Buick Electra E4 – atraktívny kompaktný elektromobil od GM

General Motors sa snaží stať sa relevantným hráčom v novom svete elektrických vozidiel.   Výrobný program giganta automobilového priemyslu začína malým kompaktným elektromobilom do prímestskej zóny Chevrolet Bolt EV a končí  veľkým a ťažkým Hummer EV, ktorý napriek elektrickému pohonu ničí viac planéty, ako zachraňuje. Ale v Číne to vyzerá pre GM o niečo lepšie a to vďaka novej sérii Electra EV od Buick, ktorý tiež patrí GM. Nedávno bolo prezentované elektrické SUV Buick Electra E5 a 12.januára 2023 sme vďaka čínskemu ministerstvu priemyslu a informačných technológii (MIIT) prvýkrát uvideli nový atraktívny crossover hatchback Buick Electra E4.

Buick Electra E5 v závode SAIC-GM vo Wuhane

Buick Electra E4 je vyrobený v Číne spoločným podnikom SAIC-GM, ktorý, ako sa zdá, ide stále viac vlastnou cestou, namiesto toho, aby len vyrábal autá navrhnuté v USA. Buick Electra E4 bol špeciálne navrhnutý pre čínsky automobilový trh a bude sa predávať iba v Číne. (Žiaľ !)

Vyzerá moderne a elegantne. Predný dizajn je v súlade s ostatnými nedávno predstavenými novými Buickmi vyrobenými v Číne. V mriežke, okennom ráme a na dverách je veľa chrómu. Má vysúvacie kľučky dverí a športové aerodynamické kolesá.

Buick Electra E4 je pomerne veľké auto s rozmermi 4818 mm na dĺžku, 1912 mm na šírku, 1580 mm na výšku a   rázvorom 2954 mm. Je teda o niečo väčší ako BMW Gran Coupé 4. Pohotovostná hmotnosť 2150 kg je na takto veľký elektromobil primeraná. Základnou verziou je pohon zadných kolies (RWD) s elektromotorom s výkonom 180 kW. Verzie vyššej triedy dostanú dvojicu 180 kW elektromotorov s pohonom všetkých kolies (AWD) a sumárnym výkonom 360 kW. Maximálna rýchlosť je vždy obmedzená na 180 km/h. Motory elektromobilu  Buick Electra E4 budú brať energiu z lítium-železofosfátovej batérie (LFP).

Buick Electra E4 je založený na platforme elektrického vozidla Ultium od GM. Čínsky názov platformy je 奥特能 (Àotènéng). GM je na túto platformu tak hrdý, že pre ňu vytvoril samostatnú webovú stránku v čínskom jazyku . Nový Buick Electra E4 EV bude mať svoju verejnú premiéru na aprílovom autosalóne v Šanghaji a na čínsky automobilový trh sa má dostať v druhej polovici 2023 roku.

Zdroj: carnewschina, bmw