Chevrolet Bolt EV bol zmodernizovaný a dostal cross verziu Bolt EUV

Od svojho uvedenia v roku 2017 si elektrický Chevrolet Bolt získal viac ako 100 000 zákazníkov. Spoločnosť tvrdí, že elektrický  hatchback získal jedno z najvyšších hodnotení spokojnosti a lojality majiteľov v segmente, čím vytvoril vynikajúci základ pre svojho väčšieho súrodenca EUV. Hatchback Chevrolet Bolt v roku 2020 dostal novú batériu, ktorej kapacita sa zvýšila zo 60 na 65 kWh.

pôvodný (vľavo) a zmodernizovaný (vpravo) Chevrolet Bolt EV

V USA absolvoval dvojitý debut upravený elektrický hatchback Chevrolet Bolt EV a jeho úplne nová crossová verzia Bolt EUV. Elektromobil Bolt sa zmenil zvnútra i zvonka a tiež výrazne poklesol v cene – zmodernizovaný hatchback stojí o 5 000 dolárov menej ako pôvodný model. Už len táto radostná správa určite poteší každého fanúšika elektromobility!

Technické charakteristiky

Dĺžka, šírka, výška a rázvor osí náprav na preštylizovaný EV Bolt 4145, 1765, 1611 a 2600 mm. Pohotovostná hmotnosť je 1628 kg. Aktualizácia úplne zmenila optiku a dizajn prednej a zadnej časti karosérie.

obnovený Chevrolet Bolt EV
obnovený Chevrolet Bolt EV
obnovený Chevrolet Bolt EV z bočného pohľadu

Dĺžka, šírka, výška a rázvor elektrického crosoveru EUV Bolt 4306, 1770, 1616 a 2675 mm. Pohotovostná hmotnosť je 1669 kg.

cross verzia Chevrolet Bolt EUV
cross verzia Chevrolet Bolt EUV z bočného pohľadu
cross verzia Chevrolet Bolt EUV

Modely Chevrolet Bolt a Bolt EUV dostali rovnaké pohonné systémy: elektrický motor s výkonom 153,6 kW (203 k.), krútiacim momentom 360 Nm a lítium-iónová batéria s kapacitou 65 kWh. Pre zmodernizované auto EV to stačí na dojazd 416 km a pre o niečo väčšiu cross verziu EUV – na 402 km (cyklus EPA). Spoločné pre súrodencov je zavesenie kolies (vzperami MacPherson vpredu a torznou tyčou vzadu), rozmery pneumatík (215/50 R17), elektrický posilňovač riadenia a bŕzd.

Crossover je štandardne vybavený strešnými lištami a za príplatok je možné objednať panoramatickú strechu.

Napriek očakávaniam väčší model stráca v batožinovom priestore oproti zmodernizovanému Voltu (EUV vľavo, EV vpravo). Za sedadlami má EUV 462 litrov a EV – 470 litrov. Pri sklopenom druhom rade – 1611 a 1614 litrov . Crossover EUV ale vyhráva z hľadiska vnútorného objemu – 2734, oproti 2659 litrom.

Interiér a výbava

Elektromobil s označením EUV sa v tejto rodine dvoch modelov považuje za priestrannejší a luxusnejší. V kabíne sa zmenil predný panel, joystick radenia rýchlostí ustúpil tlačidlovému panelu a objavila sa aj osempalcová virtuálna palubná doska. Ďalšia 10,2-palcová obrazovka je umiestnená v strede a je zodpovedná za ovládanie multimediálneho systému.

interiér Chevrolet Bolt EV a EUV je takmer rovnaký

Má elektricky ovládané panoramatické strešné okno, vyhrievané sedadlá v druhom rade, a vyhrievané a vetrané predné sedadlá. A samozrejme charakteristickou črtou je autopilot Super Cruise, ktorý umožňuje jazdiť v automatickom režime na 320 000 kilometroch ciest v USA a Kanade, ktorých podrobné mapy sú uložené v pamäti systému. Autopilot pomocou kamery na stĺpiku riadenia sleduje, kam sa vodič pozerá a ak nie je očami na ceste, potom priťahuje pozornosť človeka svetelnými a zvukovými signálmi.

volič režimov jazdy je tlačidlový

Pre Chevrolet Bolt EV je možné ako opciu objednať dvojrežimové vstavané nabíjacie zariadenie pre výstupy striedavého napätia  120 alebo 240 V, ktorá je ale už v  štandardnej výbave pre Bolt EUV. Medzi ďalšie vybavenie patrí paket Safety Assist, ktorý obsahuje automatické brzdenie a systémy udržiavania v jazdnom pruhu, ako aj ďalšie asistenčné systémy.

 Ceny

K úspechu rodiny elektromobilov by mali prispieť aj ceny. Základná cena za upravený Bolt EV modelového roku 2022 sa v porovnaní s pôvodným modelom  znížila o 5 000 dolárov – na 31 995 dolárov (26 378,93 EUR podľa aktuálneho kurzu NBS).

Cena väčšieho Bolt EUV začína od 33 995 dolárov (28 027,87 EUR). Oba sa začnú v USA predávať toto leto. Bolt EUV bude k dispozícii v špeciálnej verzii Launch Edition (za 43 495 dolárov, 35 860,33 EUR), ktorá bude obsahovať Super Cruise, strešné okno, originálne zliatinové kolesá, osvetlený nabíjací port a špeciálne prvky uvádzacej edície.

Zdroj: Roadshow

Zdroj:
drive