Čínske úrady vydávajú spoločnosti Tesla varovanie za veľký počet sťažnosti na kvalitu ich elektromobilov

S výrobou elektromobilov Elona Muska sa v Číne zaobchádzalo láskavo ako s nikým iným. Prednostný prenájom pozemkov pre závod, pôžičky za nízke úrokové sadzby, povolenie na samostatnú prácu bez registrácie spoločného podniku a ďalšie bonusy Tesla získala a využila na sto percent. Čínskym motoristom sa ale nedostalo požadovanej vzájomnej starostlivosti. Záplava sťažností na zlú kvalitu a neochota spoločnosti reagovať na ne, prinútila štátny regulačný úrad konať.

Elektromobil Tesla Model Y v showroome v Číne. Zdroj obrázku: AP

Podľa vyhlásenia zverejneného  štátnou správou trhu, boli riaditelia spoločnosti Tesla v Šanghaji a Pekingu predvolaní na stretnutie s čínskym regulátorom trhu a štyrmi ďalšími ústrednými vládnymi oddeleniami kvôli sťažnostiam zákazníkov na elektrické vozidlá spoločnosti, vrátane neočakavaného zrýchlenia, požiaru batérie a problémov s aktualizáciou softvéru vozidla.

Vo vyhlásení na webovej stránke štátneho regulačného orgánu, na ktoré sa odvoláva japonská tlačová agentúra Nikkei, sa uvádza, že spoločnosť Tesla bola vyzvaná, aby „prísne dodržiavala zákony, plnila si povinnosti zabezpečovať kvalitu a bezpečnosť výrobkov, a chrániť práva spotrebiteľa“. Spoločnosť vo svojej odpovedi uviedla: „Spoločnosť Tesla úprimne prijíma pokyny vlády a bude starostlivo analyzovať nedostatky spoločnosti v prevádzkových činnostiach. Budeme prísne dodržiavať zákony a nariadenia čínskych regulačných orgánov, a vždy budeme rešpektovať práva spotrebiteľov.

závod Tesla v Číne

Podľa odborníkov čínsky regulátor dal spoločnosti Tesla jasne najavo, že nebude tolerovať ignorovanie sťažností občanov a to aj napriek tomu, že trh s elektrickými vozidlami spoločnosti sa v krajine rýchlo rozvíja a tento trend je aj v záujme čínskej vlády. V Číne sa  prax predvolávania si zástupcov spoločností  „na koberec“, často používa na to, aby sa im rázne poukázalo na nedostatky v ich práci. Skúsenosť ukazuje, že sotva sa tam niekto odváži ignorovať oficiálne upozornenia štátnych orgánov. V takom prípade bývajú dôsledky veľmi citeľné. Druhá šanca vyskúšať si trpezlivosť úradov sa už nemusí opakovať.

Zdroj:
asia.nikkei