Dongfeng Forthing Leiting – je zmodernizované T5 EVO EV predávané na Slovensku

Po obrovskom náraste predajov elektrifikovaných áut v Číne počas minulého roku, keď ich trhový podiel dosiahol pre nás závratných 3o%, sa o tento novo vznikajúci segment trhu začala neľútostná bitka medzi výrobcami áut. Do súboja o svoj kúsok vstupujú tak takmer neznáme start-upy, ako aj renomované – hoci v Európe neznáme –  značky. Nedávno sa na čínskom trhu objavilo zaujímavé elektrické SUV od už aj u nás etablovanej značky Dongfeng s názvom  Forthing Leiting .  Model je postavený na platforme EMA-E a umiestnený ako čisto elektrické kompaktné SUV.

Predná maska elektromobilu má zaujímavý bezrámový dizajn v štýle sieťoviny s oranžovým ozdobným pásikom v spodnej časti. Predné svetlomety sú v tvare bumerangu pričom denné svetlá na oboch stranách sú segmentované. Zákazníci si môžu vybrať zo šiestich farieb karosérie: čiernej, bielej, sivej, modrej, zelenej a svetlozelenej.

Tvar zadnej časti auta je charakteristický priebežnými zadnými svetlami a strešným spojlerom. V spodnej časti je opäť žiarivo oranžový ozdobný pás.

Veľkosť elektrického SUV  je: 4600 mm na dĺžku, 1860 mm na šírku, 1680 mm na výšku, s rázvorom osí kolies 2715 mm. Vozidlo je teda takmer rovnako veľké ako u nás známa ŠKODA Enyaq iV. Zboku dvojfarebný dizajn karosérie a oranžové ozdobné lišty ešte viac zdôrazňujú mladistvosť a športovú atmosféru elektromobilu. Auto jazdí na päťlúčových diskoch z hliníkovej zliatiny.

Všetky modely Dongfeng Forthing Leiting sú vybavené motorom dodaným BYD s výkonom 150 kW a krútiacim momentom 340 Nm. K dispozícii sú dve možnosti batérie: lítium-železofosfátová 57,8 kWh a ternárna lítiová batéria s kapacitou 85,9 kWh, čo zodpovedá dojazdu 430 km a 630 km podľa metodiky CLTC. Oficiálne údaje ukazujú, že zrýchlenie z 0 na 100 km/h zvládne auto za 7,9 sekundy. Elektrický systém vozidla umožňuje nabitie z 30 % na 80 % pomocou rýchleho jednosmerného nabíjania za 35 minút (modely s dojazdom 430 km) a 37 minút (modely s dojazdom 630 km).

Interiér má bielu a sivú farebnú schému so svetlozeleným zdobením, vďaka čomu je celková atmosféra mladá a športová. K dispozícii sú 10,25-palcové dvojité obrazovky, okrúhle vývody klimatizácie a volant s plochým spodkom. 

Infotainment je podporovaný vstavaným systémom Tencent HMI 2.0, ktorý zahŕňa hlasové ovládanie niektorých funkcii auta a diaľkové ovládanie vozidla. Z hľadiska bezpečnosti je Dongfeng Forthing Leiting vybavený asistenčným systémom riadenia úrovne 2+.

Otázka namiesto záveru

V Číne bol tento model uvedený na trh v siedmich konfiguráciách s cenovým rozpätím 129 900 – 229 900 juanov ( približne 17 344 30 695 eur podľa aktuálneho kurzu NBS). 

Pritom Dongfeng Forthing Leiting je vlastne zmodernizovanou verziou Dongfeng T5 EVO EV  predávanou už aj na Slovensku. Importér značky  Dongfeng  začal predaj elektrického modelu T5 EVO EV len nedávno, pričom u nás za tento v Číne výbehový model  pýtajú  pomerne závratných 48 990 eur. Rád by som vedel, kde sa vzal takmer dvojnásobný rozdiel v cene oproti novému Dongfeng Forthing Leiting, ktorý je navyše modernejší a s pokročilejšími bezpečnostnými systémami, v porovnaní s výbehovým modelom tohto auta (T5 EVO EV), ktoré by na čínskom trhu bolo už takmer nepredajné?  Kde sa stala chyba ?

v Číne výbehový Dongfeng T5 EVO EV sa “už” predáva aj na Slovensku

Zdroj: carnewschina , dfsk