BYD Qin Plus EV- elektrický sedan s batériou Blade

Spoločnosť BYD minulý týždeň oznámila, že odteraz budú všetky jej elektromobily vybavené bezpečnou lítium – fosfátovou batériou typu Blade (ich distribúcia na  modelový rad elektromobilov  BYD začala minulé leto). Takú batériu teraz dostal aj sedan  Qin plus v čisto elektrickej variácii EV.

BYD Qin Plus EV je elektrický sedan poslednej generácie, s dojazdom až 600 km na jedno nabitie batérie. Pre dizajn exteriéru nebudem hovoriť, je to otázka chuti. Ale auto vyzerá celkom slušne a harmonicky. Žiadny bezobsažný kus, alebo naopak kyber futurizmus. Ale v kabíne sa okamžite cíti, že ide o auto 21. storočia. Predné dve displeje, jeden pre prístrojovú dosku, druhý pre multimediálny systém a navigáciu. Spracovanie  volantu, čalúnenie dverného panelu a navodzujú prémiovú atmosféru vozidla.

Technické charakteristiky

Dĺžka auta je 4765 mm, šírka 1837 mm, výška 1515mm a rázvor osí  modelu je 2718 mm. Namiesto zrýchlenia na 100 km/h typického pre elektrické auto je zrýchlenie uvedené z 0 na 50 km / h – 5,5 alebo 4,0 s v závislosti od motora.

Elektrické auto príde do predaja s dvoma verziami motora (100 kW, 136 koní, 180 Nm, alebo 135 kW, 183 koní, 280 Nm) a tromi variantami trakčnej batérie. S menším elektromotorom si môžete vybrať kapacitu 47,5 kWh, alebo 57 kWh a pre výkonnejší variant je určená len jedna batéria s kapacitou 71,7 kWh.

 Dojazd na  jedno nabitie (v NEDC cykle) v troch špecifikovaných modifikáciách je 400, 500 a 600 km. Pre porovnanie maximum pre minulú verziu Qin EV bolo 520 km (NEDC). Číňania tiež majú v obľube, označovať dojazd pri pohybe  konštantnou rýchlosťou 60 km / h a potom sľubujú 500, 630 a 720 km v mestskej premávke.

Interiér

Už v základnej výbave  BYD Qin Plus EV ponúka: zadnú  kameru, šesť airbagov, otočnú centrálnu obrazovku o uhlopriečke 10,1 palca, multimediálny komplex hlasovej kontroly (navigácia, telefón, hudba), klimatický systém a panoramatickú strechu, aktualizáciu vzduchom v sieti 4G, Wi-Fi, mobilný telefón ako kľúč.

V najvyššom balíku majú autá adaptívny tempomat s funkciou STOP & GO, automatické brzdenie s detekciou chodcov a aktívnym udržiavaním jazdného pruhu, monitorovanie slepých zón zrkadiel a priečnej dopravy za vozidlom pri cúvaní, automatické prepínanie diaľkového svetla, kamery s kruhovým záberom, 12.8 palcov centrálna obrazovka, vyhrievané zadné sedadlá, ako aj nabíjací systém s konštantným nabíjacím prúdom o výkone 90 kW.

Ceny

Tri úpravy BYD  Qin Plus EV sú v cenách: od 129 800 Yuanov (16 609,94 EUR po prepočte aktuálnym kurzom NBS) za základnú, od 139 800 (17 889,59 EUR) za strednú a od 166 800 (21 344,66 EUR) za najvyššiu, so zohľadnením vládnych dotácii.

Čínsky automobilový priemysel sa stáva čoraz zaujímavejším a ich autá nie sú o nič horšie ako európske a americké. A ceny? Nemôžeme hovoriť, že sú malé, ale určite primerané a konkurencieschopné. A čo je najdôležitejšie, ceny elektrických vozidiel sú tam už dnes prakticky rovné cene benzínových vozidiel tej istej triedy. A keď rozumiete matematike a vlastníte elektrické auto, každý deň bez nákupu benzínu, alebo nafty, výrazne  šetríte  rodinný rozpočet vďaka výrazne nižším nákladom na jazdenie.

Čo je však popri tom nemenej dôležité, budete tiež prispievať k zlepšeniu environmentálnej situácie vo vašom meste a vo všeobecnosti na planéte. Práve preto vám možno raz vaše deti poďakujú !

Zdroj:
drive