku 2025 má TOYOTA v úmysle zvýšiť podiel elektrických vozidiel v európskej predajnej štruktúre do výšky 10%, a v tom jej pomôže  … aliancia Stellantis. Faktom je, že TOYOTA a bývalý koncern PSA (ktorý sa stal súčasťou aliancie Stellantis),  dlhodobo spolupracujú v segmente ľahkých úžitkových vozidiel a túto spoluprácu  budú ďalej rozvíjať.

Pre japonskú značku, Stellantis produkuje nielen stredne rozmerné Vany a Minibusy Toyota ProAce (dvojičky modelov PEUGEOT Traveler / Expert , Citroen Spacetourer / Jumpy a Opel Zafia Life / Vivaro), ale aj kompaktné dodávky Toyota Proace City ( analógy európskych modelov Peugeot Rifter / Partner, Citroen Berlingo a Opel Combo). Stroje v rámci európskych značiek nedávno získali elektrické verzie a teraz sa objavili už aj v portfóliu Toyoty.

Technicky je electrická Toyota ProAcE City plne identická so svojimi európskymi kolegami. Na výber je ponúknutá jak osobná verzia, ako aj verzia nákladnej dodávky s nosnosťou 800 kg. Stroje je možné objednať v štandardnej dĺžke (4,4 metre) ako aj v predĺženej  verzii (4,75 m) . Osobné Verso môže mať päť, alebo sedemmiestny interiér. Objem batožinového priestoru po druhý rad sedadiel je 597 a 850 litrov. Pri zloženom druhom rade sedadiel môže mať batožinový priestor objem 2126 litrov, až 2693 litrov. Okrem toho elektrická Toyota môže ťahať prívesy s hmotnosťou až 750 kg.

Elektromotor s výkonom 100kW (136 k.) a krútiacim momentom 260 Nm sa nachádza na prednej náprave, ale takéto indikátory sú dosiahnuteľné len v režime Power.  Maximálna rýchlosť je len 135 km / h, a zrýchlenie z nuly na 100km/h v závislosti od modifikácie: 11.2-11,7 sekúnd. Ale v normálnom režime je výkon obmedzený na 81 kW (109 k.) a 210 Nm. Pri  režime ECO elektromotor „pridusia“ na výkon iba 61 kW (82 k.) a 180 Nm.

Napájacia batéria s kapacitou 50 kWh sa nachádza pod podlahou kabíny. Dojazd na jednom nabíjaní – od 260 do 280 km podľa cyklu WLTP v závislosti od verzie. Palubná nabíjačka pre transformáciu AC nabíjania má výkon 7 kW keď je pripojený k jednofázovej zásuvke, alebo 11 kW – od trojfázového výstupu. A z rýchlej DC nabíjacej stanice môže byť TOYOTA nabíjaná priamo jednosmerným prúdom s výkonom 100 kW.

  Zoznam základnej výbavy obsahuje osempalcový displej multimediálneho systému, komplex elektronických asistentov, virtuálne prístroje a elektrickú ručnú brzdu. Európsky štart predaja batériového modelu Toyota Proace City Electric je naplánovaná na štvrtý štvrťrok 2021.

Zdroj: autoreview